Lekeler tarzinda g">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes lekeleri kanser habercisi

Günes lekelerine karsi dikkatli olunmasini isteyen saglik uzmanlari, "Kullanilan günes koruyucu ürünlerin isinlarina karsi koruyucu filtre içermesi gerektigine" dikat çekti

Lekeler tarzinda görülen cilt lezyonlarinin deri kanseri habercisi olabilecegine dikkat çekilerek, bu sebeple kullanilan günes koruyucu ürünlerin ultraviyole A ve B isinlarina karsi koruyucu filtre içermeleri gerektigi bildirildi.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Rifkiye Küçükoglu, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, Günes'in, yaydigi Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB) isinlari sebebiyle cilt hücrelerini bozdugu için oldukça zararli oldugunu belirtti. UVA isinlarinin, yeryüzüne ulasan; ancak ozon tabakasinda süzülmeyen isinlar arasinda yer aldigini, bu sebeple günes isigi içinde UVB'ye göre bin kat daha yogun olarak bulundugunu kaydeden Prof. Dr. Küçükoglu,

"Derinin alt tabakasina etki ettikleri için bronzlasma gelisiyor. Ultraviyole B isinlari ise yeryüzüne ulasarak günes yanigina veya kizarmaya neden oluyor. Üstelik bu isinlar derideki hücrelerde, bag dokusunda ve deri damarlarindaki hasarin baslica sebebi" dedi. Prof. Dr. Küçükoglu, son yapilan arastirmalarin UVA isinlarinin daha zararli oldugunu ortaya koydugunu vurgulayarak, "Bugün ultraviyolenin, deri kanserlerine neden oldugu biliniyor. Bu sebeple özellikle günes altinda çalisan insanlar ve deniz kenarinda bronz bir ten ugruna saatler boyunca güneslenen kisiler risk altinda" diye konustu.

Uzun süre günese maruz kalma, derinin bag dokusunu etkileyeceginden, kronik hasarlanma sonucu erken deri yaslanmasi ortaya çikacagi uyarisinda bulunan Prof. Dr. Küçüoglu, "Günes isinlari pigment hücrelerini de etkilediginden istenmeyen çiller veya lekelerin olusmasi kaçinilmazdir. Diger taraftan günes isinlari, bagisiklik sistemini zayiflatmakta; bunun sonucunda enfeksiyonlara direnci azaltmaktadir" dedi. Prof. Dr. Küçükoglu, günes lekelerinin, ultraviyole isinlarina maruz kalinmasi sonrasi gelisen küçük, koyu saridan kahverengiye degisen pigmentte, cilt lezyonlari olarak tarif edildigini kaydederek, "Günes isinlarina maruz kalinmaya devam edildikçe renklerde koyulasma daha belirgin olarak ortaya çikiyor. Bu lekeleri tetikleyen sadece günes isinlari da degil. Son yillarda moda olan solaryuma giren kisilerde de lekeler görülüyor. Bu kahverengi lekeleri, kisinin genetik özellikleri, hormonal durumu, alinan sivi gidalar ve ilaçlar da etkiliyor" seklinde konustu.

"DERI KANSERI HABERCISI"

Lekeler tarzinda görülen cilt lezyonlarinin deri kanseri habercisi olabilecegine dikkat çeken Prof. Dr. Küçüoglu, "Günesin deri kanseri olusumuna neden oldugu bilinmektedir. UVB daha az etkili olmakla birlikte hem UVA hem de UVB buna neden olmaktadir. Bu nedenle, kullanilan günes koruyucu ürünlerin her iki isina karsi da koruyucu filtre içermeleri gerekmektedir. Deri kanserlerinin bir kismi yillar içinde yavasça gelisir ve hayati tehlike dogurmaz. Bazi tipleri ise erken teshis konulmadigi sürece ölüme neden olabilirler" dedi.

Prof. Dr. Rifkiye Küçükoglu, benlerin, sayilari irsi olarak belirlenen, çocuklukta çikmaya baslayan, ergenlik döneminde kahverengiye dönüsen cilt lezyonlari olarak adlandirildigini belirterek,

"Benler birden ortaya çikarsa, hizla büyür ve kabariklasirsa, içinde farkli renk tonlari varsa, sinirlari düzensizse veya kasiniyorsa mutlaka bir dermatolog tarafindan muayene edilmelidir. Günese maruz kalma, açik ten rengi, ailede kanser olmasi ve benlerin sayica çoklugu, benler üzerinden kanser gelisme riskini arttirir. Bu nedenle bu risk faktörlerini tasiyanlarin günesten korunmalari gerekmektedir" diye konustu. Günes lekelerine maruz kalmamanin öncelikli sartinin, günese karsi korunmaktan geçtigini hatirlatan Prof. Dr. Küçükoglu, alinmasi gereken tedbirleri ise su sekilde siraladi:

"Günes isinlarinin yogun oldugu saatlerde (11:00-15:00) günese çikmayin. Yazin bulutlu havalarda da UV isinlarinin yüzde 50'si yeryüzüne ulastigindan koruma tedbirleri alinmasi gerektigini unutmayin. Sik dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrica sapka ve gözlük de kullanin. Günesten koruyan ürünleri bilinçli kullanin. Günese çikmadan yarim saat önce kremi uygulayin ve 3 saatte bir tekrarlayin. Deniz veya havuzlardan çikinca, terleyince dus alarak tekrar krem sürün. Beyaz tenlilerin, sarisin ve açik gözlü kisilerin, çocuklarin, yaslilarin ve günese duyarliligi olanlarin her gün ve faktörü 30'un üzerinde olan günes koruyucu kullanmalari gerektigini aklinizdan çikarmayin. Bugday tenli ve esmerseniz SPF (Günes koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası