Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Evlilikte mutlulugun yolu!

Evlilik iki insanin hayatini birlestiren önemli bir sözlesme. Cinsellikte bu sözlesmenin bir parçasi. Peki cinsel yasamin evliligin sürmesindeki rolü nedir?

Bir ömür boyu sürecek saglikli bir evlilikte cinsel yasam büyük rol oynuyor. Cinsel uyumu korumanin püf noktalarini ve saglikli bir evlilik için çiftlere düsen görevleri Memorial Hastanesi'nden Uzman Psikolog Aslihan Tokgöz anlatti.

Karsilikli mutlu bir cinsel iliski için nelere dikkat edilmelidir?

Cinsel iliski, devam eden saglikli bir evliligin en önemli bölümünü olusturur. Karsilikli olarak tatmin edici bir cinsel iliski kendiliginden otomatik bir sekilde olmaz. Emek ister.

Kisiligin diger özellikleri gibi her bir esin cinselligi de kisiye özgüdür. Her bir es cinsellige yaklasirken diger ese saygili ve anlayisli olmalidir. Evlilikte cinsellik konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalari söyle siralayabiliriz.

Parasal konulara dikkat!

Cinsellik ve evliligin diger bölümleri birbiri ile iliskilidir ve birbirini etkileyebilir. Örnegin parasal konulardaki sikintilar veya çatismalar cinsel arzularin azalmasina sebep olabilir.

Kisisel inançlara saygi gösterin

Cinsellikle ilgili olarak her bir esin kendisine göre neyin "dogru" neyin "yanlis" oldugu konusunda farkli görüsleri vardir. Gerçek yasamda, iki esin arasinda yasadigi cinsel iliskide "dogrular" ve "yanlislar" yoktur. Ancak her bir esin kabul edilebilir veya kabul edilemez davranislar konusunda inançlari vardir. Kisisel inançlara anlayisla yaklasilmasi ve saygi gösterilmesi gerekir, ancak bu çerçevede ortak bir yol bulunabilir

Yeniliklere açik olun!

Her iki esin karsilikli anlasmasi üzerine, cinselligi rutin ve sikici olmaktan kurtarmak için çaba sarf etmek gerekir. Bu anlamda cinselliginize yenilikler katmak iyi bir fikir olabilir.

Filmlerdeki evliligin etkisi altinda kalmayin

Mümkünse filmlerde veya pembe dizilerde sunulan cinsellikten çok fazla etkilenmemeye çalisin. Sadece siz ve esiniz cinsel iliskiniz için en tatmin edici ve kabul edilebilir olani bilebilirsiniz ve seçersiniz. Kendi cinselliginizi, cinsellikle ilgili baskalarinin "normal" saydigi filmlerde size sunulan 'sorunsuz' ya da 'ideal' kaliplara uydurmaya çalismayin.

Esinizi tanimaya çalisin

Kadinlik ve erkeklilik bir bilinmezliktir; bu bilinmezlikle ilgili bir seyler ögrenmeye açik olun ve birbirinize bu konuda yardimci olun.

Cinselligi bir silah olarak kullanmayin

Bazi çiftler, evlilikteki diger sorunlari çözmek için cinselligi bir silah gibi kullanirlar ki bu yöntem sorunlarin daha karmasik bir hal almasina, büyümesine ve cinsel problemlerin olusmasina sebep olur.

Esinizle konusun

Evlilikteki diger sorunlarda oldugu gibi tatmin edici saglikli bir cinsel iliski de karsilikli komünikasyona baglidir. Iliskinizde karsilastiginiz sorunlari bekletmeden ertelemeden çözmeye çalisin ki dönüsümlü olarak cinsel iliskinizi de etkilemesin. Içinizde sizi kurcalayan sorunlar oldugu sürece romantik olmak çok zordur. Esinizle konusmaktan korkmayin. Sevdiklerinizi, sevmedikleriniz, isteklerinizi, duygulariniz esinizle paylasin. Paylasin ve birlikte ögrenin.

Uzun ve saglikli bir evlilikte cinsel yasamin rolü nedir?

Saglikli bir evlilik için beklentilerinizin gerçekçi olmasi gerekir. Genellikle, hepsi olmasa bile, evliliklerden mitsel düzeyde beklentiler vardir. Eger evlilik içindeki gerçeklikler bu mitlerle uyusmaz ise eslerden biri veya her ikisi birden çok büyük hata yaptiklarini düsünebilirler.

Iyi bir evlilik romantik mi olmalidir?

Bütün iliskilerin inisleri ve çikislari vardir. Bazen evlilikteki zorluklar romantik duygularin üzerini örtebilir. Bütün çiftlerin aski hissettikleri ve yine bütün çiftlerin aski hissetmedikleri zaman vardir. Ama bu sadece duygularda aski hissetmemek askin orada olmadigi anlamina gelmez. Evlenilen kisinin bir baskasini mutlu etmek için ne gücü ne de yeterli yetenegi vardir. Mutluluk kisinin kendi içinden gelir. Evlilik iliskisinin, kisinin mutlulugu ve kendisini iyi hissetmesi için yardimci ya da destekleyici rolü vardir ancak mutlulugun esas kaynagi degildir.

Sadece sevgi bütün sorunlarin üstesinden gelebilir mi?

Evliligin daima ilgiye ihtiyaci vardir. Evlilik ince örülen bir oya isi gibidir. Bir gecelik bir is degildir. Ince detaylari vardir ve hassas olmak gerekir. Esler tutarli ve sürekli bir sekilde birbirlerinin ihtiyaçlarina ve beklentilerine hassas bir sekilde yaklasirlarsa ve iliski içerisindeki degisikliklere adapte olabilirlerse iste o zaman ask ve sevgi süreklilik kazanir ve sorunlar daha kolay asilir. Daha saglikli bir cinsel birliktelikte o zaman ortaya çikar.

Bir es ne kadar zeki olursa olsun veya ne kadar güçlü kisisel özellikleri olursa olsun esinin beyninden geçenleri okuyabilmek gibi bir yetenegi olamaz. Duygusal, fiziksel, sosyal ve finanssal ihtiyaç ve beklentiler açik bir sekilde sözel olarak iletilmelidir. Esin gerçekçi bir sekilde o ihtiyaci veya beklentiyi karsilayabilme gücü varsa bunu gerçeklestirebilmek için önce böyle bir ihtiyacin ve beklentinin varligindan haberdar olmasi gerekir.

Evlilikteki çatismalar sevginin az oldugunu mu gösterir?

Evlilikte çatismalar ve kargasalar kaçinilmazdir ancak bu çatismalar evlilige zarar vermek zorunda degildir. Eslerin geçmislerine, büyüdükleri ortamlara ve yasadiklari olaylara bagli olarak farkli görüs açilari ve farkli duygulari vardir. Bu farkliliklar bir esin dogru digerinin yanlis oldugu anlamina gelmez; sadece eslerin birbirlerinden farkli düsünce ve duygulara sahip olduklari anlamina gelir. Çatismalar, eger uygun bir sekilde çözülürse, iliski için saglikli bile olabilir. Çünkü esler birbirlerinden yeni fikirler ve yeni bakis açilari ögrenmis olacaklar. Önemli olan iki farkli insanin uyum içinde birlikte yasayabilmesidir.

Bu bilgiler isiginda eger esler kendilerini iyi bir iliskinin dinamikleri hakkinda egitmek için yeterince efor ve zaman harcarlarsa ve iliskilerinde etkili ve dogru iletisim tekniklerini kullanirlarsa yillarca sürecek saglikli ve doyurucu bir iliski yasama olasiliklarini ve sanslarini yükseltmis olacaklardir.

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası