Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabette yeni umutlar

Diyabet hastaliginin türlerinden biri olan 'Tip 1 diyabet', hastanin kendi bagisiklik sistemiyle durduruldu. Yeni yöntemin yan etkileri saglik uzmanlarini düsündüyor.

Avrupali arastirmacilar, Tip 1 diyabetin özel bir antikor araciligiyla tedavi edilebilecegini gösterdi. Ancak yeni yöntemin diyabeti tedavi ederken baska bir kan hastaligina yol açma riski bulunuyor. Arastirma sonuçlari New England tip dergisinde yayimlandi.

'Tip 1' denilen diyabet türüne yakalananlarda organizma, insülin üreten kendi hücrelerini imha ediyor. Insülin salgilanmayinca, hücreler enerji kaynagi sekeri kullanamiyor ve seker kanda fazlasiyla birikiyor. Bunun sonucu ise böbrek yetmezligi, körlüge kadar varan bazi dejeneratif hastaliklar.

Paris'teki Necker Hastanesi uzmanlari, 12-39 yaslari arasinda 80 Tip 1 diyabet hastasini iki gruba ayirdi. Deneklerden bir kismina alti gün boyunca etkisiz bir ilaç, diger yarisina ise 'anti-CD3' siringalandi. 'Anti-CD3' hastanin insülin üreten hücrelere saldiran bagisiklik sistemi hücrelerini durdurdu. Bu sirada her iki gruba insülin ihtiyaçlarini karsilamalari için günde üç kez de insülin verildi.

1.5 yil sonunda etkisiz ilaç verilen hastalarin metabolizmalarinin insülin üretme kapasitelerinin üçte birini yitirdigi ve vücutlarindaki sekeri düzenlemek için artik % 50 daha fazla insüline ihtiyaç duyduklari görüldü. Antikor verilenlerin ise insülin ihtiyaçlarinin artmak yerine % 12 azaldigi belirlendi. Tedavi en çok insülin üretme kapasitelerini hâlâ yari yariya koruyanlarda etkili oldu.

Yan Etkiler Hafif ve Geçici

Öte yandan antikor verilen bütün hastalarda gribe benzer sikâyetler ve atesle seyreden bir kan hastaliginin semptomlari görüldü. Ancak yan etkilerin tümü hafif ve geçiciydi. Arastirmacilar, sonucun insülin bagimlisi seker hastalarinin, kendi bagisiklik sistemiyle tedavi edilmesi açisindan çok ilginç oldugunu düsünüyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası