Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'ndan sigara uyarisi

Önlem alinmamasi durumunda gelecek 20 yilda Türkiye'de sigaraya bagli nedenlerden ölenlerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi belirtildi.

Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü ve Kanserle Savas Dairesi Baskanligi'ndan yapilan açiklamada, sigara ve alkol kullaniminin, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayisiz hastalik ve ölümlere zemin hazirladigi ifade edildi.

Türkiye'de düzenli sigara içen kisilerin yüzde 55'inin, 35-58 yaslari arasinda hayatini kaybettigi ifade edilen açiklamada, önlem alinmamasi durumunda Türkiye'de gelecek 20 yilda sigaraya bagli nedenlerden ölen kisilerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi kaydedildi.

Açiklamada, su uyarilar yapildi:

''Sigara hem siz hem de pasif içici konumundaki çocuklariniz için öldürücü bir tehlikedir. Siz bu satirlari okurken, dünyada 5 kisi daha sigara nedeniyle hayatini kaybetti. Sigara basta ölümlere neden olan kalp damar hastaliklari olmak üzere, akciger,agiz boslugu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açiyor. Sigara ayrica peptik ülser, kronik bronsit, felç, astim, reflü, erken menopoz, dis eti iltihabi, kemik erimesi ve katarakt hastaliklarina zemin hazirlarken, hamilelerde erken dogum ve düsük dogum agirligi risklerini de beraberinde getiriyor.

Sigara kullanan hamile kadinlarin bebekleri fiziksel ve zihinsel özür riskiyle karsi karsiyadir. Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan 'dioxin' maddesi ise öldürücü etkiye sahip bir zehirdir.''

ANA RISK FAKTÖRÜ

Türkiye'de yasayan yaklasik 2 milyon koroner kalp hastasinin yilda 130 bininin hayatini kaybettigi kaydedilen açiklamada, bu ölümlerin ana risk faktörünün sigara oldugu belirtildi.

Sigara dumaninin içerdigi karbonmonoksitin kan dolasimina girerek pihtilasmaya yol açtigi ve atardamarlarin iç duvarlarina zarar vererek kalp krizlerine neden oldugu vurgulanan açiklamada, sunlar kaydedildi:

''Koroner kalp hastaliklarindan ve bu hastaliklarin yol açtigi ölümlerden korunmak için atilacak ilk adim, sigara ve dumanindan uzak durmaktir. Sigara dumani, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak, amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli olan 4 binden fazla kimyasal madde içeriyor. Dünya Saglik Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kisi sigara yüzünden hayatini kaybediyor.''

Açiklamada, sigara içmeyen akciger kanserli hastalarin yüzde 33'ünün sigara içen bir kisiyle birlikte yasadigi ve bu kisilerde görülen akciger kanserlerinin nedeninin çocukluk çagi veya eriskin dönemdeki pasif içicilik oldugu bildirildi.

Sigaranin insan sagligi üzerindeki öldürücü etkilerinin yani sira, ülke ekonomilerine verdigi zararlarin önemli boyutlara ulastigi belirtilen açiklamada, Türkiye'nin sigaraya yilda ortalama 3 milyar dolar harcadigi ve bu parayla saglik sorunlarinin önemli bir bölümüne çözüm bulunabilecegi kaydedildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası