Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan uyusmazligini yabana atmayin

Kan uyusmazligi, çogu kisi tarafindan yabana atiliyor. Oysa, kan uyusmazligi büyük sorunlar dogurabiliyor. Uzmanlar, kan uyusmazliginin ölüme götürecegini söyledi.

Diyarbakir Dicle Üniversitesi (DÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, "Kan uyusmazligi varsa ailelerin dikkatli olmasi lazim" dedi. Doç. Dr. Yalinkaya, kan uyusmazliginin babanin kaninin pozitif, annenin negatif iken bebeginkinin de pozitif çikmasi halinde bas gösterecegini açiklayarak, "Ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kan, annede karsi antikor olusturuyor ve sonraki hamileliklerde anne karnindaki bebeklerin kanini parçaliyor. Bebekte kansizlik, akabinde kalp yetmezligi ve vücutta sismeler görülüyor, bebegi ölüme kadar götürüyor" diye konustu.

Dicle Üniversitesi'nde ultrason yoluyla yapilan operasyonla, anne karnindaki bebegin kani degistiriliyor. Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, kan uyusmazligi sorununun erkegin kan grubunun pozitif, kadinin kan grubunun ise negatif oldugu durumlarda, dogacak bebegin kan grubunun da babanin kan grubuyla ayni olmasi durumunda yasandigini söyledi. Kan uyusmazliginda ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kanin, annede karsi antikor olusturdugunu, antikorlarin bir sonraki gebelikte bebege geçerek, bebegin kanini parçaladigini belirten Doç. Dr. Yalinkaya, daha sonra anne karnindaki bebekte kansizlik meydana geldigini, böyle durumlarda bebekte önce kalp yetmezliginin bas gösterdigini ve ardindan vücudun sismeye basladigini, bunun sonucunda da çogunlukla bebeklerin ölü dogdugunu kaydetti. Kan uyusmazligi nedeniyle bebek ölümlerinin önlenmesi için, ilk gebelikte annenin anti-D asisini yaptirmasi gerektigini ifade eden Doç. Dr. Yalinkaya, açiklamasini söyle sürdürdü:

"Eger anneye asi yapilmamissa, sonraki gebeliklerde sorun çikar. Böyle durumlarda anne karninda bebege kan vererek, bebekte sisme ve kalp yetmezligi olusmasini engelleyebiliyoruz. Bebege 2 hafta araliklarla kan vererek, bebegi yasatmaya çalisiyoruz. Kan uyusmazligi var ise, ailelerin bu konuda dikkatli olmasi lazim. Anne karnindaki bebekte sisme ve kalp yetmezligi meydana gelmeden doktora basvurulmasi gerekiyor. Ne kadar erken müdahale olursa, bebegi yasatma sansi da daha fazla olur."

Doç. Dr. Yalinkaya, bölgede sosyo-ekonomik düzeyin düsük olmasi nedeniyle birçok insanin, kan grubu ve uyusmazlik durumunda ne yapacagini bilmedigini vurgulayarak, ''Bu yüzden hastalar bize çok geç geliyor. Böyle durumlarda bebegi kurtarma sansi azaliyor'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası