Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan uyusmazligini yabana atmayin

Kan uyusmazligi, çogu kisi tarafindan yabana atiliyor. Oysa, kan uyusmazligi büyük sorunlar dogurabiliyor. Uzmanlar, kan uyusmazliginin ölüme götürecegini söyledi.

Diyarbakir Dicle Üniversitesi (DÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, "Kan uyusmazligi varsa ailelerin dikkatli olmasi lazim" dedi. Doç. Dr. Yalinkaya, kan uyusmazliginin babanin kaninin pozitif, annenin negatif iken bebeginkinin de pozitif çikmasi halinde bas gösterecegini açiklayarak, "Ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kan, annede karsi antikor olusturuyor ve sonraki hamileliklerde anne karnindaki bebeklerin kanini parçaliyor. Bebekte kansizlik, akabinde kalp yetmezligi ve vücutta sismeler görülüyor, bebegi ölüme kadar götürüyor" diye konustu.

Dicle Üniversitesi'nde ultrason yoluyla yapilan operasyonla, anne karnindaki bebegin kani degistiriliyor. Doç. Dr. Ahmet Yalinkaya, kan uyusmazligi sorununun erkegin kan grubunun pozitif, kadinin kan grubunun ise negatif oldugu durumlarda, dogacak bebegin kan grubunun da babanin kan grubuyla ayni olmasi durumunda yasandigini söyledi. Kan uyusmazliginda ilk hamilelikte bebekten anneye geçen kanin, annede karsi antikor olusturdugunu, antikorlarin bir sonraki gebelikte bebege geçerek, bebegin kanini parçaladigini belirten Doç. Dr. Yalinkaya, daha sonra anne karnindaki bebekte kansizlik meydana geldigini, böyle durumlarda bebekte önce kalp yetmezliginin bas gösterdigini ve ardindan vücudun sismeye basladigini, bunun sonucunda da çogunlukla bebeklerin ölü dogdugunu kaydetti. Kan uyusmazligi nedeniyle bebek ölümlerinin önlenmesi için, ilk gebelikte annenin anti-D asisini yaptirmasi gerektigini ifade eden Doç. Dr. Yalinkaya, açiklamasini söyle sürdürdü:

"Eger anneye asi yapilmamissa, sonraki gebeliklerde sorun çikar. Böyle durumlarda anne karninda bebege kan vererek, bebekte sisme ve kalp yetmezligi olusmasini engelleyebiliyoruz. Bebege 2 hafta araliklarla kan vererek, bebegi yasatmaya çalisiyoruz. Kan uyusmazligi var ise, ailelerin bu konuda dikkatli olmasi lazim. Anne karnindaki bebekte sisme ve kalp yetmezligi meydana gelmeden doktora basvurulmasi gerekiyor. Ne kadar erken müdahale olursa, bebegi yasatma sansi da daha fazla olur."

Doç. Dr. Yalinkaya, bölgede sosyo-ekonomik düzeyin düsük olmasi nedeniyle birçok insanin, kan grubu ve uyusmazlik durumunda ne yapacagini bilmedigini vurgulayarak, ''Bu yüzden hastalar bize çok geç geliyor. Böyle durumlarda bebegi kurtarma sansi azaliyor'' diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası