Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'ndan sigara uyarisi

Önlem alinmamasi durumunda gelecek 20 yilda Türkiye'de sigaraya bagli nedenlerden ölenlerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi belirtildi.

Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü ve Kanserle Savas Dairesi Baskanligi'ndan yapilan açiklamada, sigara ve alkol kullaniminin, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayisiz hastalik ve ölümlere zemin hazirladigi ifade edildi.

Türkiye'de düzenli sigara içen kisilerin yüzde 55'inin, 35-58 yaslari arasinda hayatini kaybettigi ifade edilen açiklamada, önlem alinmamasi durumunda Türkiye'de gelecek 20 yilda sigaraya bagli nedenlerden ölen kisilerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi kaydedildi.

Açiklamada, su uyarilar yapildi:

''Sigara hem siz hem de pasif içici konumundaki çocuklariniz için öldürücü bir tehlikedir. Siz bu satirlari okurken, dünyada 5 kisi daha sigara nedeniyle hayatini kaybetti. Sigara basta ölümlere neden olan kalp damar hastaliklari olmak üzere, akciger,agiz boslugu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açiyor. Sigara ayrica peptik ülser, kronik bronsit, felç, astim, reflü, erken menopoz, dis eti iltihabi, kemik erimesi ve katarakt hastaliklarina zemin hazirlarken, hamilelerde erken dogum ve düsük dogum agirligi risklerini de beraberinde getiriyor.

Sigara kullanan hamile kadinlarin bebekleri fiziksel ve zihinsel özür riskiyle karsi karsiyadir. Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan 'dioxin' maddesi ise öldürücü etkiye sahip bir zehirdir.''

ANA RISK FAKTÖRÜ

Türkiye'de yasayan yaklasik 2 milyon koroner kalp hastasinin yilda 130 bininin hayatini kaybettigi kaydedilen açiklamada, bu ölümlerin ana risk faktörünün sigara oldugu belirtildi.

Sigara dumaninin içerdigi karbonmonoksitin kan dolasimina girerek pihtilasmaya yol açtigi ve atardamarlarin iç duvarlarina zarar vererek kalp krizlerine neden oldugu vurgulanan açiklamada, sunlar kaydedildi:

''Koroner kalp hastaliklarindan ve bu hastaliklarin yol açtigi ölümlerden korunmak için atilacak ilk adim, sigara ve dumanindan uzak durmaktir. Sigara dumani, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak, amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli olan 4 binden fazla kimyasal madde içeriyor. Dünya Saglik Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kisi sigara yüzünden hayatini kaybediyor.''

Açiklamada, sigara içmeyen akciger kanserli hastalarin yüzde 33'ünün sigara içen bir kisiyle birlikte yasadigi ve bu kisilerde görülen akciger kanserlerinin nedeninin çocukluk çagi veya eriskin dönemdeki pasif içicilik oldugu bildirildi.

Sigaranin insan sagligi üzerindeki öldürücü etkilerinin yani sira, ülke ekonomilerine verdigi zararlarin önemli boyutlara ulastigi belirtilen açiklamada, Türkiye'nin sigaraya yilda ortalama 3 milyar dolar harcadigi ve bu parayla saglik sorunlarinin önemli bir bölümüne çözüm bulunabilecegi kaydedildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası