Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli beslenme kalp için önemli

Ölüm nedenleri arasinda ilk sirada yer alan koroner kalp hastaliklarinin olusumunda yanlis beslenme önemli rol oynuyor. Uzmanlar beslenme konusunda uyariyor.

Memorial Hastanesi'nda görev yapan diyetisyen Seçil Kenar, kalp hastaliklarindan korunmak için hangi yag asitlerinin ne kadar tüketilmesi gerektigini anlatti:

"Doymus yag asitleri, tereyagi, margarin, iç yaglar gibi hayvansal yaglardan olusuyor. Bu tür yaglarin tüketilmesi kötü huylu kolesterolün ve kalp hastaliklarinin olusum riskinin artmasina sebep olabilir. Bitkisel sivi yaglar ise doymamis yag asitlerinden olusmaktadir.

Zeytinyagi ve findik yagi da tekli derecede doymamis yag asitleridir, yapilan çalismalarda bu yaglarin LDL kolesterolünü düsürücü, damar tikanikligi riskini azaltici etkisi oldugu saptanmistir.

Adindan sikça söz edilen omega-3 yag asitleri de, kan basincini düsürüyor, ayni zamanda kanin pihtilasma egilimini ve koroner hastalik riskini azaltiyor.

Haftada iki kez balik, iki-üç kez findik ve ceviz tüketimi vücudun ihtiyaci olan omega-3 yag asitlerinin karsilanmasinda yeterli olacaktir."

Kandaki kolesterol seviyesinin artisi

Asiri seker ve seker içeren besin tüketimin kandaki kolesterol seviyesini artirdigina da dikkat çeken Kenar, sekerli besinlerin tüketimi yerine kepekli makarna, kepekli ekmek gibi posa içerigi yüksek besinler ile taze meyve tüketimini önerdi:

"Yapilan arastirmalarda gün içinde diyetle yeterli posa alindiginda kolesterol yapiminin azaldigi, kan kolesterol ve LDL kolesterolünün düstügü görülmüstür.

Yeterli posa alimi için posa içerigi yüksek sebze ve meyveler, kurubaklagil, kepekli ekmek gibi posa içerigi yüksek besinler tüketilmelidir."

Kalp dostu besinler:

Sarimsak: Içinde bulunan besin ögelerinden dolayi damar içinde pihtilasmayi engelleyerek koroner kalp hastaliklarinin olusma riskini azaltir. Her gün bir dis sarimsak yenilebilir.

Balik ve balik yagi: Kanama zamanini uzatir, damar içi tikaniklarinin azalmasinda etkindir. Içerigindeki omega-3 yag asitleri yüksek antioksidan özelligindedir.

Haftada iki-üç kez balik tüketilebilir. Somon, uskumru, ton, sardalya, omega-3 yag asitleri bakimindan zengin baliklardir.

Ceviz- findik: Yüksek antioksidan özelligiyle omega-3 ve E vitamininin yani sira magnezyum ve posa da içerir. Haftada iki-üç kez alti-yedi findik, iki-üç ceviz tüketilmelidir.

Yulaf-çavdar- tam bugday unu: B ve E vitamini içerikleri için kalp hastaliklarini önleyici özellikleri vardir. Yulaf gevregi, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimi artirilabilir.

Yesil çay: Polifenoller antioksidan özelligi nedeniyle kalp hastaliklarinin engellenmesinde etkili olur. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine yesil çay, adaçayi, papatya, rezene gibi bitki çaylarinin tüketimi önemli. Haftada bir-iki kez kirmizi sarap da tüketilebilir.

Domates-karpuz: Antioksidan özelligi olan lakopeni yüksek oranda içerdigi için yapilan arastirmalarda kalp hastaliklari olusum riskini azalttigi görülmüstür.

Soya: Yüksek protein içeriginin yani sira içerdigi B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastaliklarinin engellenmesinde etkili oluyor.

Yapilan çalismalar, düzenli olarak günde 25 g soya tüketiminin kalp hastaliklarinin olusum riskini azalttigini gösteriyor.

Keten tohumu: Doymamis yag asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içeriyor. Kalp hastaliklarina karsi koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün bir çorba kasigi keten tohumu, yogurt ve çorba gibi besinlerle tüketilebilir.

Beslenme programini planlamak için:

Günlük alinan kalori miktarini azaltin Kati yaglar yerine bitkisel sivi yaglari, zeytinyagi, findikyagi, ayçiçek, soya ve misirözü yaglarini düzenli ve belirli düzeylerde tüketin.

Balik tüketimi artirin. Kirmizi et tüketimini haftada bir kez olarak sinirlayin. Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine agirlik verin.Yag içerigi yüksek pogaça, cips, kek, pasta gibi gidalari tüketmeyin.

Besinleri pisirirken izgara, bugulama, haslama yöntemlerini tercih edin. Tuz tüketimini azaltin. Günlük ögün sayisini artirin. Alkol alimini azaltin, sigara kullanmayin. Haftada üç kez egzersiz yapin. Basit seker içeren tatlilar ve rafine edilmis gidalar yerine posa içerigi yüksek saflastirilmamis tahil ürünleri, kurubaklagiller, sebze ve meyve alimini artirin.

Kaynak: www.cnnturk.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası