Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sizofreni yanlis biliniyor

Sizofreni Hastalari ve Yakinlari Dayanisma Dernegi Yöneticisi Nilüfer Girgin, sizofreninin, toplumda tam olarak taninmadigini hatta yanlis tanindigini söyledi.

Girgin, sizofreninin basit tanimiyla, insanin düsünce, duygu ve davranislarinda kendilerinin ve çevresindekilerin yasantisini önemli ölçüde etkileyen, bir takim degisikliklere sebep olan bir beyin hastaligi oldugunu belirtti.

Ankara'da 1988 yilinda kurulan dernegin öncelikli amacinin, sizofreniyi yasayanlar arasindaki dayanismayi gelistirmek oldugunu ifade eden Girgin, ''Sizofreni, toplumda tam olarak taninmamakta hatta yanlis taninmaktadir. Bu nedenle, toplum tarafindan sizofren kisiler damgalanmaktadir'' dedi.

Girgin, bu damgalanmanin ortadan kalkmasi için en önemli yollardan birinin de sanat oldugunu vurgulayarak, ''Damgalanmaya karsi verilen mücadelede, sanatin ve sanatçinin insanlik ve psikiyatri tarihinde önemli islevi vardir. Sanatsal üretimin iyilestirici gücü, hastaligin tedavisine ilaçlar ve terapi disinda yeni bir boyut katmaktadir'' diye konustu.

''TOPLUM SIZOFRENI HAKKINDA BILGILENDIRILMELI''

Girgin, dernekte ücretsiz yagliboya, karakalem, resim ve desen çalismalari, siir ve müzik dinletileri, bilgisayar ve Ingilizce kurslari verdiklerini belirterek, söyle devam etti: ''8 ilde dernek var. Bu sayinin artmasini istiyoruz. Hastaligi bilmeyenler özellikle egitilmeli. Böylece damgalama olayindan kurtuluruz. Hastalar doktor, tedavi ve sosyal destegi birlikte yürüttükleri takdirde normal sekilde hayatlarini sürdürebilirler.

Ankara merkezde 250 üyemiz bulunuyor. Hastaligi gözönüne aldigimizda küçük bir rakam, ancak bu sayi hizla artiyor. Bu durum bizi hiç sevindirmiyor. Toplum bu hastalik hakkinda çok iyi bilinçlendirilmeli.''

Girgin, Türkiye'de binlerce sizofreni hastasinin sadece bir evin ya da odanin içinde hayatini sürdürdügüne dikkat çekerek, ''Bunlar bizim dernegimize bir sekilde gelseler ya da getirilseler, inaniyorum ki tamamini olmasa bile yarisini tedaviye ikna eder ve yeniden yasamin içine çekebiliriz. Böyle çok sayida hastamiz oldu. Simdi hepsi normal hayatlarini sürdürüyorlar'' dedi.

Dernegin iki yayin organinin da bulundugunu ifade eden Girgin, ''Dernegimizde, her türlü sosyal aktiviteyi sürdürmeye çalisiyoruz. Sizofreni yazilari ve hastalarin kendi çabalariyla hazirladiklari Bilinçaltindan Notlar adli dergilerimiz yayinlanmaktadir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası