Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Hemsirelik Yasasi çikmali’

Mugla Üniversitesi Fethiye Saglik Yüksek Okulu Müdür Vekili Prof. Dr. Nesrin Asti, hemsire ve saglik memurlarinin hala 1954 yilindaki yasayla yönetildigini söyledi.

Prof. Dr. Asti, 1992’de hazirlanan yasa tasarisinin bir türlü kanunlasamadigina deginerek yasanin bir an önce Meclis’ten geçmesini istedi.

Hemsiler Haftasi kutlama etkinlikleri kapsaminda Fethiye’de düzenlenen söylesiye katilan

Fethiye Saglik Yüksek Okulu Müdür Vekili Prof. Dr. Nesrin Asti, “Saglik profesyonelleri olan hemsire, saglik memurlarinin bir araya geldigi, sagligin korunmasi ve gelismesinde tedavi ve bakimda aldiklari rolleri, memleketin saglik sorunlarina çözüm önerilerinin, saglik egitimi ve hizmetindeki bilimsel, yasal gelismelerin paylasildigi, meslek felsefesi ve bilincinin gelistirildigi, meslekte yasanan egitim, yönetim ve hizmet sorunlarinin çözümünde ilgili ve yetkili kisilerin dikkatinin çekildigi bir gündür” dedi.

12 Mayis, modern hemsireligin kurucusu Florence Nightngale’in dogum günü oldugnu belirten Asti, “Nightngale’i biz Türkler, Kirim Savasi sirasinda yarali Ingiliz ve Türk askerlerinin bakimi için Selimiye Kislasi’na geldigi tarihlerden taniyoruz. Türkiye’nin hemsirelik gereksinimini Trablusgarp-Balkan savaslarinda yarali askerlerin bakiminda ihtiyaç hissetmis ve Kizilay tarafindan hasta bakici kurslariyla egitime baslamistir. 1954 yilinda ilkokula dayali olarak baslayan hemsirelik ve saglik memurlugu egitimi, 4 yillik egitim veren yüksek okullarda verilmeye baslandi” diye konustu.

HALA 1954 YILINDAKI YASAYLA YÖNETILIYOR

Saglik bakim profesyonelleri olarak tanimladigi hemsire ve saglik memurlarinin hala 1954’de çikarilan 6283 sayili yasaya tabi olarak çalistiklarinin üzerinde duran Prof. Dr. Asti, “1992 yilinda hemsire akademisyenlerce hazirlanan Hemsirelik Yasa Taslagi, sik degisen hükümetler nedeniyle bir türlü çikarilamamistir. Saglik alaninda çalisan profesyonellerde depresyon ve tükenme, is yükü, düsük ücret ve çalisma alanlarinda yasanan iletisim sorunlarina bagli olarak oldukça fazladir. Bir hemsireye 700 ve bir yataga ortalama 300 hastanin düstügü ülkemizde saglik sorunlarini çözmek için egitim alan ve hizmet mücadelesi veren fakat buna karsin yasal, kurumsal ve ekonomik destegi az olan bir meslek mensubunda bu sorunlar olasidir. Hemsirelik Yasasi, bir an önce çikmalidir. Türk Ceza Kanunundaki düzenlemelerde yetkisiz sorumluluklar özenle yorumlanmalidir. Bakim, hemsireligin önemli bir alanidir. Bu alana klinisyen ve akademisyen hemsireler sahip çikmalidir. Meslegin ulusal ve uluslararasi temsilcisi olan Türk Hemsireler Dernegi desteklenmelidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası