Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'den Rusya'ya yasak

Türkiye, bazi bölgelerinde kanatli hayvanlarda kus gribi görülmesi üzerine, Rusya Federasyonu'ndan kanatli hayvan ve hayvansal ürün ithalatina yasak getirdi..

Tarim ve Köyisleri Bakanligi, Uluslararasi Hayvan Hastaliklari Ofisi'nin uyarilari dogrultusunda, Rusya'da Temmuz'dan itibaren görülen kus gribi nedeniyle, 18 Agustos'tan itibaren bu ülke, kanatli hayvan ve hayvansal ürün ithalatinin yasaklandigi ülkeler listesine alindi. Rusya Olaganüstü Durumlar Bakanligi, H5N1 türü kus gribinin Ural daglarindaki Çelyabinsk kentinde yayildigini, insan sagligini da tehdit ettigini açiklamisti.

Hastaligin insanlara bulastigina dair su ana kadar bulguya rastlanmadigi bildirilirken, simdiye kadar 11 bin hayvanin telef edildigi kaydedilmisti.

Rusya'da kus gribi, Temmuz ortalarinda Novosibirsk'te ortaya çikmis ve Tyumen, Omsk, Kurgan ve Altay'a yayilmisti. Gribin, Asya'dan gelen göçmen kuslarca tasindigi tahmin ediliyor.

Yetkililer, gelecek aydan itibaren on milyonlarca kusun Rusya'dan sicak iklimlere dogru göçlerine devam edecegini, böylece gribin Avrupa ve Afrika'ya da yayilabilecegini belirtiyor.

Rus yetkililer, hastaligin sonbaharda Karadeniz ve Hazar'a ulasabilecegini kaydediyor.

Türkiye, kus gribi hastaligi nedeniyle, 12 Agustos'ta Mogolistan'dan, 5 Agustos'ta da Kazakistan'dan hayvan ve hayvansal ürün ithalatina yasak getirmisti.

Türkiye'de su anda kus gribi vakasina rastlanmadi, ancak hastaligin göçmen kuslar yoluyla bulasma riskinin bulundugu belirtiliyor.

Türkiye'nin Rusya'dan kanatli hayvan eti ithal etmedigini, bu ülkeye ihracat yapildigini vurgulayan bakanlik yetkilileri, ancak, kaz tüyü, kus tüyü, bunlardan yapilmis ürünler gibi mallarin ithalatinin olabilecegini, hastalik bulasma riskine karsi, her türlü kanatli hayvan ve hayvansal ürün ithalatinin yasaklandigini kaydettiler.

Türkiye, kus gribi hastaligi nedeniyle, halen 17 ülkeye ithalat yasagi uyguluyor. Tarim ve Köyisleri Bakanligi, Uluslararasi Hayvan Hastaliklari Ofisi'nin uyarilari dogrultusunda, BSE nedeniyle 4 Temmuz'da ABD'nin Teksas eyaletinden, sap nedeniyle 5 Agustos'ta Çin'in Gansu, Qinghai, Hebei, Xinjiang bölgelerinden, 28 Temmuz'ta Kolombiya'nin güney bölgesinden, tavuk vebasi (newcastle) nedeniyle 15 Agustos'ta Fransa'ya bagli Pays-de-la-Loire'dan, 27 Temmuz'da Ingiltere'nin West Horsley, Surrey bölgelerinden hayvan ve hayvansal ürün ithalatina yasak getirmisti.

Kirgizistan da, kus gribi görülen Rusya ve Kazakistan'dan tavuk ve diger kanatli hayvanlarin etinin ithalatini, 17 Agustos'ta yasaklamisti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası