Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebek dostu hastenesi projesi

Son günlerde yasanan bebek ölümleri, hastaneleri alarma geçirdi. Mardin'deki kadin ve dogum hastanesi, bebeklerin sagligini korumak için yeni çalismalar yapti...

Mardin'de Kadin Dogum ve Çocuk Hastanesi, 'Bebek Dostu Hastane' olabilmek için çalisma baslatti.

"Bebek Dostu Hastane" olmak için biri dizi çalisma baslatildigini belirten Mardin Kadin Dogum ve Çocuk Hastanesi Bastabibi Adem Özden, il genelinde anne sütünün önemini anlatmak için bir dizi etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi. Saglik Bakanligi ile UNICEF'in 1991 yilinda birlikte baslattigi "Emzirmenin Tesviki ve Anne Sütünün Önemi" konulu proje, 2003 yilindan itibaren "Bebek Dostu Hastane" projesine dönüstürülünce, Mardin'deki Kadin Dogum ve Çocuk Hastanesi de "Bebek Dostu Hastane" olmak için çalismalara basladi.

Hastane Bastabibi Adem Özen ve hastanede ebe hemsire olarak görev yapan Yasemin Sirim tarafindan baslatilan çalismalarda, çocuk sahibi anneler ve anne adaylarina yönelik olarak "Anne Sütünün Faydalari" üzerine seminer ve etkinlikler düzenlenecek. "Bebek Dostu Hastane" çalismalari kapsaminda "Anne Sütü Tesvik Programi" hazirladiklarini belirten Hastane Bastabibi Dr. Adem Özden, "Bebek Dostu Hastane olmak için elimizden gelen her türlü imkani seferber edecegiz. Kampanya kapsaminda halka açik alanlardaki satis noktalarinda ailelere ve özellikle annelere yönelik olarak, mama kullanimini tesvik edici, özendirici tarzda numune, promosyon, reklam, tanitim gibi anne sütü kullanimini engelleyen satis uygulamalarinin kaldirilmasi; bu çalismalara destek olmak amaciyla büyük marketlerdeki mama reyonlarinin üst kismina anne sütü ile ilgili ülke politikamiz olan logolar ve 'Bebeginize Ilk 6 Ay Sadece Anne Sütü Veriniz', 6. aydan sonra ek besinlerin baslanmasinin yani sira, 'Emzirmeye 2 Yasina Kadar Devam Ediniz' gibi yazilar yazdirilarak, asilmasi gerekmektedir. Bu tür satis yerlerinde, eczanelerdeki vitrinlerde sergilenen mama tanitim brosürlerinin, emzik ve biberonlarin kaldirilarak kolay görülemeyecek bölümlerde depolanmasi, bu alanlarda anne sütünü tesvik edici türde Saglik Müdürlügü'nce hazirlanan afis, brosür, çikartma gibi görsel materyallere yer verilmesi, yine halka açik alanlarda özellikle emziren annelere yönelik emzirme odalarinin açilmasi, ayrica toplu tasima araçlarina anne sütünü özendirici afis ve brosür asilmasinin saglanmasi konularinda çalismalarimiz baslayacak" dedi.

Düzenledikleri kampanyaya Mardin Belediyesi'nin, su faturalarina konu ile igili "Anneler, Bebeginizi Ilk 6 Ay Sadece Anne Sütü Ile Besleyiniz" logosunu basarak destek verecegini açiklayan Dr. Özden, bütün kurum ve kuruluslardan kullandiklari her yaziya "Anneler, Bebeginize Ilk 6 Ay Sadece Anne Sütü Veriniz" logosunu tasiyan kasenin basilmasini, is adamlari ile firmalardan ise, çocuk ölümlerinin önüne geçmek ve anneleri meme kanserinden kurtarmak için kendilerine destek vermelerini istedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası