Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


10 dakikada gözlüge veda

Ömür boyu hayata pencerelerden bakmaya mahkum olanlara müjdeli haber. Lazerle göz tedavisi teknolojinin gelismesiyle birlikte mükemmele yakin sonuçlar veriyor.

Uzmanlar, parmak izi gibi kisiye özgü olan gözlerimiz için, artik herkese özel bir tedavi uyguluyor 18-65 yas arasi herkesin lazer tedavisi görebilecegini ifade eden doktorlar, 10 dakika süren bu 'sihirli' operasyondan 24 saat sonra, kisinin hayatina gözlüksüz olarak devam etmeye baslayacagini söylüyor.

Lazerle göz kusurlarinin düzeltilmesinde kullanilan 'lasik yönteminin' mucidi olan ve tüm dünyada lazerin babasi olarak taninan Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Cemiyeti Baskani Girit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, 18 yasini doldurmus, son 1 yil içinde gözlük ya da lens dereceleri 1 dereceden fazla degismemis, eksi 14 diopriye kadar miyopisi, eksi 7 diopriye kadar astigmati, arti 7 diopriye kadar hipermetropisi olan ya da kornea dokusu kalinligi yeterli olan herkesin lazer ameliyati olabilecegini söyledi.

24 Saat Sonra Gözlüge Paydos

Prof. Dr. Ioannis Pallikaris ameliyatlarla ilgili olarak sunlari söyledi.

*Her hasta öncelikle çok detayli bir muayeneden geçirilir. Bu muayene, kisinin tedavi edilmesi gereken derecelerini saptamanin yani sira, gözünde baska rahatsizliklarin olup olmadigini belirlemek açisindan da son derece önemlidir. Göz tansiyonu, retina incelemesi ve genel saglik durumu tetkik edilir. Örnegin retinasinda yirtik bulunan bir kisinin öncelikle bu tedaviyi olmasi, daha sonra lasik ameliyatinin planlanmasi gerekir.

* Ameliyatin ardindan hasta hemen mükemmel görmeye basliyor mu?

1 saat süreyle gözlerde hafif bir agri, batma ve sulanma olabilir. Çok nadir olarak agri kesiciye ihtiyaç olabilir. Lazer sonrasi ilk gün araba kullanmamaniz, gözlerinizi kasiyip, ovusturmamaniz, gözünüze su kaçirmamaniz gerekiyor. Ertesi gün gözlük veya lens olmadan günlük normal yasantiniza dönebilirsiniz. Ertesi günkü kontrolde, eger üstteki saydam tabakada kirisiklik varsa veya flep altinda steril bir iltihabi reaksiyon söz konusu ise, flep altinin yikanmasi gerekebilir. Ancak bu islem ameliyattan daha kolay bir islemdir. Lazer sonrasi 1. gün, 3. gün, 1. ay ve 3. ay kontrolleriniz yapilir.

* Basarili bir tedavi yapmanin ilk ve en önemli kurali, ameliyat öncesi hasta seçimini dogru yapmak. Teknolojik gelismelerle birlikte bugün gözü en ince detayina kadar analiz edebilen ve lazer sonrasi mutlu olamayacak ya da gözü asla lazer olmamasi gereken kisiler basta tespit edilebiliyor. Elbette doktorun lazer cerrahisindeki deneyimi önemli bir faktör. Dogru seçilmis hastalara dogru bir ameliyat yapildigi sürece bir sorun yasanmiyor.

Yakin gözlügünün lazerle çözümü var mi?

Yakin gözlügü ihtiyaci yaslanmaya bagli olarak genellikle 40 yasin üzerindeki kisilerde olusur. Tüm dünyada presbiyopi tedavisiyle ilgili çesitli yöntemler üzerinde hâlâ çalisiliyor. Ancak lazer ile alinmis iyi bir sonuç henüz yok.

* Lazer tedavilerinde yeni kavramlar duymaya baslandi. Kartal göz denilen tedavi nedir? Bundan birkaç sene öncesine kadar her miyop, hipermetrop ya da astigmat olan göz, standart bir lazer programiyla tedavi olabiliyordu. Yeni teknolojilerle, her kisinin göz yapisina özel lazer programlama sansimiz var. Böylece tüm hastalarimiza 'kisiye özel' yapmaktayiz. Wavefront, Topolase, Q mode tedavileri, kisiye özel tedavilerin çesitleridir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası