Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'ndan sigara uyarisi

Önlem alinmamasi durumunda gelecek 20 yilda Türkiye'de sigaraya bagli nedenlerden ölenlerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi belirtildi.

Saglik Bakanligi Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlügü ve Kanserle Savas Dairesi Baskanligi'ndan yapilan açiklamada, sigara ve alkol kullaniminin, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayisiz hastalik ve ölümlere zemin hazirladigi ifade edildi.

Türkiye'de düzenli sigara içen kisilerin yüzde 55'inin, 35-58 yaslari arasinda hayatini kaybettigi ifade edilen açiklamada, önlem alinmamasi durumunda Türkiye'de gelecek 20 yilda sigaraya bagli nedenlerden ölen kisilerin sayisinin yaklasik 550 bine yükselecegi kaydedildi.

Açiklamada, su uyarilar yapildi:

''Sigara hem siz hem de pasif içici konumundaki çocuklariniz için öldürücü bir tehlikedir. Siz bu satirlari okurken, dünyada 5 kisi daha sigara nedeniyle hayatini kaybetti. Sigara basta ölümlere neden olan kalp damar hastaliklari olmak üzere, akciger,agiz boslugu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açiyor. Sigara ayrica peptik ülser, kronik bronsit, felç, astim, reflü, erken menopoz, dis eti iltihabi, kemik erimesi ve katarakt hastaliklarina zemin hazirlarken, hamilelerde erken dogum ve düsük dogum agirligi risklerini de beraberinde getiriyor.

Sigara kullanan hamile kadinlarin bebekleri fiziksel ve zihinsel özür riskiyle karsi karsiyadir. Sigara içen annelerin sütlerinde bulunan 'dioxin' maddesi ise öldürücü etkiye sahip bir zehirdir.''

ANA RISK FAKTÖRÜ

Türkiye'de yasayan yaklasik 2 milyon koroner kalp hastasinin yilda 130 bininin hayatini kaybettigi kaydedilen açiklamada, bu ölümlerin ana risk faktörünün sigara oldugu belirtildi.

Sigara dumaninin içerdigi karbonmonoksitin kan dolasimina girerek pihtilasmaya yol açtigi ve atardamarlarin iç duvarlarina zarar vererek kalp krizlerine neden oldugu vurgulanan açiklamada, sunlar kaydedildi:

''Koroner kalp hastaliklarindan ve bu hastaliklarin yol açtigi ölümlerden korunmak için atilacak ilk adim, sigara ve dumanindan uzak durmaktir. Sigara dumani, katran, karbonmonoksit ve nikotine ek olarak, amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli olan 4 binden fazla kimyasal madde içeriyor. Dünya Saglik Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kisi sigara yüzünden hayatini kaybediyor.''

Açiklamada, sigara içmeyen akciger kanserli hastalarin yüzde 33'ünün sigara içen bir kisiyle birlikte yasadigi ve bu kisilerde görülen akciger kanserlerinin nedeninin çocukluk çagi veya eriskin dönemdeki pasif içicilik oldugu bildirildi.

Sigaranin insan sagligi üzerindeki öldürücü etkilerinin yani sira, ülke ekonomilerine verdigi zararlarin önemli boyutlara ulastigi belirtilen açiklamada, Türkiye'nin sigaraya yilda ortalama 3 milyar dolar harcadigi ve bu parayla saglik sorunlarinin önemli bir bölümüne çözüm bulunabilecegi kaydedildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası