Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER HAMILELIK BIR DIS’E MI MAL OLUYOR ?

Hamilelik sirasinda, agiz florasi ve ph’si (yani agiz içi yapisi, dogal olarak zaten mevcut bazi bakteriler ile agiz içi asit-baz dengesi) ile hormonal yapi, degisebilmektedir. Bu sebeple masum bir çürük derinlesebilmekte veya ihmal edilen bir kök ve kanal enfekte olabilmektedir. Bu da sonuçta hamilelik sirasinda; agrilara, diseti sorunlarina ve hatta iltihapli dis eti siskinliklerine neden olabilmektedir.

Ayrica hamilelik dönemi bazi anneler açisindan, iç bulantilari hatta kusmalarla geçebilmektedir. Mide asiditesi, agiz asit-baz dengesinden farklidir. Iste tüm bu gerekçeler nedeni ile, agiz ve dis etlerinin de böyle bir hamilelige hazir olmasi zorunludur.

Bebegin ana rahminde tutunup gelismeye basladigi ilk aylar çok daha önemli ve daha titizlikle davranilmasi gereken aylardir. Bilindigi gibi; anne ile çocuk arasindaki tüm iliski ve bag, ‘göbek bagi’ adi verilen bir atar-toplar damar sistemi ile saglanmaktadir. Biz dis hekimleri’de çogu zaman, içinde vazo-konstrüktör ajan içeren anestezi ignelerini yapmaktayiz. Iste bu da, çocugu besleyen göbek baglantisinda ki damarlarinda büzülmesine neden olabilmekte ve hatta bilinçsizce yapilan bu igneler, düsüklere dahi neden olabilmektedir. Iste bu önemli neden geregi, anneyi kontrol altinda tutan kadin-dogum uzmaninin bilgi ve onayi ile, dis hekiminin, içinde ‘damar büzücü ajanlar içermeyen’ anesteziler kullanmasi tavsiye edilir.

Hamilelik sirasinda; dogal olarak saglikli olan dis etlerinde de kanamalar ve saglikli dislerde de hassasiyetler olusabilir. Bu durumda halen ülkemizde mevcut dis macunlari ile disler, kuralina uygun firçalanmalidir. Hatta bu amaçla; dis hassasiyeti için Sensodyne çesitleri ve dis eti sorunlari için Parodontax çesitleri, hamilelik dönemince olusabilecek sorunlara karsi kullanilmasi uygun olacaktir.

Ayrica hamilelik sirasinda röntgen sualarinin da bebege ve anneye olumsuz etkileri vardir. Bu sebeple eger bir röntgen çekimi gerekiyor ise, bu amaca uygun üretilmis ‘kursun önlükler’ anneye giydirilir. Ayrica; daha düsük sua veren (ki simdilerde bilgisayar araciligi ile çekilen, RVG’ler) röntgen cihazlari olarak kullanilmalidir.

Anne karninda gelismeye baslayan bebek, tüm ihtiyaçlarini ana kaynak olan annesinden saglamaktadir. Bebegin; kemik ve dis jermlerinin gelisimi için, kalsiyuma ihtiyaci vardir. Hamile bir kadinin günlük kalsiyum ihtiyaci 1200 miligram kadardir. Bu da yaklasik 1,5 litre süt veya muadili yogurt-peynir ve kalsiyumca zengin gida alinmasi anlamini tasir. Bunun muadili bir takviye tablet alinacak ise, bu kalsiyum tabletleri de doktor tavsiye ve gözetiminde yapilmalidir.

Eger yukaridan beri anlatilanlara riayet edilmez ise, halk arasinda yaygin anlayis; “Her hamilelik bir dis’e mal oluyor” söylentisi gerçeklesebilir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası