Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADINLARIN KORKULU RÜYASI ; PELVIK ORGAN SARKMALARI

Her dokuz kadindan biri pelvik organ sarkmalari nedeniyle cerrahi müdahale geçiriyor...

Zeynep Kamil Egitim ve Arastirma Hastanesi Klinik Sefi Doç.Dr. Ates Karateke, kadinlari pelvik organ sarkmalari ve bunun sonucunda ortaya çikan idrar kaçirmaya karsi uyariyor...

Kadinlarin çekilmez çilelerinden biridir idrar kaçirma...Olur olmadik yerde zor durumda birakir, günlük yasam kosusturmasinda motivasyona sekte vurur...Birçok kadin ne zaman karsi karsiya kalacagini bilmedigi bu durumun tedirginligini sürekli üzerinde tasir. Kadinlarin yasam kalitesini kötü yönde etkileyen bu rahatsizlik günlük yasam içinde kabus dolu dakikalar yasatir..

Idrar kaçirmaya neden olan etkenlerin basinda pelvik organ sarkmalarinin geldigini belirten Zeynep Kamil Egitim ve Arastirma Hastanesi Klinik Sefi Doç.Dr.Ates Karateke, “Yas, gebelik, dogum, menopoz , kilo, agir kaldirmak, kronik öksürük ve ciddi kabizlik pelvik organ sarkmalarina neden olabilen etkenlerdendir. Bu sorun ise yaklasik dokuz kadinin birinde görülen idrar kaçirmaya yol açmaktadir”dedi. .

PELVIK ORGAN SARKMASI NEDIR?

Pelvik tabanini olusturan kaslarin ve bag dokularin hasari ile olusan pelvik taban bozukluklarinin, pelvik organ sarkmalarina (uterus, idrar torbasi, rektum) dönüsebildigini bu sorunun ise idrar kaçirmaya yol açilabilecegini ifade eden Doç.Dr.Ates Karateke, Pelvik taban kaslarinin ve bag dokularinin hasara en çok ugradiklari dönemin gebelik ve dogum oldugunu söyledi. Karateke, vaginal dogum sayisi artikça pelvik organlarin sarkma riskinin 4-11 kat arttigina dikkat çekerek ileri yasin, asiri kilonun agir kaldirmanin, kronik öksürügün ve kabizligin pelvik organ sarkmalarina neden oldugunu belirtti.

Karateke, pelvik organ sarkmalarinin ciddiyetinin yavas yavas ve zaman içinde arttigini söylerken, bulgularin hastalar tarafindan kesin olarak tanimlanamadigini ancak, cinsel iliski sirasinda hissedilen agrinin veya kullanilan vaginal tamponun düsmesinin ilk bulgu olabilecegini belirtti. Bu sorunun tedavi edilmedigi taktirde zaman içinde gittikçe kötülesecegini ifade eden Doç.Dr.Ates Karateke, nadirde olsa ciddi sarkmalar idrar yapamamaya ve böbrek hasarina neden olabilir dedi.

Jinekolojik klinigine basvuran kadinlarin %40’i idrar tutamama ve/veya pelvik organ sarkmalarindan yakindiklarini dile getiren Doç.Dr. Ates Karateke sözlerine söyle devam etti: Bir çok kadin idrar tutamamayi normal olarak kabul edebilir.Idrar tutamama bir hastalik degildir, semptomdur. Idrar tutamamanin zaman içinde hastayi çevresinden uzaklastirip asosyal ve depresif bir yasam sekline zorlayacagi unutulmamalidir. Idrar tutamamanin bir çok sebebi vardir.Idrar tutamamanin tedavisindeki anahtar nokta sebebin iyi arastirilip tedaviye daha sonra baslamaktir. Cerrahi planlanan hastalarda operasyon öncesi yapilabilecek tüm degerlendirmeler özellikle kapsamli ürodinamik degerlendirme yapilmalidir. Idrar tutamamanin en sik iki nedeni; stres ile idrar kaçirma ve sikisma ile idrar kaçirmadir.

Stres idrar kaçirma karin içi basinç artmasina neden olan gülme, öksürme, agir kaldirma ikinma gibi bir sebeple idrar kaçirmadir ki pelvik organ sarkmalari bu tip idrar kaçirma sekline neden olurlar.

Genelikle stres idrar kaçirma pelvik taban kaslarinin eksersizi veya cerrahi ile tedavi edilir. Tension free vaginal tape (TVT) 1998 yilindan itibaren stres idrar kaçirmada diger yöntemlerden daha popülarite kazanmistir. Yaklasik 1 milyon TVT sling tüm dünyada uygulanmis ve birçok cerrah tarafindan altin standart yöntem olarak kabul görmüstür. TVT ameliyatlari lokal anestezi altinda yapilmaktadir.

Pelvik organ sarkmasi ve idrar tutamama sikayeti olan hastalarda tedavi yöntemi semptomlarin siddetine, pelvik taban kaslarinin güçlerine, kisinin beklentilerine, cinsel aktivitesine, genel saglik durumuna göre sekillendirilmelidir. Amaç hastalarin hayat kalitesini artirmak olmalidir.

RISK FAKTÖRLERI

Pelvik taban bozukluklari açisindan yas, gebelik, dogum, menopoz , histerektomi ve obesitenin risk faktörleri oldugunu ifade eden Doç.Dr.Karateke, diger muhtemel risk faktörleri agir kaldirmak, kronik öksürük , sismanlik ve ciddi kabizlik oldugunu söyledi. Karateke, pelvik organlarin sarkmalarinin tedavi edilmezse zaman içinde gittikçe kötülesecegine dikkat çekerken, nadirde olsa ciddi sarkmalar idrar yapamamaya ve böbrek hasarina neden olabilir dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası