Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'ndan sigara uyarisi

Önlem alinmamasi durumunda gelecek 20 yilda Türkiye'de sigaraya bagli nedenlerden ölenlerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi belirtildi.

Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü ve Kanserle Savas Dairesi Baskanligi'ndan yapilan açiklamada, sigara ve alkol kullaniminin, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayisiz hastalik ve ölümlere zemin hazirladigi ifade edildi.

Türkiye'de düzenli sigara içen kisilerin yüzde 55'inin, 35-58 yaslari arasinda hayatini kaybettigi ifade edilen açiklamada, önlem alinmamasi durumunda Türkiye'de gelecek 20 yilda sigaraya bagli nedenlerden ölen kisilerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi kaydedildi.

Açiklamada, su uyarilar yapildi:

''Sigara hem siz hem de pasif içici konumundaki çocuklariniz için öldürücü bir tehlikedir. Siz bu satirlari okurken, dünyada 5 kisi daha sigara nedeniyle hayatini kaybetti. Sigara basta ölümlere neden olan kalp damar hastaliklari olmak üzere, akciger,agiz boslugu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açiyor. Sigara ayrica peptik ülser, kronik bronsit, felç, astim, reflü, erken menopoz, dis eti iltihabi, kemik erimesi ve katarakt hastaliklarina zemin hazirlarken, hamilelerde erken dogum ve düsük dogum agirligi risklerini de beraberinde getiriyor.

Sigara kullanan hamile kadinlarin bebekleri fiziksel ve zihinsel özür riskiyle karsi karsiyadir. Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan 'dioxin' maddesi ise öldürücü etkiye sahip bir zehirdir.''

ANA RISK FAKTÖRÜ

Türkiye'de yasayan yaklasik 2 milyon koroner kalp hastasinin yilda 130 bininin hayatini kaybettigi kaydedilen açiklamada, bu ölümlerin ana risk faktörünün sigara oldugu belirtildi.

Sigara dumaninin içerdigi karbonmonoksitin kan dolasimina girerek pihtilasmaya yol açtigi ve atardamarlarin iç duvarlarina zarar vererek kalp krizlerine neden oldugu vurgulanan açiklamada, sunlar kaydedildi:

''Koroner kalp hastaliklarindan ve bu hastaliklarin yol açtigi ölümlerden korunmak için atilacak ilk adim, sigara ve dumanindan uzak durmaktir. Sigara dumani, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak, amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli olan 4 binden fazla kimyasal madde içeriyor. Dünya Saglik Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kisi sigara yüzünden hayatini kaybediyor.''

Açiklamada, sigara içmeyen akciger kanserli hastalarin yüzde 33'ünün sigara içen bir kisiyle birlikte yasadigi ve bu kisilerde görülen akciger kanserlerinin nedeninin çocukluk çagi veya eriskin dönemdeki pasif içicilik oldugu bildirildi.

Sigaranin insan sagligi üzerindeki öldürücü etkilerinin yani sira, ülke ekonomilerine verdigi zararlarin önemli boyutlara ulastigi belirtilen açiklamada, Türkiye'nin sigaraya yilda ortalama 3 milyar dolar harcadigi ve bu parayla saglik sorunlarinin önemli bir bölümüne çözüm bulunabilecegi kaydedildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası