Lekeler tarzinda g">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes lekeleri kanser habercisi

Günes lekelerine karsi dikkatli olunmasini isteyen saglik uzmanlari, "Kullanilan günes koruyucu ürünlerin isinlarina karsi koruyucu filtre içermesi gerektigine" dikat çekti

Lekeler tarzinda görülen cilt lezyonlarinin deri kanseri habercisi olabilecegine dikkat çekilerek, bu sebeple kullanilan günes koruyucu ürünlerin ultraviyole A ve B isinlarina karsi koruyucu filtre içermeleri gerektigi bildirildi.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Rifkiye Küçükoglu, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, Günes'in, yaydigi Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB) isinlari sebebiyle cilt hücrelerini bozdugu için oldukça zararli oldugunu belirtti. UVA isinlarinin, yeryüzüne ulasan; ancak ozon tabakasinda süzülmeyen isinlar arasinda yer aldigini, bu sebeple günes isigi içinde UVB'ye göre bin kat daha yogun olarak bulundugunu kaydeden Prof. Dr. Küçükoglu,

"Derinin alt tabakasina etki ettikleri için bronzlasma gelisiyor. Ultraviyole B isinlari ise yeryüzüne ulasarak günes yanigina veya kizarmaya neden oluyor. Üstelik bu isinlar derideki hücrelerde, bag dokusunda ve deri damarlarindaki hasarin baslica sebebi" dedi. Prof. Dr. Küçükoglu, son yapilan arastirmalarin UVA isinlarinin daha zararli oldugunu ortaya koydugunu vurgulayarak, "Bugün ultraviyolenin, deri kanserlerine neden oldugu biliniyor. Bu sebeple özellikle günes altinda çalisan insanlar ve deniz kenarinda bronz bir ten ugruna saatler boyunca güneslenen kisiler risk altinda" diye konustu.

Uzun süre günese maruz kalma, derinin bag dokusunu etkileyeceginden, kronik hasarlanma sonucu erken deri yaslanmasi ortaya çikacagi uyarisinda bulunan Prof. Dr. Küçüoglu, "Günes isinlari pigment hücrelerini de etkilediginden istenmeyen çiller veya lekelerin olusmasi kaçinilmazdir. Diger taraftan günes isinlari, bagisiklik sistemini zayiflatmakta; bunun sonucunda enfeksiyonlara direnci azaltmaktadir" dedi. Prof. Dr. Küçükoglu, günes lekelerinin, ultraviyole isinlarina maruz kalinmasi sonrasi gelisen küçük, koyu saridan kahverengiye degisen pigmentte, cilt lezyonlari olarak tarif edildigini kaydederek, "Günes isinlarina maruz kalinmaya devam edildikçe renklerde koyulasma daha belirgin olarak ortaya çikiyor. Bu lekeleri tetikleyen sadece günes isinlari da degil. Son yillarda moda olan solaryuma giren kisilerde de lekeler görülüyor. Bu kahverengi lekeleri, kisinin genetik özellikleri, hormonal durumu, alinan sivi gidalar ve ilaçlar da etkiliyor" seklinde konustu.

"DERI KANSERI HABERCISI"

Lekeler tarzinda görülen cilt lezyonlarinin deri kanseri habercisi olabilecegine dikkat çeken Prof. Dr. Küçüoglu, "Günesin deri kanseri olusumuna neden oldugu bilinmektedir. UVB daha az etkili olmakla birlikte hem UVA hem de UVB buna neden olmaktadir. Bu nedenle, kullanilan günes koruyucu ürünlerin her iki isina karsi da koruyucu filtre içermeleri gerekmektedir. Deri kanserlerinin bir kismi yillar içinde yavasça gelisir ve hayati tehlike dogurmaz. Bazi tipleri ise erken teshis konulmadigi sürece ölüme neden olabilirler" dedi.

Prof. Dr. Rifkiye Küçükoglu, benlerin, sayilari irsi olarak belirlenen, çocuklukta çikmaya baslayan, ergenlik döneminde kahverengiye dönüsen cilt lezyonlari olarak adlandirildigini belirterek,

"Benler birden ortaya çikarsa, hizla büyür ve kabariklasirsa, içinde farkli renk tonlari varsa, sinirlari düzensizse veya kasiniyorsa mutlaka bir dermatolog tarafindan muayene edilmelidir. Günese maruz kalma, açik ten rengi, ailede kanser olmasi ve benlerin sayica çoklugu, benler üzerinden kanser gelisme riskini arttirir. Bu nedenle bu risk faktörlerini tasiyanlarin günesten korunmalari gerekmektedir" diye konustu. Günes lekelerine maruz kalmamanin öncelikli sartinin, günese karsi korunmaktan geçtigini hatirlatan Prof. Dr. Küçükoglu, alinmasi gereken tedbirleri ise su sekilde siraladi:

"Günes isinlarinin yogun oldugu saatlerde (11:00-15:00) günese çikmayin. Yazin bulutlu havalarda da UV isinlarinin yüzde 50'si yeryüzüne ulastigindan koruma tedbirleri alinmasi gerektigini unutmayin. Sik dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrica sapka ve gözlük de kullanin. Günesten koruyan ürünleri bilinçli kullanin. Günese çikmadan yarim saat önce kremi uygulayin ve 3 saatte bir tekrarlayin. Deniz veya havuzlardan çikinca, terleyince dus alarak tekrar krem sürün. Beyaz tenlilerin, sarisin ve açik gözlü kisilerin, çocuklarin, yaslilarin ve günese duyarliligi olanlarin her gün ve faktörü 30'un üzerinde olan günes koruyucu kullanmalari gerektigini aklinizdan çikarmayin. Bugday tenli ve esmerseniz SPF (Günes koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası