Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karpuzun beyaz tarafi faydali

Ondokuz Mayis Üniversitesi'nden Doç.Dr. Funda Elmacioglu saglik yönünden birçok faydasi bulunan karpuzun sicak günlerde daha da fazla tüketilmesi gerektigini söyledi

Uzmanlar, yaz aylarinin en ideal meyvesi olan karpuzun kabugunun altindaki beyaz bölümün birçok yarari oldugunu belirtti.

Ondokuz Mayis Üniversitesi Ögretim Üyesi Doç.Dr. Funda Elmacioglu yaptigi açiklamada, saglik yönünden birçok faydasi bulunan karpuzun sicak günlerde daha da fazla tüketilmesi gerektigini söyledi.

Karpuzun, yaz sicaklarinda en lezzetli serinleme yollarindan biri oldugunu belirten uzman, karpuzun yüzde 95'inin su oldugunu ve vücudu temizleyici özelligi bulundugunu vurguladi.

Elmacioglu, ''karpuzun besin degeri diger birçok besinde oldugu gibi kabugunda sakli. Bu nedenle, olabildigince kabugun altindaki beyaz kisim tüketilmeli'' dedi.

Kalp ve böbrek için yararli

Karpuzun böbrekleri çalistirdigini belirten Elmacioglu ''karpuz idrar söktürüyor, böbreklerdeki üre ve ürat tuzlarini temizliyor. Kum ve tastan yakinanlarin da tercih etmeleri gerekiyor. Antioksidan özelligiyle çesitli kanser türlerine karsi etkili olan bu meyve kalp, böbrek fonksiyonlarinin ve kan basincinin düzenlenmesine de yardimci olur" dedi.

Karpuz rejiminin, kisa sürede kilo vermek için ideal yöntem oldugunu söyleyen Elmacioglu, "karpuz, bol miktarda su, seker barindirmasi ve bosaltimi hizlandirmasi gibi özellikleri nedeniyle kilo vermeyi saglayabiliyor" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası