Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cinsellik tabu olarak kabul ediliyor

Türkiye’de her 100 kisiden 70’inde cinsel fonksiyon bozuklugu bulundugu belirlendi. Cinselligin hala bir tabu oldugu ülkemizde her 100 kisiden 40’inin cinsel sorunlarini kimseye anlatmadigi, 10 kisiden sadece 1’inin doktora basvurdugu tesbit edildi.

Cinselligin tabu olmadigina isaret eden Aile Sagligi Arastirma Dernegi (ASAD) Baskani Prof. Dr. Halim Hattat, “Basit bir problem için hocaya gidiliyor, muska yaziliyor. Bize gelindiginde ise çok geç kalinmis oluyor. Insanlar arkadaslarina sorarak cinsellik hakkinda bilgi sahibi olmaya çalisiyorlar. Bilgiler de anlatila anlatila degisiyor” diye konustu.

Aile Sagligi Arastirma Dernegi (ASAD) ve Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali Androloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Halim Hattat, düzenlenen basin toplantisinda, cinsel sagligin, genel sagligin çok önemli bir parçasi oldugunu söyledi. Cinsel sorunlari olan kisilerin depresyona girdiklerini, aile düzenlerinin bozuldugunu ve eslerin bosanma noktasina geldigini belirten Hattat, bunun cinselligin tabu olarak kabul edilmesinden kaynaklandigini kaydetti.

Hattat, yaptiklari arastirmada her 100 kisiden 40’inin cinsel sorunlarini kimseye anlatmadigini, 10 kisiden sadece 1’inin doktora basvurdugunu tespit ettiklerini, bunun sonucunda saglikli ve mutlu bir aile ortami olusmadigini anlatti.

Bütün dünyada insanlarin kimliklerini açiklamadan cinsel sorunlari hakkinda bilgi alabilecekleri telefon hatlari bulundugunu ifade eden Hattat, söyle konustu:

“2002’de Avrupa’da 15 ülkede organize olan Avrupa Cinsel Saglik Dernegi’nin (ESDA) üyesi olduk ve kurdugumuz telefon hattindan bugüne dek 60 bin kisi yararlandi. 212-282 01 01 numarali telefonu aradiginizda karsiniza sanal bir sekreter çikiyor ve bilgi almak istediginiz konularda sizi diger bölümlere bagliyor. Doktora basvurulmasi gereken durumlarda da hastalar her bölgede sistemi destekleyen hekimlere yönlendiriliyor. Arayanlar arasinda 18-30 yas arasi önemli bir grubu olusturuyor. Gençler egitimsizlikten dolayi bilgiye muhtaç. Arayis içindeler.”

Hattat, Medialand ile gerçeklestirdikleri ve ESDA’nin destekledigi proje çerçevesinde de cinsel fonksiyon bozukluklarina sanatçilarin sergiledigi skeçlerle pozitif bir bakis açisi kazandirmaya çalistiklarini kaydetti. Volkan Severcan, Kerem Atabeyoglu, Necati Bilgiç, Aysen Gruda ve Burcu Çagri’nin rol aldigi ve daha önce Gaziantep ve Adana’da sergilenen “Insanlar Konusa Konusa...” adli oyunun, Kayseri, Istanbul ve Bursa’da da sahnelenecegini ifade eden Hattat, cinselligin tabu olarak kabul edildigi bir ortamda insanlari güldürmenin çok güç olduguna isaret etti.

“CINSELLIK TABU DEGILDIR”

Türkiye’de yaptiklari bir arastirmada her 100 kisiden 70’inde cinsel fonksiyon bozuklugu oldugunu tespit ettiklerini belirten Prof. Dr. Hattat, söyle devam etti:

“Türkiye’nin her bölgesinden 2 bin insana, daha önce geçerliligi kanitlanmis bir yöntemle sorular sorduk. Verilen cevaplar uzman hekim arkadaslarimiz tarafindan degerlendirildi ve her 100 kisiden 70’inde cinsel fonksiyon bozuklugu oldugu ortaya çikti. Ancak, bu sorun hafif, orta ve siddetli olmak üzere üçe ayrilir. Bunun için 70 kisinin hepsi ileri derecede hasta diyemiyoruz. Çünkü, sorulari algilayamayarak yanlis cevap verenler olabilecegini düsünüyoruz.”

Cinselligin tabu olmadigina isaret eden Hattat, “Basit bir problem için hocaya gidiliyor, muska yaziliyor. Bize gelindiginde ise çok geç kalinmis oluyor. Insanlar çözümü olmayan bir derde düstüklerini saniyorlar. Evli arkadaslarina sorarak cinsellik hakkinda bilgi sahibi olmaya çalisiyorlar. Bilgiler de anlatila anlatila degisiyor” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası