Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mantar sicak ve nemi seviyor

Havuz ve deniz mevsimi. Ama, ayni zamanda cilt hastaliklari bakimindan riskli bir dönem. En sik görülenler ise mantar hastaliklari. Uzmanlar bu konuda uyariyor.

Havuz ve deniz mevsimi. Ama, ayni zamanda cilt hastaliklari bakimindan riskli bir dönem. Acibadem Kadiköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Tülin Uygur, sicak ve nemli ortamlarda kolayca ortaya çikan hastaliklarin basinda mantar hastaliklarinin geldigini belirtiyor.

Yaz aylarini kendinize zehir etmemek için mevsime özgü hastaliklardan korunmanin önemini vurgulayan uzmanlar, sicak havalarin bazi hastaliklar için kolayca bulasabilecek ortam olusturduguna dikkat çekiyorlar. Bu hastaliklarin basinda da cilt hastaliklari geliyor. En sik görülenler ise mantar hastaliklari.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Tülin Uygur, sicak ve nemli ortamlarin mantar hastaliklarinin en rahat bulastigi ortam oldugunu ve zamaninda tedavisinin yapilmasi gerektigini belirtiyor. Mantarlarin dogada yaygin olarak bulunan mikrop türleri olduguna isaret eden Dr. Uygur, bunlarin uygun ortami buldugunda insanlarda cilt hastaliklarina neden oldugunu söylüyor. Kolayca bulasmalari nedeniyle de sik görülüyorlar. Ancak, hastalik vücutta çok degisik görünümde ortaya çikabiliyor.

Nasil bulasirlar?

Mantar hastaliklarinin en belirgin özelligini kolay bulasabilir olmalari olusturuyor. Bu da korunmak için dikkatli davranmanin önemini artiriyor. Dr. Uygur, mantarlarin cinslerine göre hayvanlardan, topraktan ve dogrudan dogruya hasta insandan alinabildigini belirterek, sunlari söylüyor:

"Mantar insandan insana kolayca geçer. Hayvanlarda da mantarlar insanlardakine benzer hastaliklar yaparlar. Örnegin hayvanin tüylerinde belli bir alanda dökülme olur. Bu hayvanla temas eden kisiye hastalik bulasabilir. Kisiden kisiye bulasma ya dogrudan dogruya cilt temasi veya ayni esyanin kullanilmasiyla olur. Özellikle terlik, ayakkabi ve çorap gibi esya mantar bulastirma bakimindan çok elverislidir. Hamamlarda, banyolarda, plajlarda, saunalarda bu yolla hastalik kapilabilir."

Mantar hastaliklari vücutta yerlestikleri bölgelere göre degisik belirtiler gösteriyorlar. Dr. Tülin Uygur, bu konuda su bilgiyi veriyor: "Mantar, örnegin çocuklarda, saçli deride saçlarin dökülmesi, kepeklenme, kirik veya cerahatli yaralar seklinde ortaya çikar. Vücutta da nemli bölgeler mantar hastaligi için uygun ortamlardir. Yerlestikleri bölgelere göre degisik belirtiler gösterirler. Yetiskinlerde ayaklarda ve gövdede sik sik mantar hastaliklari görülebilir."

Görünümü nasildir?

Vücuda yerlesen mantar hastaliklarinin iç içe geçmis halkalar halinde, kepeklenen ufak su kabarciklari bulunan kirmizi lekeler seklinde ortaya çikabildigini belirten Dr. Uygur, söyle konusuyor: "Vücuttaki hafif kasintilar da mantar hastaliginin belirtileri arasinda yer aliyor. Yine gövdede yerlesen ve halk arasinda sam yeli olarak bilinen hastalik da bir mantar hastaligidir. Ama bu hastaliga yol açan mantarlar yukarida bahsedilenlerden farklidir.

Bunlar gövde, sirt, kollarda kirmizi, kahverengi ya da beyaz lekeler seklinde görülürler." Mantarlar bu bölgelerin disinda cinsel organlarda da yerlesebiliyor. Bu durumda en belirgin yakinmanin kasinti oldugunu vurgulayan Dr. Tülin Uygur, "Uylugun üst iç kisimlarinda keskin kenarli kirmizi kahverengi sinirlarinda ufak su dolu kabarciklar bulunan lekeler seklinde ortaya çikarlar. Giderek etrafa dogru genisleme egilimindedirler" diyor.

Sik görüldügü yerler

Mantar hastaliklari vücutta belli bölgelerde daha çok ortaya çikiyor. Ayak tabani, parmak aralari ve tirnaklar mantarlarin severek yerlestikleri bölgeleri olusturuyor. Özellikle ayak tirnaklarinda daha sik görülüyor. Mantar hastaligi olan tirnaklar, kalin, kirli sari kahverengi bir renkte, kolay kirilabilir bir görünüm aliyor. Dr. Tülin Uygur, zamaninda tedavi edilmediginde mantar hastaliklarinin daha önemli saglik sorunlarina neden olabilecegini belirterek söyle konusuyor: "Ayagin devamli kapali kalmasi, nemin uzaklasamamasi nedeniyle mantarlarin ayaga yerlesmesi kolaylasmakta ve hastaligin görülme sikligi artmaktadir. Ayak mantari öncelikle parmak aralarinda hafif kepeklenme, sulanma ve siddetli kasinti seklinde görülür. Bazen hastalik ayak tabaninda baslar, burada da su dolu kabarciklar, pullanma ve kasinti olur. Tedavi edilmediginde bütün ayaga çogu kez iki ayaga da yayilir. Eger çevrede bulunan diger mikroplar bu mantar zeminine bulasacak olursa lenfanjit (yilancik) veya flebit dedigimiz daha agir seyreden tablolar meydana gelir."

Korunma yollari

Ayakta mantar hastaliginin olmamasi için ayaklarin nemli kalmamasi gerekiyor. Yaz aylarinda sandalet tipi ayakkabilarin kullanilmasi, ter emen çoraplarin giyilmesi, ayaklarin yikandiktan sonra iyice kurulanmasi da mantar bulasma riskini azaltiyor. Baskasina ait terlik ayakkabi gibi esyanin kullanilmamasi gerekiyor.

Tani nasil konuluyor?

Mantar hastaliginin tanisi klinik görünüme dayanilarak konuluyor. Taninin kesinlestirilmesi için dokudan kazima yoluyla örnek aliniyor. Bu örnek mikroskopta incelenerek mantarin türü tespit ediliyor. Bazi tip mantarlarin tanisinda wood lambasi denen özel bir isiktan tanida yararlaniliyor.

Tedavisinde nasil bir yol izleniyor?

Mantarlarin tedavisi için önce mantarin yerinin ve tipinin saptanmasinin gerekliligi üzerinde duran Dr. Tülin Uygur, söyle devam ediyor: "Tedavinin sekli buna göre belirlenir. Agizdan alinan haplar ve disardan sürülen kremlerle bugün için mantarin kesin tedavisi yapilabilmektedir. Ancak tedavi sürelerinin uzun oldugu ve korunma önlemlerine devam edilmezse hastaligin tekrarlayabilecegi unutulmamalidir."

Öneriler

Banyodan sonra vücudunuzu nemli birakmayin, iyice kurulanin. Plajda ya da havuzda baskasina ait terlik, ayakkabi ya da havlu kullanmayin. Islak ve nemli zeminlerde çiplak ayakla dolasmayin. Mantar hastaliklarinin tedavisinin en az 3 ay sürdügünü unutmayin ve hekiminizin önerdigi ilaçlari düzenli olarak kullaniniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası