Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Içme-kullanma suyu izlenecek

Saglik Bakanligi, Il Saglik Müdürlükleri’nce bildirilen içme-kullanma sularinin klorlama durumu ve analiz sonuçlarini kayit altina alarak sürekli izleyecek.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nce il valiliklerine gönderilen genelgede, Avrupa Birligi’ne (AB) uyum kapsaminda hazirlanan “Insani Tüketim Amaçli Sular Hakkinda Yönetmelik”e göre tüm içme-kullanma sularinin belirlenen esaslar çerçevesinde denetimlerinin, numuneler alinarak analizlerinin yapilmasi ve bir kayit sistemi olusturularak sürekli izlenmesi gerektigi animsatildi.

Bu kapsamda, bakanlik kayit sistemi olan “TSIM” ortamindan yararlanilarak “kayit sistemi” olusturulmasi çalismalarina baslandigi bildirilen genelgede, kayitlarin, form olusturma asamalari tamamlaninca TSIM ortamina aktarilacagi kaydedildi.

Konuyla ilgili “Sularda Yillik Klorlama ve Izleme Formu”, “Belediyelik Yerlerde Içme-Kullanma Sulari Izleme ve Klorlama Envanteri”, “Belediyelik Yerler Disindaki Yerler Için Içme-Kullanma Sulari Izleme ve Klorlama Envanteri” formlari olusturuldu. Il saglik müdürlüklerine gönderilen formlarin eksiksiz doldurulmasi ve 14 Eylül 2005’e kadar internet araciligiyla Saglik Bakanligi’na gönderilmesi istendi.

YIL BOYUNCA IZLENECEK

Genelgeye göre, formlarin hazirlanmasi, elektronik ortama aktarilmasi için il saglik müdürlüklerindeki gida ve kontrol sube müdürlüklerince 2 kisi görevlendirilecek, veriler hazirlanirken formda hiçbir degisiklik yapilmayacak. “Içme-Kullanma Sularinda Klorlama ve Izleme Formu”, Eylül ayi itibariyle hazirlanacak, daha sonra yillik form olarak düzenlenecek. Form, yil boyunca ilde belediyelik ve belediye disinda içme-kullanma sularinda bakanlikça yapilan klorlama durumunu ve yönetmelikçe istenendenetim ve kontrol izlemelerinin durumunu ortaya koyacak.

“Belediyelik yerlerde içme-kullanma sulari izleme ve klorlama envanteri” formunun da klorlama kismi aylik, izleme kisimlari yillik olarak hazirlanacak. Form, belediyelik yerlerde sebeke sisteminden tüketime sunulan sularin klorlama durumunu ortaya koyacak. Saglik müdürlügünce belirlenecek noktalardan numuneler alinarak belirlenen laboratuvarlarda sularin analizleri yapilacak.

Genelgede, elde edilen verilerin AB’ye de bildirilecegi, bu nedenle verilerin güvenilir olmasi ve gerçegi yansitmasinin son derece önemli oldugu vurgulandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası