Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mantar sicak ve nemi seviyor

Havuz ve deniz mevsimi. Ama, ayni zamanda cilt hastaliklari bakimindan riskli bir dönem. En sik görülenler ise mantar hastaliklari. Uzmanlar bu konuda uyariyor.

Havuz ve deniz mevsimi. Ama, ayni zamanda cilt hastaliklari bakimindan riskli bir dönem. Acibadem Kadiköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Tülin Uygur, sicak ve nemli ortamlarda kolayca ortaya çikan hastaliklarin basinda mantar hastaliklarinin geldigini belirtiyor.

Yaz aylarini kendinize zehir etmemek için mevsime özgü hastaliklardan korunmanin önemini vurgulayan uzmanlar, sicak havalarin bazi hastaliklar için kolayca bulasabilecek ortam olusturduguna dikkat çekiyorlar. Bu hastaliklarin basinda da cilt hastaliklari geliyor. En sik görülenler ise mantar hastaliklari.

Acibadem Kadiköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Tülin Uygur, sicak ve nemli ortamlarin mantar hastaliklarinin en rahat bulastigi ortam oldugunu ve zamaninda tedavisinin yapilmasi gerektigini belirtiyor. Mantarlarin dogada yaygin olarak bulunan mikrop türleri olduguna isaret eden Dr. Uygur, bunlarin uygun ortami buldugunda insanlarda cilt hastaliklarina neden oldugunu söylüyor. Kolayca bulasmalari nedeniyle de sik görülüyorlar. Ancak, hastalik vücutta çok degisik görünümde ortaya çikabiliyor.

Nasil bulasirlar?

Mantar hastaliklarinin en belirgin özelligini kolay bulasabilir olmalari olusturuyor. Bu da korunmak için dikkatli davranmanin önemini artiriyor. Dr. Uygur, mantarlarin cinslerine göre hayvanlardan, topraktan ve dogrudan dogruya hasta insandan alinabildigini belirterek, sunlari söylüyor:

"Mantar insandan insana kolayca geçer. Hayvanlarda da mantarlar insanlardakine benzer hastaliklar yaparlar. Örnegin hayvanin tüylerinde belli bir alanda dökülme olur. Bu hayvanla temas eden kisiye hastalik bulasabilir. Kisiden kisiye bulasma ya dogrudan dogruya cilt temasi veya ayni esyanin kullanilmasiyla olur. Özellikle terlik, ayakkabi ve çorap gibi esya mantar bulastirma bakimindan çok elverislidir. Hamamlarda, banyolarda, plajlarda, saunalarda bu yolla hastalik kapilabilir."

Mantar hastaliklari vücutta yerlestikleri bölgelere göre degisik belirtiler gösteriyorlar. Dr. Tülin Uygur, bu konuda su bilgiyi veriyor: "Mantar, örnegin çocuklarda, saçli deride saçlarin dökülmesi, kepeklenme, kirik veya cerahatli yaralar seklinde ortaya çikar. Vücutta da nemli bölgeler mantar hastaligi için uygun ortamlardir. Yerlestikleri bölgelere göre degisik belirtiler gösterirler. Yetiskinlerde ayaklarda ve gövdede sik sik mantar hastaliklari görülebilir."

Görünümü nasildir?

Vücuda yerlesen mantar hastaliklarinin iç içe geçmis halkalar halinde, kepeklenen ufak su kabarciklari bulunan kirmizi lekeler seklinde ortaya çikabildigini belirten Dr. Uygur, söyle konusuyor: "Vücuttaki hafif kasintilar da mantar hastaliginin belirtileri arasinda yer aliyor. Yine gövdede yerlesen ve halk arasinda sam yeli olarak bilinen hastalik da bir mantar hastaligidir. Ama bu hastaliga yol açan mantarlar yukarida bahsedilenlerden farklidir.

Bunlar gövde, sirt, kollarda kirmizi, kahverengi ya da beyaz lekeler seklinde görülürler." Mantarlar bu bölgelerin disinda cinsel organlarda da yerlesebiliyor. Bu durumda en belirgin yakinmanin kasinti oldugunu vurgulayan Dr. Tülin Uygur, "Uylugun üst iç kisimlarinda keskin kenarli kirmizi kahverengi sinirlarinda ufak su dolu kabarciklar bulunan lekeler seklinde ortaya çikarlar. Giderek etrafa dogru genisleme egilimindedirler" diyor.

Sik görüldügü yerler

Mantar hastaliklari vücutta belli bölgelerde daha çok ortaya çikiyor. Ayak tabani, parmak aralari ve tirnaklar mantarlarin severek yerlestikleri bölgeleri olusturuyor. Özellikle ayak tirnaklarinda daha sik görülüyor. Mantar hastaligi olan tirnaklar, kalin, kirli sari kahverengi bir renkte, kolay kirilabilir bir görünüm aliyor. Dr. Tülin Uygur, zamaninda tedavi edilmediginde mantar hastaliklarinin daha önemli saglik sorunlarina neden olabilecegini belirterek söyle konusuyor: "Ayagin devamli kapali kalmasi, nemin uzaklasamamasi nedeniyle mantarlarin ayaga yerlesmesi kolaylasmakta ve hastaligin görülme sikligi artmaktadir. Ayak mantari öncelikle parmak aralarinda hafif kepeklenme, sulanma ve siddetli kasinti seklinde görülür. Bazen hastalik ayak tabaninda baslar, burada da su dolu kabarciklar, pullanma ve kasinti olur. Tedavi edilmediginde bütün ayaga çogu kez iki ayaga da yayilir. Eger çevrede bulunan diger mikroplar bu mantar zeminine bulasacak olursa lenfanjit (yilancik) veya flebit dedigimiz daha agir seyreden tablolar meydana gelir."

Korunma yollari

Ayakta mantar hastaliginin olmamasi için ayaklarin nemli kalmamasi gerekiyor. Yaz aylarinda sandalet tipi ayakkabilarin kullanilmasi, ter emen çoraplarin giyilmesi, ayaklarin yikandiktan sonra iyice kurulanmasi da mantar bulasma riskini azaltiyor. Baskasina ait terlik ayakkabi gibi esyanin kullanilmamasi gerekiyor.

Tani nasil konuluyor?

Mantar hastaliginin tanisi klinik görünüme dayanilarak konuluyor. Taninin kesinlestirilmesi için dokudan kazima yoluyla örnek aliniyor. Bu örnek mikroskopta incelenerek mantarin türü tespit ediliyor. Bazi tip mantarlarin tanisinda wood lambasi denen özel bir isiktan tanida yararlaniliyor.

Tedavisinde nasil bir yol izleniyor?

Mantarlarin tedavisi için önce mantarin yerinin ve tipinin saptanmasinin gerekliligi üzerinde duran Dr. Tülin Uygur, söyle devam ediyor: "Tedavinin sekli buna göre belirlenir. Agizdan alinan haplar ve disardan sürülen kremlerle bugün için mantarin kesin tedavisi yapilabilmektedir. Ancak tedavi sürelerinin uzun oldugu ve korunma önlemlerine devam edilmezse hastaligin tekrarlayabilecegi unutulmamalidir."

Öneriler

Banyodan sonra vücudunuzu nemli birakmayin, iyice kurulanin. Plajda ya da havuzda baskasina ait terlik, ayakkabi ya da havlu kullanmayin. Islak ve nemli zeminlerde çiplak ayakla dolasmayin. Mantar hastaliklarinin tedavisinin en az 3 ay sürdügünü unutmayin ve hekiminizin önerdigi ilaçlari düzenli olarak kullaniniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası