Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bu hastaligi hiç duydunuz mu?

Çogu kisi Multipl Skleroz (MS) hastaligini henüz bilmiyor. Oysa aktifligin egemen oldugu çagda herkesi bulabilen bu hastalik, oldukça tehlikeli. Peki bu hastalik nedir?

20-40 yas arasi genç insanlarin, özellikle kadinlarin, aktif ve sosyal kisilerin hayatini karartan Multipl Skleroz (MS) hastaligi için, "MS'le yasamayi ögrenmek gerek!" diyen uzmanlar; hastalar için "Kaliteli Yasam Ölçegi" hazirliyor.

Türkiye'nin ilk kez ev sahipligini yaptigi ve yaklasik 3 bin doktoru agirladigi 13. Avrupa Nöroloji Kongresi'nde Serono Ilaç firmasi'nin sundugu Uydu Sempozyumu'nda MS'li hastalar için yapilan Yasam Kalitesi Arastirma sonuçlari açiklandi. Dünya çapinda ilk kez, 20 ülkede, 14 ayri dil kullanilarak yapilan MuSIQoL (Uluslararasi Multipl Skleroz Yasam Kalitesi Arastirmasi) çalismasi; MS'li hastalarin, etkin bir tedavinin yanisira, nasil daha özgür ve daha rahat, es, aile ve çevreleriyle nasil daha uyumlu yasayabileceklerini belirleyen bir sistem olusturmayi amaçliyor.

YASAM KALITESI ÖLÇEGI

MS'in, toplumsal anlamda çok önemli bir problem oldugunu, büyük bir is gücü kaybina yol açtigini söyleyen MuSIQoL çalismasinin Türkiye Koordinatörü, 9 Eylül Üniversitesi Tip Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Egemen Idiman, "Bir MS'li hastanin bireysel yasaminin yaninda, ortalama 4 kisilik bir ailenin hayati maalesef kesintiye ugruyor" dedi ve "MS; 3'te 2 gibi yüksek oranda kadinlarda, genç, aktif ve sosyal insanlarda görülüyor. Bu yüzden de is kaybi çok büyük oluyor, aile yasami ve sosyal yasam büyük kesintiye ugruyor. MS'te ne zaman, nasil atak olacagi bilinmiyor. Her atak, geriye bir sakatlik, bir sekel birakabiliyor. Bu bilinmezlikle yasamak MS ile yasamanin bir parçasidir. MS'li hastalarin yüzde 75 - 80'inde hastalik alevlenme ve düzelme ile seyreder, bunlarin yüzde 50'si artan bulgularla sandalyeye bagimli hale gelir. Kalan yüzde 20 - 25'lik kisminin da yüzde 10 - 15'i baslangiçtan itibaren hep ilerleme gösterir. Bu hep ilerleyen son, daha çok erkeklerde görülür ve 40 yas sonrasi gruptur. Geriye kalan yüzde 10'luk grupta ise, genellikle uzun aralarla ataklar olur, daha hafif seyreder, tam düzelme olmasa bile ömür boyu hayati kisitlar. Bunlara iyi huylu MS'ler diyoruz" dedi.

Prof. Dr. Idiman, MS gibi, uzun süreli, yasam boyu tedavi gerektirecek kronik hastaliklarda hastanin yasam kalitesinin büyük önem tasidigini belirterek, "Bu yüzden de bu tür hastalarin yasam kalitelerini yükseltmeyi amaçlayan yasam kalitesi ölçegi çikarilir. MS'liler için yürütülen bu çalismanin ilk sonuçlarini hastaya uyarladigimizda, onun temel sikintilarini çok daha ayrintili, çok daha özel tanimlayabiliyoruz. Direk izah edemedigi durumunu, testlerde verdigi cevaplarda bulabiliyoruz. Onun özgürlügünü sonuna dek kullanmasina izin veriyoruz ve açik olmasini sagliyor. Böylece; hastanin yasadigi ortamin nasil olmasi gerektigi, tedavisinde kullanilan ilaci, kullanim sekli, dozu, sikligi, fiziksel ve psikolojik açidan kendini nasil iyi hissedebilecegi gibi pek çok ayrintinin yer aldigi o hastaya özgü bir 'Yasam Kalitesi Çizelgesi' çikariyoruz" diye konustu.

MS Nedir?

Multipl Skleroz; genç insanlarda görülen, beyin ve omuriligi etkileyen, bir çok belirti ve bulgu ile ortaya çikan, maalesef yasam boyu süren kronik bir hastaliktir.

MS, merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik) olusturan sinirleri kaplayan, sinir iletimini kolaylastiran ve sinir dokusunu koruyan miyelinin hasarlanmasidir. Zaman içinde bu sinirlerde kopmalar meydana gelir. Bu hasarin nasil basladigi henüz bilinmemektedir. Hastaligin teshisi konmus kisilerde bile nasil seyredecegi bilinmemektedir. Hastalik, siklikla atak adi verilen sikayetlerin arttigi ve yasam kalitesinin düstügü dönemlerde kendini gösterir.

Kimlerde görülür?

MS, genellikle 20 - 50 yaslari arasinda, aktif, egitimli, genç insanlari etkileyen bir hastaliktir. Kadinlarda 3'te2 oraninda erkeklere göre daha fazla görülür. Özellikle 40 yasin altindaki genç eriskinlerde islevsel kisitliga yol açan en yaygin nörolojik hastaliktir. Bu yüzden is verimini düsürerek is yasamini, aile bireyleri ve çevredekileri de olumsuz etkileyerek ev ve sosyal hayati olumsuz etkileyen bir hastaliktir. Bulasici degildir.

Dünyada 3 milyon, ABD'de 300 bin, Ingiltere'de 70 bin, Türkiye'de ise 40 bin MS'li oldugu tahmin edilmektedir. MS'in, Kuzey Avrupa ve oradan dünyaya yayilan topluluklarda sik, Ekvator'a yaklastikça seyreklestigi bilinir.

MS'IN BELIRTILERI

Özellikle tek gözde olan geçici görme azalmasi, çift görme, denge bozuklugu, koordinasyon zayifligi, idrar yapamama ya da idrar kaçirma, cinsel islev bozuklugu, konusma bozuklugu, uyusmalar, halsizlik, karincalanma, ciddi boyutlarda kismi veya tam felç.

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası