Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cinsel IQ nasil anlasilir?

Cinsel IQ son günlerde önem verilen cinsellik kavramlarindan en önemlisidir. Kisinin kendini ve karsisindakinin özelliklerini bilmesi iliski açisindan son derece önemli..

Cinsel IQ cinsellik hakkinda kisinin bilgi ve sahsi becerilerini, bir takim degerlerini, kendini ve özelliklerini kabullenmesini, cinsellikle ilgili haklarini algilayabilmesini ve bu konulari objektif degerlendirmesini gerektiren ve bütün bunlari birlestiren bir kavramdir. Cerrahpasa Tip Fak. Androloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Halim Hattat, Cinsel IQ'u Mynet okurlari için yazdi.

Yani kisinin tercihlerini, duygularini , seks sirasinda kokusu ve çikarttigi sesler ile vücudunu, cinsel aktivitede limitlerini, yasak olan ve olmayan noktalari ve yasamak istedigi degisiklikleri muhakeme etmesi ve tüm bu faktörlerle kendini kabullenmesidir ve bu nedenle iyi bir cinsel yasamda önemi ölçülemez. Insanlar, cinselligi yasamaya hakki oldugunu, kendini iyi hissetmeye hakki oldugunu, baskalarinin hoslandigi seylerden hoslanmamaya hakki oldugunu, normal olma baskisindan kurtulabilmeyi, asiri perfomans gösterme baskisindan kurtulabilmeyi idrak etmelidir.

Seks hakkinda ögrenilen bir çok sey yanlis, eksik veya utanmaya, suçluluga ve korkulara dayali oldugu için bunlari kisinin beyninde pozitif bir süzgeçten geçirerek dogruyu bulma kabiliyeti cinsellikte çok önemlidir. Bu degerleri analiz ederken cinsel haklarimizla ilgili mesajlari da iyi muhakeme edebilme kabiliyeti bakimindan da cinsel zekanin önemli bir etken oldugunu söyleyebiliriz. Cinsel haklarimiz nelerdir?

Basite indirgersek: herkesin seksten zevk almaya hakki olmasi, cinsel fanteziler kurmaya hakki olmasi ve bunlarin Size veya bir baskasina zararli olmamasi, cinsellige dair her türlü arayisin dogal olmasi. Dürüst ve saygili oldugunuz sürece zevk aldiginiz seyler baskasina zarar vermemesi. Bu mesajlarin isiginda insanlarin seks sirasinda kendi vücutlarini kontrol etmeye, cinselligi denemeye, seks basladiktan sonra dahi fikirlerini degistirmeye, daha önce yaptigi bir seyi bu defa kabul etmemeye ve teklif etmeye veya etmemeye haklari oldugunu muhakeme edebilmeleri açisindan cinsel zeka son derece önemlidir.

Cinsellikle ilgili becerileri, bilgileri arttirarak, kendine ait olanlari, haklari ve cinsel degerleri muhakeme etmeye yönelik gelistirmelerde bulunarak kisi cinsel IQ sunu tabii ki arttirabilir. Cinsellikle ilgili beceriler derken: Vücut nasil çalisir, yas ilerledikçe meydana gelen degisiklikler nelerdir, akil-vücut iliskisi nedir? Gibi konularin yani sira, cinsel yoldan bulasan hastaliklar ve cinsel tecrübelerle ilgili konulari özümleme, seksin güzellik veya teknikle degil fizyolojik tavirlarla ilgili oldugunu kabullenmeyi kastetiyoruz.

Kisi uygun dogum kontrol yöntemlerini kullanarak, zevk alma ve partnerine zevk verme konusunda yasayabileceklerini gelistirerek, cinsellik konusunda kendini ifade etme yollarini arastirarak cinsellikle ilgili becerilerini gelistirebilir.

3 önemli degeri muhakkak hatirlamak gerekir: razi olmak, kendine uygun noktalar konusunda dürüstlük ve partnerine karsi sorumluluk. Bu hisleri gelistirmeye yönelik çalismalar da kisinin cinsellige bakisini ve cinsel IQ'sunu arttiracaktir.

Seksin vücut görüntüsü ile hiçbir alakasi yoktur. Mükemmel olmayan vücutlar da seksten zevk alir, partnerine zevk verir. Burada taraflarin karsilikli olarak dürüst ve saygili olmalari, cinselligi bu sekilde yasamalari önemlidir. Tatmin edici seksi olusturan pozitif faktörler seks sirasinda cinsel istek, taraflarin müsaade yetenegi, haklarini degerlendirme yetenegi ,cinsellikle ilgili dogru bilgilere sahip olmalari, yeterli heyecani hissetmeleri ve beyinsel konsatrasyon ile karsilikli tensel kokunun birbirine çekici gelmesi olarak özetlenebilir.

Çift karsilikli çekiciligini yitirirse tekrar elde edebilir. Önemli olan bunu hangi noktada kaybettikleri konusudur. Çiftler birbirlerine karsi çekiciliklerini su noktalarda yitirirler: Seks sirasinda yetersiz olmaktan, anormal olmaktan çekinirlerse, seksle ilgili noktalari partnerleriyle konusamazlarsa, seks hakkinda hissettiklerini sözcüklerle ifade edemezlerse. Seks sirasinda veya sonrasinda partnerini yakin hissetmekle, birbirine dokunarak heyecanlanmayi beklemekle, fantezi ve arzularla ilgili suçluluk duymamakla ve erkek-kadin vücudunun nasil çalistigini karakterlerini degerlendirmekle tensel uyum ve karsilikli çekicilik tekrar elde edilebilir.

Yas ilerledikçe veya uzun birlikteliklerde cinsel istekte azalma, erkeklerde ereksiyon ve bosalma problemleri, kadinlarda lubrikasyon-kuruma- problemleri meydana gelebilir. Bu gibi faktörler cinselligi de mecburiyettenmiscesine tek düze ve rutin hale getirebilir. Bu rutin yasam, çiftlerin yakin olmasi, arzularini ve arzulama arzularini muhafaza edebilmeleri, vücutlariyla barisik olmalari, fantezilerini gelistirebilmeleri, cinsel tercihlerini gözden geçirmeleri gibi hususlarla önlenebilir.

Cinsel yasaminda sorunlu çiftler uzmanlara basvurdugunda öncelikle taraflari sorununu neden kaynaklandigini anlayabilmek için samimi davranmaya davet edilmektedir. Evlilik, is, stres, seks hakkindaki düsünceler, geçmiste meydana gelmis ve cinselliklerine negatif bir ivme kazandirmis olaylar üzerinde durulur. Kisiler çocuklugundan itibaren cinsel yasam üzerine ne derece bilgilenmis, günümüze kadar ne gibi deneyimler kazanmis, neleri bilip neleri yanlis degerlendiriyor hususlari çok önemlidir. Bu eksiklikleri degerlendirip, vermis olduklari bilgilerden yola çikarak birbirine karsi davranislarinda ve konusmalarinda sicak, samimi ve rahat olmalari gerektigi anlatmaya çalisilir. Bu çerçevede gerekirse davranis terapisi ve tibbi destekle problemleri asmaya çalisilir.

Renkli bir cinsel hayat için seksi bloke eden faktörleri terk etmek gerekir. Bu faktörler:

Partnere zevk vermeye isteksizlik, geçmis veya simdiki durumdan utanma veya suçluluk duyma, seks konusundaki güvensizlik, kontrolünü yitirme korkusu, ret edilme korkusu, öfkelenme, yakinlasmaktan çekinme,partnerini veya kendini seks objesi olarak görememe gibi faktörlerdir.

Kisilerin diledigince özgür olmasi, fantezilerini kurmasi, dürüstlük ve saygi çerçevesinde zevk aldigi seyleri partnerine sunmasi, cinselligi ayricalikli bir armagan olarak algilamasi ve herkesin zevk almaya hakki oldugunu kabullenmesi ile cinsel hayatlari renklenecektir. Unutulmamasi gerekir ki: eglenmek te seksin bir parçasidir. Çiftlerin bir arada olmasi, keyifli bir beraberlikleri olmasi ve beraber zaman geçirmeleri son derece önemlidir.

Çiftlere her beraberligin ille sonuna kadar cinsel birlesmeyi içine alacak sekilde olmasini önermiyoruz. Zaman zaman dokunma ve oksamanin getirecegi keyfe de ihtiyaç var. Tavsiyemiz, bu romantik düsünce tarzini da içeren cinselliktir.

Evli bir çiftin seks yapma araliklari tamamen kisilere göre degisen bir durumdur. Hiçbir çift seks yapma araligi az diyerek asagilanmamalidir. Ancak sürekli birlikteliklerde veya evliliklerde periyodik bir yaklasimi öneriyoruz. Özellikle karsilikli sicakligi muhafaza etmek açisindan periyodik araliklari önemli buluyoruz. Periyodik belirli araliklarla tatmin edici birlesmeler ayni zamanda cinsel fonksiyonun devami açisindan da önemlidir.

Dönemsel olarak 20-40 yaslari arasi seksin en yogun yasandigi, kadin ve erkegin en aktif oldugu yaslardir. Ancak bu yas araliginin disinda da, arzulanma arzusunu, vücuduyla barisik olma arzusunu, orgazm tecrübesini, fantezilerini iyi degerlendiren her birey hayati boyunca cinsel yasamini devam ettirebilir.

Seksin korkutucu çekince içinde degil, samimi ve açik olarak konusulmasi mutlu bir cinsel yasam için bir gerekliliktir. Çiftler birbirine hoslandigi seyleri söyleyebilmeli, kendini seks sirasinda iyi ve rahat hissetmeli, seksin bir performans gösterisi veya "normal" olmasi gerektigini düsünmemelidir. Bu da ancak karsilikli konusarak mümkün olur. Ayrica unutulmamalidir ki, çocuk sahibi olmak cinsellik açisindan önemli bir faktör degildir. Çiftler günlük yasamlarina göre cinsellige ayiracaklari zamani seçmeli ve bu zaman zarfinda özellikle birbirlerine konsantre olmalidir.

Yazi: hhattat@hattathospital.com
KaynakB www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
LOKMAN HEKİM SİNCAN'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0507 833 88 88

acill by pass ameliyatina girecek hastamiz icin ACİL lokman hekim sincan hastanesinde olabilecek ve kan verebilecek kisiler irtibata gecebilirmi 0rh+ kana ihtiyacimiz var irtibat icin samet 0507 833 88 88 ve adil 0555 481 08 04

Tarih: 10/24/2016 1:38:37 AM
SAMET KARAEROĞLU
  Aranan Kan: B RH +
DOĞAN HASTANESI'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05367669568

AVCILAR DOGAN HASTANESINDE YATMAKTA OLAN KALP HASTASI METIN BUZAGACİ ACIL B RH+ KAN IHTIACI VARDİR.BUGUN KAN BULUNAMASA YARIN SABAH KI AMELIYAT IPTAL EDILECEKTIR..LUTFEN YARDIM EDIN

Tarih: 10/23/2016 4:01:58 AM
Metin Buzagaca
  Aranan Kan: A RH -
adana balcalı universite hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052681886

Hatanede yatmakta olan kan hastası abiddin bugra tandogan için kan grubu farketmeksizin her gruptan trombosit ihtiyacı vardır.

Tarih: 10/19/2016 12:15:20 PM
Ayşe TANDOĞAN
  Aranan Kan: 0 RH -
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 545 29 09

Ünzüle Alacaoğlu isimli hastaya çok acil 0 - gurubu kan lazım. İrtibat : Aysel Candan 0542 803 80 45

Tarih: 10/19/2016 12:53:21 AM
Taner Kervan
  Aranan Kan: A RH +
Şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05466686156

Şişli etfal hastanesinde yatmakta olan hastz için acill A rh (+) kan'a ihtiyaç vardır bugün ameliyat olacak bacağı kesilecek saat 14.00 a kadar şişli etfalde saat 14.00 dan sonra çağlayanda kan verebilirsiniz yardımlarınızı bekliyorum annem in Allah razı olsun

Tarih: 10/18/2016 1:35:13 AM
Mehmed altıntop
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası