Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Masaj iyi ama hangisi olmali?

Günlük hayatin yorgunlugundan arinmak, rahatlamak, dinlenmek, enerji toplamak... Basarili bir masaj seansi insana bütün bunlari saglayabilir.

Masaj, masaj yapilan insanin sagligi üzerinde pek çok yararli etkide bulunur; kan dolasimini düzenler, kaslari gevsetir, sindirime yardimci olur ve lenf sistemini harekete geçirerek atik maddelerin bosaltimini hizlandirir.

Ama önemli olan ihtiyaçlariniza göre bir masaj türü bulmak...

AROMATERAPI

Aromaterapi, Spalarin en favori masajlarindan biridir.

Aromali bitki özlerin kullanilmasi masajiniza tümüyle yeni bir boyut kazandirir.

Çesitli bitki ve agaçlardan elde edilen konsantre özler kullanilarak uygalanan Aromaterabi, uykusuzluk ve stresten akneye, deri sarkmasindan depresyon ve sinirsel gerginlige kadar uzanan birçok problemin çözümünde kullaniliyor.

Korkular, ruh halimiz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir, bu yüzden masaj yagina bazi esanslar ekleyerek masajinizin gevsetici ya da canlandirici etkisini arttirabilirsiniz.

Dünyanin her yerinde karsilasabileceginiz bu masaji Uzakdoguda yaptirmak kesinlikle çok farkli bir deneyim. Masaj sayesinde, yaglardaki koku molekülleri dolasim sistemine nüfuz ederek merkezi sinir sistemini rahatlatiyor.

TAYLAND MASAJI

Thai masajini diger masajlardan ayiran en önemli özellik, masaj esnasinda yag kullanilmamasi ve masörün vücudumuzu sekilden sekle sokmasi ve bütün bu hareketlerin sonucu vucudumuzun rahatlamasi. Bir çesit hamam sefasi gibi. Nasil hamama gidip tellaka vücudunuzu ogdurdugunuzda nasil kendinizi hafiflemis, bir kaç kg vermis gibi hissedersiniz ya Thai masajinda da masörünüz öyle hareketler yaptirarak kaslarinizi ve eklemlerinizi öyle açiyor ki, bütün bedeniniz rahatliyor.

MANDARA MASAJI

Masaj, masaj yapilan insanin sagligi üzerinde pek çok yararli etkide bulunur; kan dolasimini düzenler, kaslari gevsetir, sindirime yardimci olur ve lenf sistemini harekete geçirerek atik maddelerin bosaltimini hizlandirir.

Bunlar, ilgi ve sefkat gösterildigini hissetmenin getirdigi etkilerle birlestiginde günümüz ilaçlarininkiyle kiyaslanamayacak kadar olaganüstü bir iyilesme saglar.

Mandara masaji yaptirdiginizda bunu iki kat daha fazla hissediyorsunuz.

Mandara masaji kendinizi cennete hissetmek gibi bir sey.

Iki masör ayni anda ve birbirleriyle son derece uyumlu bir biçimde size masaj yapiyor. Masörlerden biri bas tarafinizda, digeri ayaklarinizin oldugu yerde duruyor.

GELENEKSEL ENDONEZYA MASAJI

Sert masajdan hoslanmiyorsaniz, orta siddette bir basinçla yapilan Endonezya masajini tam size göre.

Geleneksel Endenozya Masaji için uygulanan yag, yerel çiçekler ve hindistancevizi yaginin karisimindan olusuyor. Hindistancevizinin yagi agir bir yag oldugu için hosunuza gitmeyebilir.

Spalarin yaptigi gibi, bu yagin kullanilmasini istemeyebilirsiniz. Masaj sirasinda en önemli noktaniz kaslar. Kaslara derinlemisine uzun ve hafif bir basinç uygulayarak rahatlamaniz saglaniyor. Dairesel bas parmak hareketleri ile ayak ve ellerdeki refleks noktalarina yapilan basinçlar da bu masajin özelliklerinden.

BAS MASAJI

Sayet, yurtdisinda ve bir spadaysaniz, karsiniza Indian Head Massage ismiyle çikacaktir. Çok az yag kullanilarak yapilan bir masajtir. Masaj boyun, sakaklar ve bas kismina yapiliyor. Ama en fazla odaklanilan yer bas. Kafanizda dolasan parmaklarin ne kadar rahatlatici olabilecegini gördügünüzde dokunmanin önemi bir kez daha.

REFLEKSOLOJI

Masajin temeli dokunustur ve bunun degerini gösteren tibbi kanitlar da giderek artmaktadir.

Dokunus öyle dogaldir ki, o olmadiginda insanlar canlari sikkin çabuk kizar hale gelebilirler. Gözlemlerin de ortaya koydugu gibi, ana-baba ve çocuklarin birbirlerine rahatça dokunabildikleri ailede büyüyen çocuklar, dokunustan yoksun birakilanlara oranla daha saglikli, agri ve enfeksiyona karsi daha dayaniklidirlar. Daha rahat uyurlar, daha çok arkadas canlisidirlar ve genellikle daha mutludurlar.

Bütün bu bilgilerin isiginda hala ayaklarinizi oryantal ayak masaji ustalarina teslim etmediyseniz, çok sey kaybettiginizi söyleyebiliriz. Refleksoloji eski bir iyilestirme sanati.

KAYNAK: EfesLight.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası