Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Içme-kullanma suyu izlenecek

Saglik Bakanligi, Il Saglik Müdürlükleri’nce bildirilen içme-kullanma sularinin klorlama durumu ve analiz sonuçlarini kayit altina alarak sürekli izleyecek.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nce il valiliklerine gönderilen genelgede, Avrupa Birligi’ne (AB) uyum kapsaminda hazirlanan “Insani Tüketim Amaçli Sular Hakkinda Yönetmelik”e göre tüm içme-kullanma sularinin belirlenen esaslar çerçevesinde denetimlerinin, numuneler alinarak analizlerinin yapilmasi ve bir kayit sistemi olusturularak sürekli izlenmesi gerektigi animsatildi.

Bu kapsamda, bakanlik kayit sistemi olan “TSIM” ortamindan yararlanilarak “kayit sistemi” olusturulmasi çalismalarina baslandigi bildirilen genelgede, kayitlarin, form olusturma asamalari tamamlaninca TSIM ortamina aktarilacagi kaydedildi.

Konuyla ilgili “Sularda Yillik Klorlama ve Izleme Formu”, “Belediyelik Yerlerde Içme-Kullanma Sulari Izleme ve Klorlama Envanteri”, “Belediyelik Yerler Disindaki Yerler Için Içme-Kullanma Sulari Izleme ve Klorlama Envanteri” formlari olusturuldu. Il saglik müdürlüklerine gönderilen formlarin eksiksiz doldurulmasi ve 14 Eylül 2005’e kadar internet araciligiyla Saglik Bakanligi’na gönderilmesi istendi.

YIL BOYUNCA IZLENECEK

Genelgeye göre, formlarin hazirlanmasi, elektronik ortama aktarilmasi için il saglik müdürlüklerindeki gida ve kontrol sube müdürlüklerince 2 kisi görevlendirilecek, veriler hazirlanirken formda hiçbir degisiklik yapilmayacak. “Içme-Kullanma Sularinda Klorlama ve Izleme Formu”, Eylül ayi itibariyle hazirlanacak, daha sonra yillik form olarak düzenlenecek. Form, yil boyunca ilde belediyelik ve belediye disinda içme-kullanma sularinda bakanlikça yapilan klorlama durumunu ve yönetmelikçe istenendenetim ve kontrol izlemelerinin durumunu ortaya koyacak.

“Belediyelik yerlerde içme-kullanma sulari izleme ve klorlama envanteri” formunun da klorlama kismi aylik, izleme kisimlari yillik olarak hazirlanacak. Form, belediyelik yerlerde sebeke sisteminden tüketime sunulan sularin klorlama durumunu ortaya koyacak. Saglik müdürlügünce belirlenecek noktalardan numuneler alinarak belirlenen laboratuvarlarda sularin analizleri yapilacak.

Genelgede, elde edilen verilerin AB’ye de bildirilecegi, bu nedenle verilerin güvenilir olmasi ve gerçegi yansitmasinin son derece önemli oldugu vurgulandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası