Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bakanliktan Ishal uyarisi

Son dönemlerde özellikle sulardan kaynaklanan ishal vakalarindaki artis Saglik Bakanligi'ni harekete geçirdi. Bakanlik valiliklere talimat gönderdi.

Bakanlik, her il ve ilçede su sanitasyonu (hjiyen ve saglik kosullarinin olusturulmasi, devam ettirilmesi) ekibi kurulmasi için valiliklere talimat verdi.

Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Cihanser Erel imzasiyla valiliklere gönderilen genelgede, son günlerde basin organlarinda ishal vakalarinin arttigi ve bunlarin sulardan kaynaklandigi yönünde yayinlar yapildigi belirtilerek, konuyla ilgili olarak topluma saglikli su temini için alinan tedbirlere ilave olarak önlemlerin alindigi kaydedildi. Erel, söz konusu genelgede, Türkiye'nin 7 bölgesinde Saglik Bakanligi'ndan birer kisinin su sanitasyonuyla görevlendirilmesini isteyerek, bu kisilerin bölgelerinde gida ve çevre kontrol sube müdürleriyle koordinasyonu saglayarak, yapilan çalismalari rapor halinde bakanliga bildirmesi talimatini verdi. Her bölgenin belirlenecek bir ilindeki çalismalarin degerlendirilmesi amaciyla bu müdürlerin katilacagi toplanti yapilacagini ifade eden Erel, genelgede su talimatlara yer verdi:

"- Il ve ilçe merkezlerinde çevre sagligi teknisyenlerinin katildigi en az iki kisiden olusan gezici su sanitasyon mobil ekibi olusturulmalidir. Bu ekibin kullanacagi araçlar ve isimler bakanliga bildirilmelidir. Araç yetmemesi halinde araç kiralanmasi yönünde ödenek kullanilmasi, ödeneklerin yetmemesi durumunda bakanliktan ödenek talep edilmesi gerekmektedir.

Ekipler, 12 saat hafta sonu dahil kesintisiz sekilde hizmete devam edecektir.

- "Iliniz Gida Çevre Kontrol Sube Müdürlügü'nce Su Sanitasyon Programi olusturulmalidir. Illerde bulunan su sanitasyonunda kirlenme riski yüksek kritik noktalar (okullar, camiler, köy depolari, çesmeler, ishale hatlari, ev bahçelerinde umuma açik kullanilan kuyulari v.b.) belirlenmelidir. Belirlenen noktalarin nasil, ne zaman klorlanacagiyla 'Su Sanitasyonu Takip Programi Formu' hazirlanarak, 7 günlük sürelerde Gida ve Çevre Kontrol Sube Müdürlüklerine bildirmeli ve Gida ve Çevre Kontrol Sube Müdürlükleri Su Sanitasyonu Takip Formu'na ait bilgileri içeren raporu 15 günlük süreler halinde bakanligimiza bildirmelidir.

- Su sanitasyon mobil ekipleri kirlenme riski yüksek kritik noktalarda program dahilinde klorlama yapmalidir.

- Kirlenme riski yüksek kritik noktalardan belirli araliklarla numuneler alinarak mikrobiyolojik analizlerinin yapilmasi saglanmalidir.

- Sebeke olmayan yerlerde köy muhtarlariyla toplanti yapilarak, köy depolari ve kuyularin periyodik olarak klorlanmasinin saglanmasi, bu imkanin olmadigi durumda gerektiginde sularin kaynatilarak içilmesi konusunda, halkin egitilmesine yönelik ilçe merkezlerinde çalismalar yapilmalidir.

- Satisa sunulan ambalajli sular ve belediyelerce klorlanan sebeke sulari disindaki tüm sularin klorlamasi yapilmalidir.

- Okullarin tatilde oldugu yaz aylarinda okul depolarinin temizlenmesi ve klorlanmasi yapilmalidir.

- Sebeke sularinda su kesintilerinden sonra mikrobiyolojik kontaminasyon riski arttigi için sebeke suyu yeniden tüketime verildigi zaman süper klorlama yapilmasi ve dinlendirilmesine müteakip tüketime verilmesi saglanmalidir.

- Çalismalarin 15 Eylül tarihine kadar sürdürülmesi gerekmektedir. Bilginizi ve konunun titizlikle takibi ve gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda geregini rica ederim."

SANITASYON VE YARARLARI NEDIR?

Sanitasyon hijyen ve saglik kosullarin olusturulmasi ve devam ettirilmesi anlaminda uygulamali bir bilim dali. Saglikli personel tarafindan hijyenik kosularda saglikli gida ürünlerinin üretimini sagliyor. Sanitasyon temizlikle esdeger tutuluyor. Ev ve fabrika görünümünün iyilestirilmesine, gelistirilmis atik uzaklastirma yöntemleriyle çevrenin korunmasina katkida bulunur. Gida ürünü isleyen fabrikalar hijyenik sartlara uyularak kurulsa da sanitasyon islemine gerekli önem verilmez ise gida ürünleri hastaliga neden olan mikroorganizmalarla bulasmaya maruz kalabilir. Etkili bir sanitasyon islemi uygulandiginda temiz ve güvenilir bir gida ürünü daha az modern tesislerde bile üretilir. Sanitasyonun toplum ve isletmeci için sayilamayacak kadar çok yarari bulunuyor. Ne yazik ki çogu zaman sanitasyonun yararlarini yeterince anlamamaktan kaynaklanan temiz olmayan ürün isleme uygulamasi görülebiliyor. Etkin yapilan bir sanitasyon islemi büyük felaketleri önleyebiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası