Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan uyusmazligini yabana atmayin

Kan uyusmazligi, çogu kisi tarafindan yabana atiliyor. Oysa, kan uyusmazligi büyük sorunlar dogurabiliyor. Uzmanlar, kan uyusmazliginin ölüme götürecegini söyledi.

Diyarbakir Dicle Üniversitesi (DÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, "Kan uyusmazligi varsa ailelerin dikkatli olmasi lazim" dedi. Doç. Dr. Yalinkaya, kan uyusmazliginin babanin kaninin pozitif, annenin negatif iken bebeginkinin de pozitif çikmasi halinde bas gösterecegini açiklayarak, "Ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kan, annede karsi antikor olusturuyor ve sonraki hamileliklerde anne karnindaki bebeklerin kanini parçaliyor. Bebekte kansizlik, akabinde kalp yetmezligi ve vücutta sismeler görülüyor, bebegi ölüme kadar götürüyor" diye konustu.

Dicle Üniversitesi'nde ultrason yoluyla yapilan operasyonla, anne karnindaki bebegin kani degistiriliyor. Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, kan uyusmazligi sorununun erkegin kan grubunun pozitif, kadinin kan grubunun ise negatif oldugu durumlarda, dogacak bebegin kan grubunun da babanin kan grubuyla ayni olmasi durumunda yasandigini söyledi. Kan uyusmazliginda ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kanin, annede karsi antikor olusturdugunu, antikorlarin bir sonraki gebelikte bebege geçerek, bebegin kanini parçaladigini belirten Doç. Dr. Yalinkaya, daha sonra anne karnindaki bebekte kansizlik meydana geldigini, böyle durumlarda bebekte önce kalp yetmezliginin bas gösterdigini ve ardindan vücudun sismeye basladigini, bunun sonucunda da çogunlukla bebeklerin ölü dogdugunu kaydetti. Kan uyusmazligi nedeniyle bebek ölümlerinin önlenmesi için, ilk gebelikte annenin anti-D asisini yaptirmasi gerektigini ifade eden Doç. Dr. Yalinkaya, açiklamasini söyle sürdürdü:

"Eger anneye asi yapilmamissa, sonraki gebeliklerde sorun çikar. Böyle durumlarda anne karninda bebege kan vererek, bebekte sisme ve kalp yetmezligi olusmasini engelleyebiliyoruz. Bebege 2 hafta araliklarla kan vererek, bebegi yasatmaya çalisiyoruz. Kan uyusmazligi var ise, ailelerin bu konuda dikkatli olmasi lazim. Anne karnindaki bebekte sisme ve kalp yetmezligi meydana gelmeden doktora basvurulmasi gerekiyor. Ne kadar erken müdahale olursa, bebegi yasatma sansi da daha fazla olur."

Doç. Dr. Yalinkaya, bölgede sosyo-ekonomik düzeyin düsük olmasi nedeniyle birçok insanin, kan grubu ve uyusmazlik durumunda ne yapacagini bilmedigini vurgulayarak, ''Bu yüzden hastalar bize çok geç geliyor. Böyle durumlarda bebegi kurtarma sansi azaliyor'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası