Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Ben’lerle ilgili bilinmesi gerek

Son yillarda cilt kanserlerinde görülen artis ve hekimlerin de bu konuyu daha çok gündeme getirmesi benlere olan ilgiyi artirdi. Uzmanlarin bu konuda uyarilari var.

Benler genellikle cildimizdeki kahverengi lekeler olarak tanimlaniyor ve fark etsek de etmesek de onlarla birlikte yasiyoruz.

Bazi ben olusumlari hayat boyu bir problem çikarmazken, kanserlesme egilimi olan farkli tip benlerden söz etmek mümkün. Bazi benlerde malign melanom gelisebiliyor. Malign melanom % 70 oraninda normal deriden kaynaklanirken, % 30 oraninda da mevcut benin zaman içinde ugradigi degisiklik sonucu ortaya çikiyor. Bu noktada, degisimleri önceden fark etmek büyük önem tasiyor.

Çok çesitli klinik görünümleri olabilen benlerin zaman içinde ortaya çikan degisimlerinin insanlari korkuttugunu söyleyen Anadolu Saglik Merkezi Dermatoloji Uzmanlarindan Dr. A. Esra Özgüroglu bu degisimlerin fizyolojik oldugunu, insanlarin kisa zaman diliminde ve hizla olusan degisiklere karsi dikkatli olmalari gerektigini belirtiyor.

Genetik yapinin etkinliginin disinda günesin mevcut ben potansiyelini artirdigina da isaret eden Dr. Özgüroglu, benlerin gelisim süreci konusunda sunlari söylüyor:

“Yasamimiz boyunca vücudumuzda yeni benler olusabilir. Benler en çok ilk 20 yilda ortaya çikar fakat 50-60 yaslarina kadar devam edebilir. Her benin, ortalama 50 yili kapsayan bir siklusu vardir. Bu, yasam

siklusuna bagli olarak ortaya çikiyor, bazen büyüyor, bazen küçülüyor, renk degisimleri yasaniyor hatta ileri yaslarda benler kayboluyor. Çogu zaman bu degisimlerin farkina bile varmiyoruz.”

Günese maruz kalindiginda, ergenlikte, gebelik ve dogum kontrol haplarinin kullanildigi dönemlerde benlerde; sayi artmasi, büyüme, renklerde farklilasma gibi degisimlerin olabilecegine isaret eden Dr. Özgüroglu, bunlarin korkulmamasi gereken fizyolojik degisimler oldugunu belirtiyor.

HANGI BENLERDE MALIGN MELANOM RISKI VAR?

Kanserlesme egilimi olan benleri, atipik (displastik) ben ve dogumsal (konjenital) benler olarak siniflandiran Dr. Esra Özgüroglu, konuyla ilgili su bilgileri veriyor:

Atipik (displastik) benler: Genellikle ailesel özellik gösteren bu benlerde malign melanom riski normal benlere oranla yüksektir. Malign melanomlu hastalarin aileleri incelendiginde, %60-10 arasinda displastik benli kisilere rastlanmaktadir.

Displastik benler alisilmis, normal benlerden daha büyüktür. Yani boyutlari 5 milimetreden fazladir. Sinirlari düzensizdir, ben sanal olarak katlandiginda, karsilikli gelen uçlarinin simetrik olmadigi görülür.

Renginde düzensizlik vardir, renk homojenitesi bozulmustur. Normal benlerde malign melanoma dönüsme olasiligi yokken, atipik benlerde böyle bir risk vardir. Ailesinde malign melanomu olan ve 25-50 arasinda atipik beni olanlarda malign melanom gelisme riski % 10 iken, ailesinde iki kiside malign melanom olan ve 50’den fazla atipik beni bulunan kisilerde malign melanom gelisme olasiligi % 99’a çikar.

Dogumsal (konjenital) benler: Malign melanom gelismesinde etkili olan bir diger ben grubunu da konjenital benler olusturuyor ki, bunlarin popülasyondaki orani % 1 civarindadir. Bunlar bebek dogdugu anda vücutta olan ya da ilk 6 ayda olusan benlerdir. Konjenital benlerin riskini boyutlari belirginlestirir. Bu benler boyutlarina göre küçük, orta ve büyük olarak siniflandirilir. 1,5 santimden küçük olanlar küçük, 1,5-20 cm arasinda olanlar orta ve 20 cm üzerinde olanlar da büyük olarak tanimlanir. Büyük konjenital benlerde % 6-12 oraninda malign melanom riski vardir. Bu nedenle, büyük konjenital ben görüldügü taktirde çikarilmasini öneriyoruz çünkü çocuk büyüdükçe riski de beraberinde tasir ve cerrahi girisim zorlasir.

Benin malign melanom riski tasidigini gösteren ABCD kurallari

A asyrmetry Benin bir yarisi ile diger yarisinin biçimsel uyumsuzlugu

B border Benin sinirlarinin düzensiz olmasi

C color Benin kendi içinde renk düzensizliginin olmasi, homojenite olmamasi

D diameter Benin çapinin 6 milimetreden büyük olmasi

BENLER DERMATOSKOPLA KONTROL ALTINDA

Dr. Esra Özgüroglu, benlerde yasanan degisimlerin, malign melanomun erken safhada yakalanmasini sagladigini ve bunun da çok önemli bir sans oldugunu söylüyor. “Uzun yillardan beri benlerdeki degisimler dermatoskop yardimiyla takip ediliyordu. Ancak son 5 yildir yogunlukla kullanilan dijital dermatoskoplar hekimlerin isini son derece kolaylastirdi” diye konusan Dr. Özgüroglu, dermatoskoplarla ilgili su bilgileri aktariyor:

“Aslinda bu bir deri yüzeyi mikroskopisidir. Pigmentli lezyonlarin ve benlerin tanisinda kullanilir. Dermatoskop yardimiyla pigmentli lezyonlar 30 kat büyütülerek bazi kriterler ve matematiksel analizlerle degerlendirilir, ben haritalamasi yapilir. Dijital dermatoskop ise bilgisayar ortaminda ben haritalamalarinin saklanmasina yardim eder. Böylece yeni çikan benler ve benlerdeki degisiklikler periyodik olarak takip edilir.

Periyodik takipler sonucunda riskli degisiklikler erken dönemde tespit edilebilir.”

Bu noktada hekimlerin becerisinin son derece önemli olduguna isaret eden Dr. Özgüroglu, “Hangi lezyonlarin takip altina alinacagi hekim tarafindan belirleniyor. Burada en güzel nokta, hasta 6 ay sonra kontrole geldiginde, hastanin ekranina girerek tüm benleri görebilmemiz. Hastanin benlerinin görüntüsünü tekrar aldigimizda da benler üzerinde herhangi bir degisim olup olmadigini görme sansi buluyoruz.

Böylelikle hem yeni çikan benleri takip edebiliyoruz hem de benlerdeki minimal degisiklikleri en erken dönemde fark edebiliyoruz. Dijital dermatoskop çocuk, yasli gebe, her yas grubunda ve herkeste hiçbir zarar vermeden rahatlikla kullanilabilen bir cihaz,” diyor.

Dermatoskop’un erken dönemde tani konulabilme olasiligini % 50-75 oraninda artirdigina dikkat çeken Dr. Özgüroglu, bu sayede gereksiz ben eksizyonlarinin da önüne geçilmis oldugunu belirtiyor.

Benlerin çikarilmasinin ardindan, o bölgenin daha kötüye gidecegine dair bir inanis oldugunu ve bu inanisin egitim düzeyinden pek etkilenmedigini belirten Dr. Esra Özgüroglu, bunun kesinlikle yanlis olduguna isaret ederek görüslerini söyle dile getiriyor:

“Öncelikle, riskli ben gördüysek, periyodik takiplerde bir degisiklik varsa ve çikarilma endikasyonu koyduysak, o ben çikarilmali. Bunun ne o bene ne de kisinin sistemik sagligina herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.”

Benlerin cerrahi olarak çikarilmasi gereken durumlar

Dermatoskopik analizlerde ve periyodik takiplerde riskli degisiklikler saptandiysa

Saçli deri, genital bölge gibi takibi zor lokalizasyonlardaysa

Iç çamasirini kesen ya da sürekli kiravat takilan, travmatize olan bir lokalizasyondaysa

Sosyal olarak kisiyi olumsuz etkiliyorsa

Atipik (displastik) benin özelikleri

Düzensiz sinirli

Düzensiz renkli, bazen kirmizimsi

Çogu kez deriden kabarik olmayan

Normal benlere göre daha büyük (5-15 mm)

Kaynak: www.ntvmsnbc.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası