Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan uyusmazligini yabana atmayin

Kan uyusmazligi, çogu kisi tarafindan yabana atiliyor. Oysa, kan uyusmazligi büyük sorunlar dogurabiliyor. Uzmanlar, kan uyusmazliginin ölüme götürecegini söyledi.

Diyarbakir Dicle Üniversitesi (DÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, "Kan uyusmazligi varsa ailelerin dikkatli olmasi lazim" dedi. Doç. Dr. Yalinkaya, kan uyusmazliginin babanin kaninin pozitif, annenin negatif iken bebeginkinin de pozitif çikmasi halinde bas gösterecegini açiklayarak, "Ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kan, annede karsi antikor olusturuyor ve sonraki hamileliklerde anne karnindaki bebeklerin kanini parçaliyor. Bebekte kansizlik, akabinde kalp yetmezligi ve vücutta sismeler görülüyor, bebegi ölüme kadar götürüyor" diye konustu.

Dicle Üniversitesi'nde ultrason yoluyla yapilan operasyonla, anne karnindaki bebegin kani degistiriliyor. Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, kan uyusmazligi sorununun erkegin kan grubunun pozitif, kadinin kan grubunun ise negatif oldugu durumlarda, dogacak bebegin kan grubunun da babanin kan grubuyla ayni olmasi durumunda yasandigini söyledi. Kan uyusmazliginda ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kanin, annede karsi antikor olusturdugunu, antikorlarin bir sonraki gebelikte bebege geçerek, bebegin kanini parçaladigini belirten Doç. Dr. Yalinkaya, daha sonra anne karnindaki bebekte kansizlik meydana geldigini, böyle durumlarda bebekte önce kalp yetmezliginin bas gösterdigini ve ardindan vücudun sismeye basladigini, bunun sonucunda da çogunlukla bebeklerin ölü dogdugunu kaydetti. Kan uyusmazligi nedeniyle bebek ölümlerinin önlenmesi için, ilk gebelikte annenin anti-D asisini yaptirmasi gerektigini ifade eden Doç. Dr. Yalinkaya, açiklamasini söyle sürdürdü:

"Eger anneye asi yapilmamissa, sonraki gebeliklerde sorun çikar. Böyle durumlarda anne karninda bebege kan vererek, bebekte sisme ve kalp yetmezligi olusmasini engelleyebiliyoruz. Bebege 2 hafta araliklarla kan vererek, bebegi yasatmaya çalisiyoruz. Kan uyusmazligi var ise, ailelerin bu konuda dikkatli olmasi lazim. Anne karnindaki bebekte sisme ve kalp yetmezligi meydana gelmeden doktora basvurulmasi gerekiyor. Ne kadar erken müdahale olursa, bebegi yasatma sansi da daha fazla olur."

Doç. Dr. Yalinkaya, bölgede sosyo-ekonomik düzeyin düsük olmasi nedeniyle birçok insanin, kan grubu ve uyusmazlik durumunda ne yapacagini bilmedigini vurgulayarak, ''Bu yüzden hastalar bize çok geç geliyor. Böyle durumlarda bebegi kurtarma sansi azaliyor'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası