Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansersiz bir hayat için beslenme

Kanser olgularinin yüzde 80'i çevresel etkenlere bagliyken, bu etkenler arasinda beslenme yüzde 35 oranla basta geliyor. Iste uzmanlardan altin reçete.

AA muhabirinin Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskanligi'ndan edindigi bilgiye göre, dengesiz beslenme kansere yol açan en önemli etkenlerin basinda geliyor.

Kanser olgularinin yüzde 80'i çevresel etkenlere bagliyken, bu etkenler arasinda beslenme yüzde 35 oraniyla en etkili faktör olarak göze çarpiyor.

Bu çerçevede, güvenilmeyen kati yag, meyve suyu ile çikolatalarin tüketilmemesi, mesane ile pankreas kanserine yol açan kahve ve sakarin aliminin sinirlandirilmasi gerekiyor.

Bulgur, misir, yer fistigi ve diger yagli yiyeceklerde üreyen küfler ve toksinler de kansere yol açabiliyor.

Bazi tehlikeli kimyasal bilesiklerin olusmasina neden olan kizartma, kavurma, tütsüleme gibi pisirme yöntemleri kanser olusumuna yol açan önemli faktörler arasinda yer aliyor. Bu nedenle özellikle protein içerigi yüksek gidalarin haslama, firinda ve izgara gibi pisirme yöntemleriyle hazirlanmasi önem tasiyor.

Alkol ve sigaranin yani sira sismanlik kanserin en önemli nedenini olusturuyor. Alkol ve sigara tüm kanser hastaliklarina adeta davetiye çikarirken sismanlik, meme kanserini riskini artiriyor, varolan kolon, prostat, rektum, böbrek kanser türlerinin hizla gelismesine neden oluyor.

YAG, PROTEIN VE TUZ ALIMI

Vücuda alinan doymus yaglarin, günlük toplam kalorinin yüzde 20'sini geçmemesi gerekiyor. Doymus yagin fazlasi gögüs, rahim agzi, yumurtalik, bagirsak ve rektum kanserlerine yol açiyor.

Bu nedenle kirmizi et yerine tavuk ve balik eti, kizartma yerine haslama ve buharla pisirme yöntemlerinin tercih edilmesi öneriliyor.

Saglikli beslenme için bir yetiskinin, agirliginin her kilogrami için günlük ortalama 1 gram protein almasi gerekiyor. Asiri protein alimi meme, rahim, bagirsak, pankreas ve böbrek tümörlerinin gelisimine imkan taniyor.

Sürekli kirmizi et yiyen kisilerde kanser olma riskinin ayda bir kez et yiyenlere göre 2.5 kat fazla olmasi nedeniyle, protein gereksiniminin balik, tavuk ve hindi etiyle karsilanmasi isteniyor.

Mide kanserine yol açan asiri tuz tüketiminin önlenmesi için tursu ve salamura gibi tuzlayip saklama yerine dondurarak saklamanin tercih edilmesi öneriliyor. Yapilan arastirmalarda, bu yöntemin kullanildigi ülkelerde mide kanseri riskinin yüzde 64 azaldigi görülüyor.

KORUNMAK IÇIN

Kanserden korunmak için bitkisel kaynakli yiyeceklere agirlik verilmesi gerekiyor. Her gün 5 porsiyon ya da daha fazla sebze ve meyve tüketilmesi, ekmek gibi tahillar ile makarna, pirinç ve baklagiller gibi bitkisel kaynakli yiyeceklerin günlük alinmasi öneriliyor.

Kansere karsi, kullanilan kizartma yaglarinin tekrar

kullanilmamasi, hayvansal kaynakli yiyeceklerden uzak durulmasi, kirmizi etin azaltilmasi, spor yapilmasi, alkol ve sigaradan uzak durulmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası