Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tüp bebek yöntemi risklerle dolu

Uzmanlar, tüp bebek veya asilama yöntemiyle elde edilmis hamilelikleri, vahim bir olay olarak niteliyor. Uzmanlara göre yapilmasi gereken öncelik söyle siralandi:

Uzmanlar, dogru tüp bebek merkezinin, "aileyi tek ve saglikli bebekle evine ugurlamasi" gerektigini belirterek, tedavide çogul gebeligi "vahim bir olay" olarak niteliyor.

Türk Jinekoloji Dernegi Baskani ve Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Bülent Tiras, tüp bebek veya asilama yöntemiyle elde edilmis çogul hamileliklerin aslinda yapilan tedavinin istenmeyen bir sonucu oldugunu söyledi.

Tüp bebekte çogul gebeliklerin topluma bir basari gibi sunulmasinin, olusturabilecegi saglik sorunlarinin gözden kaçmasina neden olacagini vurgulayan Tiras, tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çogul gebeliklerin ciddi riskler tasidigina isaret etti.

Tiras, birden fazla sayida bebege gebe kalmanin, anne ve çocugun yasamini ciddi saglik sorunlariyla tehdit edebilecegini belirterek, bu yöntemle meydana gelen çogul gebeliklerin, erken dogum, zeka geriligi, sagirlik, körlük veya kalici felç gibi olumsuz sonuçlara yol açabilecegini kaydetti.

Dogru tüp bebek merkezinin, bebek bekleyen aileyi "tek ve saglikli bebek" ile evine ugurlamasi gerektigini söyleyen Tiras, "Çogul gebelikler, tüp bebek merkezleri için vahim bir olaydir" dedi.

-"DEVLETIN ÖDEDIGI KATKI PAYI ILE TEDAVI...-

Prof. Dr. Bülent Tiras, bazi tüp bebek merkezlerinin hastalardan devletin ödedigi katki payindan baska para talep etmedigini animsatarak, bu durumun tüp bebek tedavisinin maliyet hesabina uygun olmadigini ifade etti. Tüp bebek tedavisinin pahali bir islem oldugunu, kamuya ait merkezlerde 2.5 milyar lira olan tüp bebek tedavisinin, özel merkezlerde 3 milyar 400 milyona yapildigini anlatan Tiras, "Bu tedaviyi devletin ödedigi katki payi olan 1 milyar 200 milyon lira ile yaptigini iddia eden bazi merkezlerin basari orani düsük olabilir" diye konustu.

ÇOGUL GEBELIKLE GELEN TEHLIKE

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Hakan Yarali da Türkiye'de Saglik Bakanligi'ndan ruhsat almis 70'e yakin tüp bebek merkezi bulundugunu söyledi.

Devletin tüp bebek tedavisinde, katki payi ödemesini çok olumlu bulduklarini, ancak bu rakamin artirilmasi gerektigini söyleyen Yarali, SSK'li vatandaslarin da tüp bebek tedavisinin karsilanmasi gerektigini belirtti.

Yarali, yillarca bebek sahibi olamayan bazi ailelerin tüp bebek tedavisi sonrasinda üçüz veya daha fazla bebek sahibi olma isteklerinin önemli saglik sorunlarina yol açtigini, hatta bebeklerin ölümüne neden oldugunu vurguladi. Yarali, "Tüp bebek tedavisi gören bir anne adayi çogul gebelikte israr ediyorsa, bu durum, merkezin aileye yeterli zaman ayirmadigini gösteriyor" dedi.

Tüp bebek sahibi olmak isteyen ailelere Saglik Bakanligi'ndan ruhsat almis merkezleri seçmelerini tavsiye eden Yarali, merkezleri isleten kisilerin geçmiste yaptigi çalismalarin sorgulanmasi, merkezlerin çogul gebelik oranlarinin ögrenilmesi gerektigini kaydetti. Yarali, "Tüp bebek tedavisinde, tedavinin parasindan önce merkezin dogru bir merkez olmasi, hem anne adayi hem de bebegin sagligi açisindan çok önemlidir" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası