Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Nöbetli meslekler sigara içtiriyor

Pro. Dr. Mahmut Sahin ekonomik özgürlügüne kavusan bayanlarin sigaraya basladigini, nöbetli mesleklerde çalisanlarin ise daha çok sigara içtigini bildirdi.

Samsun Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Sahin, ekonomik özgürlügüne kavusan bayanlarin sigaraya basladigini, nöbetli mesleklerde çalisanlarin ise daha çok sigara içtigini bildirdi.

Türkiye genelinde erkeklerde sigara içme oraninin 15 yilda yüzde 55'ten 46'ya düstügünü, kadinlarda ise yüzde 11'den 17'ye çiktigini dile getiren Prof. Dr. Mahmut Sahin, "Erkeklerin sigaradan kurtulmasinda kampanyalarin, ekonominin ve hastaliklarin etkisi var. Kötü haber ise kadinlarda sigara içme oraninin artmis olmasi.

Özellikle, lise ve üniversite çagindaki genç bayanlarda, ekonomik özgürlügünü elde etmis kadinlarda ve polislik, hemsirelik gibi nöbetli mesleklerde çalisan kadinlarda sigara içme orani yüksek. Çünkü nöbetli mesleklerde çalisanlarda geceden gündüze, gündüzden geceye dönüslerde stres olusuyor. Teselli olarak kisi sigaraya sariliyor. Çevre etkisi de söz konusu" dedi.

Sigara içen bayanlarin büyük çogunlugunun bir meslek sahibi veya bir yerde çalisan bayanlar oldugunu vurgulayan Sahin, "Kendisi kazaniyor, sigara da içiyor. Ev kadinlari, yani isi ev olanlarda sigara içme orani çok düsük. Yüzde 1 bile degil. Ev kadinlari sigaraya ragbet etmiyor" diye konustu.

Erkeklerde eskiden sigara içmenin bir erkeklik sembolü gibi algilandigini belirten Sahin, "Yasli erkek grubunda hiç sigara içmeyen orani çok az. Ama yeni nesilde, eskiyle kiyasladigimizda sigaraya baslama orani daha düsük. Simdiki nesil sigarayi erkeklik sembolü olarak görmüyor. Bu sevindirici bir olay" seklinde konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası