Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'den Rusya'ya yasak

Türkiye, bazi bölgelerinde kanatli hayvanlarda kus gribi görülmesi üzerine, Rusya Federasyonu'ndan kanatli hayvan ve hayvansal ürün ithalatina yasak getirdi..

Tarim ve Köyisleri Bakanligi, Uluslararasi Hayvan Hastaliklari Ofisi'nin uyarilari dogrultusunda, Rusya'da Temmuz'dan itibaren görülen kus gribi nedeniyle, 18 Agustos'tan itibaren bu ülke, kanatli hayvan ve hayvansal ürün ithalatinin yasaklandigi ülkeler listesine alindi. Rusya Olaganüstü Durumlar Bakanligi, H5N1 türü kus gribinin Ural daglarindaki Çelyabinsk kentinde yayildigini, insan sagligini da tehdit ettigini açiklamisti.

Hastaligin insanlara bulastigina dair su ana kadar bulguya rastlanmadigi bildirilirken, simdiye kadar 11 bin hayvanin telef edildigi kaydedilmisti.

Rusya'da kus gribi, Temmuz ortalarinda Novosibirsk'te ortaya çikmis ve Tyumen, Omsk, Kurgan ve Altay'a yayilmisti. Gribin, Asya'dan gelen göçmen kuslarca tasindigi tahmin ediliyor.

Yetkililer, gelecek aydan itibaren on milyonlarca kusun Rusya'dan sicak iklimlere dogru göçlerine devam edecegini, böylece gribin Avrupa ve Afrika'ya da yayilabilecegini belirtiyor.

Rus yetkililer, hastaligin sonbaharda Karadeniz ve Hazar'a ulasabilecegini kaydediyor.

Türkiye, kus gribi hastaligi nedeniyle, 12 Agustos'ta Mogolistan'dan, 5 Agustos'ta da Kazakistan'dan hayvan ve hayvansal ürün ithalatina yasak getirmisti.

Türkiye'de su anda kus gribi vakasina rastlanmadi, ancak hastaligin göçmen kuslar yoluyla bulasma riskinin bulundugu belirtiliyor.

Türkiye'nin Rusya'dan kanatli hayvan eti ithal etmedigini, bu ülkeye ihracat yapildigini vurgulayan bakanlik yetkilileri, ancak, kaz tüyü, kus tüyü, bunlardan yapilmis ürünler gibi mallarin ithalatinin olabilecegini, hastalik bulasma riskine karsi, her türlü kanatli hayvan ve hayvansal ürün ithalatinin yasaklandigini kaydettiler.

Türkiye, kus gribi hastaligi nedeniyle, halen 17 ülkeye ithalat yasagi uyguluyor. Tarim ve Köyisleri Bakanligi, Uluslararasi Hayvan Hastaliklari Ofisi'nin uyarilari dogrultusunda, BSE nedeniyle 4 Temmuz'da ABD'nin Teksas eyaletinden, sap nedeniyle 5 Agustos'ta Çin'in Gansu, Qinghai, Hebei, Xinjiang bölgelerinden, 28 Temmuz'ta Kolombiya'nin güney bölgesinden, tavuk vebasi (newcastle) nedeniyle 15 Agustos'ta Fransa'ya bagli Pays-de-la-Loire'dan, 27 Temmuz'da Ingiltere'nin West Horsley, Surrey bölgelerinden hayvan ve hayvansal ürün ithalatina yasak getirmisti.

Kirgizistan da, kus gribi görülen Rusya ve Kazakistan'dan tavuk ve diger kanatli hayvanlarin etinin ithalatini, 17 Agustos'ta yasaklamisti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası