Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HER HAMILELIK BIR DIS’E MI MAL OLUYOR ?

Hamilelik sirasinda, agiz florasi ve ph’si (yani agiz içi yapisi, dogal olarak zaten mevcut bazi bakteriler ile agiz içi asit-baz dengesi) ile hormonal yapi, degisebilmektedir. Bu sebeple masum bir çürük derinlesebilmekte veya ihmal edilen bir kök ve kanal enfekte olabilmektedir. Bu da sonuçta hamilelik sirasinda; agrilara, diseti sorunlarina ve hatta iltihapli dis eti siskinliklerine neden olabilmektedir.

Ayrica hamilelik dönemi bazi anneler açisindan, iç bulantilari hatta kusmalarla geçebilmektedir. Mide asiditesi, agiz asit-baz dengesinden farklidir. Iste tüm bu gerekçeler nedeni ile, agiz ve dis etlerinin de böyle bir hamilelige hazir olmasi zorunludur.

Bebegin ana rahminde tutunup gelismeye basladigi ilk aylar çok daha önemli ve daha titizlikle davranilmasi gereken aylardir. Bilindigi gibi; anne ile çocuk arasindaki tüm iliski ve bag, ‘göbek bagi’ adi verilen bir atar-toplar damar sistemi ile saglanmaktadir. Biz dis hekimleri’de çogu zaman, içinde vazo-konstrüktör ajan içeren anestezi ignelerini yapmaktayiz. Iste bu da, çocugu besleyen göbek baglantisinda ki damarlarinda büzülmesine neden olabilmekte ve hatta bilinçsizce yapilan bu igneler, düsüklere dahi neden olabilmektedir. Iste bu önemli neden geregi, anneyi kontrol altinda tutan kadin-dogum uzmaninin bilgi ve onayi ile, dis hekiminin, içinde ‘damar büzücü ajanlar içermeyen’ anesteziler kullanmasi tavsiye edilir.

Hamilelik sirasinda; dogal olarak saglikli olan dis etlerinde de kanamalar ve saglikli dislerde de hassasiyetler olusabilir. Bu durumda halen ülkemizde mevcut dis macunlari ile disler, kuralina uygun firçalanmalidir. Hatta bu amaçla; dis hassasiyeti için Sensodyne çesitleri ve dis eti sorunlari için Parodontax çesitleri, hamilelik dönemince olusabilecek sorunlara karsi kullanilmasi uygun olacaktir.

Ayrica hamilelik sirasinda röntgen sualarinin da bebege ve anneye olumsuz etkileri vardir. Bu sebeple eger bir röntgen çekimi gerekiyor ise, bu amaca uygun üretilmis ‘kursun önlükler’ anneye giydirilir. Ayrica; daha düsük sua veren (ki simdilerde bilgisayar araciligi ile çekilen, RVG’ler) röntgen cihazlari olarak kullanilmalidir.

Anne karninda gelismeye baslayan bebek, tüm ihtiyaçlarini ana kaynak olan annesinden saglamaktadir. Bebegin; kemik ve dis jermlerinin gelisimi için, kalsiyuma ihtiyaci vardir. Hamile bir kadinin günlük kalsiyum ihtiyaci 1200 miligram kadardir. Bu da yaklasik 1,5 litre süt veya muadili yogurt-peynir ve kalsiyumca zengin gida alinmasi anlamini tasir. Bunun muadili bir takviye tablet alinacak ise, bu kalsiyum tabletleri de doktor tavsiye ve gözetiminde yapilmalidir.

Eger yukaridan beri anlatilanlara riayet edilmez ise, halk arasinda yaygin anlayis; “Her hamilelik bir dis’e mal oluyor” söylentisi gerçeklesebilir.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası