Lekeler tarzinda g">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günes lekeleri kanser habercisi

Günes lekelerine karsi dikkatli olunmasini isteyen saglik uzmanlari, "Kullanilan günes koruyucu ürünlerin isinlarina karsi koruyucu filtre içermesi gerektigine" dikat çekti

Lekeler tarzinda görülen cilt lezyonlarinin deri kanseri habercisi olabilecegine dikkat çekilerek, bu sebeple kullanilan günes koruyucu ürünlerin ultraviyole A ve B isinlarina karsi koruyucu filtre içermeleri gerektigi bildirildi.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Dermatoloji Uzmani Prof. Dr. Rifkiye Küçükoglu, IHA muhabirine yaptigi açiklamada, Günes'in, yaydigi Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB) isinlari sebebiyle cilt hücrelerini bozdugu için oldukça zararli oldugunu belirtti. UVA isinlarinin, yeryüzüne ulasan; ancak ozon tabakasinda süzülmeyen isinlar arasinda yer aldigini, bu sebeple günes isigi içinde UVB'ye göre bin kat daha yogun olarak bulundugunu kaydeden Prof. Dr. Küçükoglu,

"Derinin alt tabakasina etki ettikleri için bronzlasma gelisiyor. Ultraviyole B isinlari ise yeryüzüne ulasarak günes yanigina veya kizarmaya neden oluyor. Üstelik bu isinlar derideki hücrelerde, bag dokusunda ve deri damarlarindaki hasarin baslica sebebi" dedi. Prof. Dr. Küçükoglu, son yapilan arastirmalarin UVA isinlarinin daha zararli oldugunu ortaya koydugunu vurgulayarak, "Bugün ultraviyolenin, deri kanserlerine neden oldugu biliniyor. Bu sebeple özellikle günes altinda çalisan insanlar ve deniz kenarinda bronz bir ten ugruna saatler boyunca güneslenen kisiler risk altinda" diye konustu.

Uzun süre günese maruz kalma, derinin bag dokusunu etkileyeceginden, kronik hasarlanma sonucu erken deri yaslanmasi ortaya çikacagi uyarisinda bulunan Prof. Dr. Küçüoglu, "Günes isinlari pigment hücrelerini de etkilediginden istenmeyen çiller veya lekelerin olusmasi kaçinilmazdir. Diger taraftan günes isinlari, bagisiklik sistemini zayiflatmakta; bunun sonucunda enfeksiyonlara direnci azaltmaktadir" dedi. Prof. Dr. Küçükoglu, günes lekelerinin, ultraviyole isinlarina maruz kalinmasi sonrasi gelisen küçük, koyu saridan kahverengiye degisen pigmentte, cilt lezyonlari olarak tarif edildigini kaydederek, "Günes isinlarina maruz kalinmaya devam edildikçe renklerde koyulasma daha belirgin olarak ortaya çikiyor. Bu lekeleri tetikleyen sadece günes isinlari da degil. Son yillarda moda olan solaryuma giren kisilerde de lekeler görülüyor. Bu kahverengi lekeleri, kisinin genetik özellikleri, hormonal durumu, alinan sivi gidalar ve ilaçlar da etkiliyor" seklinde konustu.

"DERI KANSERI HABERCISI"

Lekeler tarzinda görülen cilt lezyonlarinin deri kanseri habercisi olabilecegine dikkat çeken Prof. Dr. Küçüoglu, "Günesin deri kanseri olusumuna neden oldugu bilinmektedir. UVB daha az etkili olmakla birlikte hem UVA hem de UVB buna neden olmaktadir. Bu nedenle, kullanilan günes koruyucu ürünlerin her iki isina karsi da koruyucu filtre içermeleri gerekmektedir. Deri kanserlerinin bir kismi yillar içinde yavasça gelisir ve hayati tehlike dogurmaz. Bazi tipleri ise erken teshis konulmadigi sürece ölüme neden olabilirler" dedi.

Prof. Dr. Rifkiye Küçükoglu, benlerin, sayilari irsi olarak belirlenen, çocuklukta çikmaya baslayan, ergenlik döneminde kahverengiye dönüsen cilt lezyonlari olarak adlandirildigini belirterek,

"Benler birden ortaya çikarsa, hizla büyür ve kabariklasirsa, içinde farkli renk tonlari varsa, sinirlari düzensizse veya kasiniyorsa mutlaka bir dermatolog tarafindan muayene edilmelidir. Günese maruz kalma, açik ten rengi, ailede kanser olmasi ve benlerin sayica çoklugu, benler üzerinden kanser gelisme riskini arttirir. Bu nedenle bu risk faktörlerini tasiyanlarin günesten korunmalari gerekmektedir" diye konustu. Günes lekelerine maruz kalmamanin öncelikli sartinin, günese karsi korunmaktan geçtigini hatirlatan Prof. Dr. Küçükoglu, alinmasi gereken tedbirleri ise su sekilde siraladi:

"Günes isinlarinin yogun oldugu saatlerde (11:00-15:00) günese çikmayin. Yazin bulutlu havalarda da UV isinlarinin yüzde 50'si yeryüzüne ulastigindan koruma tedbirleri alinmasi gerektigini unutmayin. Sik dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrica sapka ve gözlük de kullanin. Günesten koruyan ürünleri bilinçli kullanin. Günese çikmadan yarim saat önce kremi uygulayin ve 3 saatte bir tekrarlayin. Deniz veya havuzlardan çikinca, terleyince dus alarak tekrar krem sürün. Beyaz tenlilerin, sarisin ve açik gözlü kisilerin, çocuklarin, yaslilarin ve günese duyarliligi olanlarin her gün ve faktörü 30'un üzerinde olan günes koruyucu kullanmalari gerektigini aklinizdan çikarmayin. Bugday tenli ve esmerseniz SPF (Günes koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası