Ölümle sonuçlanan bir h">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogu Anadolu'da sarbon panigi

Dogu Anadolu'da "Sarbon" panigi yasaniyor. Elazig ve komsu illerinde siklasan sarbon vakalari, vatandaslari tedirgin etti. Uzmanlar yöre halkina su uyarilarda bulundu:

Ölümle sonuçlanan bir hastalik olarak bilinen sarbonun, son günlerde Elazig'a komsu illerde ve son olarak da Elazig'in Karakoçan Ilçesi'nde görülmesi, yöre halkinin tedirgin olmasina sebep oldu.

Hastalik hakkinda fazla bilgi sahibi olunmamasi tedirginligi daha da arttirirken, uzmanlar erken teshiste tedavi sansinin oldukça yüksek oldugunu belirtiyor. Sarbonlu hayvan eti yiyen ve Bingöl'den Elazig'a getirilen iki çocugun saglik durumlarinin da iyi oldugu ögrenildi.

Elazig Firat Üniversitesi Tip Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Sirri Kiliç, son günlerde gündemde olan sarbon hastaligi hakkinda bilgiler vererek, üç çesidi bulunan hastaligin dünyada ve Türkiye'de en çok görülen seklinin deri sarbonu oldugunu söyledi. Sarbonun, dünyada gittikçe azalan bir hastalik olmasina ragmen, Türkiye'de hala bazi bölgelerde görüldügünü belirten Kiliç, "Sarbon, ot yiyen hayvanlarin hastaligi olup, hasta hayvanlardan insanlara bulasan zoonotik bir enfeksiyon mikrobudur. Hastalik, hayvanlardan insanlara ya direkt ya da endirekt yolla bulasir. Sarbon basili, dis hava kosullarina dayaniksiz oldugundan kisa sürede spor sekline dönüsür ve dogada uzun süre canliligini sürdürür. Bu sporlarin, insan vücuduna giris yerine göre deri sarbonu, akciger sarbonu ve gastrointestinal sarbon olmak üzere üç sekli vardir. Bu yerlesim yerlerinden herhangi bir sekilde mikrobun kana veya lenfe geçmesiyle sepsis veya menenjit meydana gelip, öldürücü klinik tablolar gelisebilir. Yalniz dünyada ve ülkemizde en çok görülen sekli deri sarbonudur" dedi.

ERKEN TESHIS, ÖLÜM RISKINI ORTADAN KALDIRIYOR

Sarbon hastaliginin belirtileri konusunda da bilgiler veren Prof. Dr. Kiliç, sunlari kaydetti: "Deri sarbonu, mikrobun deriye bulasmasindan 1 ile 7 gün sonra deride kasinma ve yanma ile baslar, sonra kirmizi ufak bir kabarti seklini alir. Bir iki gün içinde lezyon genisler ve içi sivi ile dolar. Daha sonra ortasi çökük siyah bir yara haline gelir. Yüz ve boyun bölgesinde yerlesen seklinde ödem fazladir ve zamaninda tedavi edilmezse hastalik, ölümle sonuçlanabilir. Akciger sarbonu, mikrobun spor sekillerinin solunmasi ile baslangiçta hafif ates ve kirginlikla baslar, 2- 3 gün içinde ates yükselir, nabiz hizlanir ve öksürük, nefes darligi ve morarma baslar. Hastada suur bulanikligi ve koma geliserek ölümle sonuçlanir. Gastrointestinal (mide-bagirsak) sarbonu, mikropla bulasmis et ve diger gidalarin yenmesi veya içilmesiyle mukozada lezyonlar olusur. Bu lezyonlar, agizdan baslayarak bütün bagirsaklara kadar yerlesebilir. Hastalarda bulanti, kusma, karin agrisi ve kanli ishal gelisir. Klinik gittikçe agirlasarak hastalar kaybedilebilir. Sarbon menenjit ve sepsisi, deri, akciger ve bagirsak sarbonundan sonra mikrobun kan veya lenf yolu ile yayilmasi sonucu olusur. Sepsis de, daha çok iç organ sarbonundan sonra gelisir ve hastalik, ölümle sonuçlanir" dedi.

Sarbon mikrobundan korunmada en etkili yöntemin hayvanlarin ve risk altinda olan insanlarin asilanmasi oldugunu ifade eden Kiliç, "Hastaligin hafif ve erken basgösterdigi hastalarda tedavi sansi çok yüksektir ve penisilinle kolaylikla tedavi edilirler. Iç organ sarbonlarinda tedavi daha zordur ve hastalik, çogunlukla ölümle sonuçlanir. Hastaliktan ölen hayvanlarin etlerinin yenmemesi ve derin gömülmesi saglanmalidir. Hasta hayvan etlerini bilmeden yiyen veya enfekte tozlari soluyan, hastalik belirtileri henüz ortaya çikmamis kisilere koruma amaçli antibiyotik verilmesi hayat kurtarici olabilir. Hayvancilikla ugrasan vatandaslarimiza, hayvanlarini mutlaka asilatmalarini tavsiye ediyoruz. Eger hayvanlari hastalanmissa ve bunlar kesiliyorsa, kendilerinin yemedigi sagliksiz etleri baskalarina da satmamalarini tavsiye ediyoruz" dedi.

Kiliç, sarbonlu hayvan eti yiyen ve Bingöl'den Elazig'a getirilen iki çocugun saglik durumlarinin da iyi oldugunu belirterek, "Bingöl'den gelen ve sarbonlu hayvan eti yiyen iki çocukta hastalik, bademciklerinde yara seklindeydi ve erken tedaviye baslanmisti. Bu bakimdan sansli olan çocuklarin su an saglik durumlari çok iyi" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası