Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sizofreni yanlis biliniyor

Sizofreni Hastalari ve Yakinlari Dayanisma Dernegi Yöneticisi Nilüfer Girgin, sizofreninin, toplumda tam olarak taninmadigini hatta yanlis tanindigini söyledi.

Girgin, sizofreninin basit tanimiyla, insanin düsünce, duygu ve davranislarinda kendilerinin ve çevresindekilerin yasantisini önemli ölçüde etkileyen, bir takim degisikliklere sebep olan bir beyin hastaligi oldugunu belirtti.

Ankara'da 1988 yilinda kurulan dernegin öncelikli amacinin, sizofreniyi yasayanlar arasindaki dayanismayi gelistirmek oldugunu ifade eden Girgin, ''Sizofreni, toplumda tam olarak taninmamakta hatta yanlis taninmaktadir. Bu nedenle, toplum tarafindan sizofren kisiler damgalanmaktadir'' dedi.

Girgin, bu damgalanmanin ortadan kalkmasi için en önemli yollardan birinin de sanat oldugunu vurgulayarak, ''Damgalanmaya karsi verilen mücadelede, sanatin ve sanatçinin insanlik ve psikiyatri tarihinde önemli islevi vardir. Sanatsal üretimin iyilestirici gücü, hastaligin tedavisine ilaçlar ve terapi disinda yeni bir boyut katmaktadir'' diye konustu.

''TOPLUM SIZOFRENI HAKKINDA BILGILENDIRILMELI''

Girgin, dernekte ücretsiz yagliboya, karakalem, resim ve desen çalismalari, siir ve müzik dinletileri, bilgisayar ve Ingilizce kurslari verdiklerini belirterek, söyle devam etti: ''8 ilde dernek var. Bu sayinin artmasini istiyoruz. Hastaligi bilmeyenler özellikle egitilmeli. Böylece damgalama olayindan kurtuluruz. Hastalar doktor, tedavi ve sosyal destegi birlikte yürüttükleri takdirde normal sekilde hayatlarini sürdürebilirler.

Ankara merkezde 250 üyemiz bulunuyor. Hastaligi gözönüne aldigimizda küçük bir rakam, ancak bu sayi hizla artiyor. Bu durum bizi hiç sevindirmiyor. Toplum bu hastalik hakkinda çok iyi bilinçlendirilmeli.''

Girgin, Türkiye'de binlerce sizofreni hastasinin sadece bir evin ya da odanin içinde hayatini sürdürdügüne dikkat çekerek, ''Bunlar bizim dernegimize bir sekilde gelseler ya da getirilseler, inaniyorum ki tamamini olmasa bile yarisini tedaviye ikna eder ve yeniden yasamin içine çekebiliriz. Böyle çok sayida hastamiz oldu. Simdi hepsi normal hayatlarini sürdürüyorlar'' dedi.

Dernegin iki yayin organinin da bulundugunu ifade eden Girgin, ''Dernegimizde, her türlü sosyal aktiviteyi sürdürmeye çalisiyoruz. Sizofreni yazilari ve hastalarin kendi çabalariyla hazirladiklari Bilinçaltindan Notlar adli dergilerimiz yayinlanmaktadir'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası