Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansersiz bir hayat için beslenme

Kanser olgularinin yüzde 80'i çevresel etkenlere bagliyken, bu etkenler arasinda beslenme yüzde 35 oranla basta geliyor. Iste uzmanlardan altin reçete.

AA muhabirinin Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskanligi'ndan edindigi bilgiye göre, dengesiz beslenme kansere yol açan en önemli etkenlerin basinda geliyor.

Kanser olgularinin yüzde 80'i çevresel etkenlere bagliyken, bu etkenler arasinda beslenme yüzde 35 oraniyla en etkili faktör olarak göze çarpiyor.

Bu çerçevede, güvenilmeyen kati yag, meyve suyu ile çikolatalarin tüketilmemesi, mesane ile pankreas kanserine yol açan kahve ve sakarin aliminin sinirlandirilmasi gerekiyor.

Bulgur, misir, yer fistigi ve diger yagli yiyeceklerde üreyen küfler ve toksinler de kansere yol açabiliyor.

Bazi tehlikeli kimyasal bilesiklerin olusmasina neden olan kizartma, kavurma, tütsüleme gibi pisirme yöntemleri kanser olusumuna yol açan önemli faktörler arasinda yer aliyor. Bu nedenle özellikle protein içerigi yüksek gidalarin haslama, firinda ve izgara gibi pisirme yöntemleriyle hazirlanmasi önem tasiyor.

Alkol ve sigaranin yani sira sismanlik kanserin en önemli nedenini olusturuyor. Alkol ve sigara tüm kanser hastaliklarina adeta davetiye çikarirken sismanlik, meme kanserini riskini artiriyor, varolan kolon, prostat, rektum, böbrek kanser türlerinin hizla gelismesine neden oluyor.

YAG, PROTEIN VE TUZ ALIMI

Vücuda alinan doymus yaglarin, günlük toplam kalorinin yüzde 20'sini geçmemesi gerekiyor. Doymus yagin fazlasi gögüs, rahim agzi, yumurtalik, bagirsak ve rektum kanserlerine yol açiyor.

Bu nedenle kirmizi et yerine tavuk ve balik eti, kizartma yerine haslama ve buharla pisirme yöntemlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Saglikli beslenme için bir yetiskinin, agirliginin her kilogrami için günlük ortalama 1 gram protein almasi gerekiyor. Asiri protein alimi meme, rahim, bagirsak, pankreas ve böbrek tümörlerinin gelisimine imkan taniyor.

Sürekli kirmizi et yiyen kisilerde kanser olma riskinin ayda bir kez et yiyenlere göre 2.5 kat fazla olmasi nedeniyle, protein gereksiniminin balik, tavuk ve hindi etiyle karsilanmasi isteniyor.

Mide kanserine yol açan asiri tuz tüketiminin önlenmesi için tursu ve salamura gibi tuzlayip saklama yerine dondurarak saklamanin tercih edilmesi öneriliyor. Yapilan arastirmalarda, bu yöntemin kullanildigi ülkelerde mide kanseri riskinin yüzde 64 azaldigi görülüyor.

KORUNMAK IÇIN

Kanserden korunmak için bitkisel kaynakli yiyeceklere agirlik verilmesi gerekiyor. Her gün 5 porsiyon ya da daha fazla sebze ve meyve tüketilmesi, ekmek gibi tahillar ile makarna, pirinç ve baklagiller gibi bitkisel kaynakli yiyeceklerin günlük alinmasi öneriliyor.

Kansere karsi, kullanilan kizartma yaglarinin tekrar

kullanilmamasi, hayvansal kaynakli yiyeceklerden uzak durulmasi, kirmizi etin azaltilmasi, spor yapilmasi, alkol ve sigaradan uzak durulmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası