Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan bagisi için çagri

Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de gönüllü kan bagisçisi oraninin gelismis ülkelere göre düsük oldugunu belirterek, saglikli tüm vatandaslari kan vermeye çagirdi.

Bagislanan kanlara, AIDS, hepatit B ve C, frengi ve kan grubu testleri yapildigini belirten Akdag, kan alim islemlerinin steril kosullarda gerçeklestirildigini bildirdi.

Saglik Bakani Recep Akdag, yaptigi yazili açiklamada, Türkiye’de “gönüllü kan bagisçisi” oraninin gelismis ülkelere göre düsük oldugunu, ortalama 10 bin kisiden sadece 15’inin düzenli kan verdigini kaydetti.

Kan nakillerinin basta ameliyatlar olmak üzere çesitli yaralanmalara bagli kan kayiplari, iç organlarin hastaliklara bagli kanamalari, dogumlarda görülen kanamalar, kan uyusmazligina bagli bebegin kaninin degistirilmesi gibi durumlarda yapildigini ifade eden Akdag, ayrica hastaliklarinin seyri geregince hayati boyunca kan nakline ihtiyaci olan talasemi, hemofili ve bazi kanser hastalari içinde kanin hayati önem tasidigini vurguladi.

NADIR GÖRÜLEN GRUP

Akdag, Türkiye’de “AB Rh negatif” kan grubunun nadir görüldügünü bildirdi. “Saglikli tüm vatandaslari gönüllü kan bagisçisi olmaya” davet eden Akdag, 18-65 yas arasi ve önemli bir saglik sorunu olmayan herkesin kan bagisinda bulunabilecegini dile getirdi.

Bakanliginin, “kan vericiligini” gelistirecek çalismalar yaptigini ifade eden Akdag, “Temel hedefimiz, kan bagisi oranini Türkiye nüfusunun en az yüzde 5’ine çikarmaktir. Vatandaslarimizin bu konuda çok duyarli olmasi gerekiyor. Kan bagisinin önemi ve ne anlama geldigini, bir yakini için kan arayan, binbir zorlukla bulan veya bulamayan kisiler çok daha iyi anlar” dedi.

BILGI FORMU IÇIN DOGRU BILGILER

Kan merkezlerine basvuranlarin, bagis yapmaya uygun olup olmadiklarinin kontrol edildigini vurgulayan Akdag, bu sirada doldurulacak “kan bagisçisi bilgi formu”nda yöneltilen sorulara dikkatli ve dogru yanitlar verilmesinin hastalarin sagligi açisindan önem tasidigina isaret etti.

Bagislanan kanlara, AIDS, hepatit B ve C, frengi ve kan grubu testleri yapildigini belirten Akdag, kan alim islemlerinin steril kosullarda gerçeklestirildigini bildirdi. Akdag, alinan kan miktarinin sagligi olumsuz yönde etkileyecek düzeyde olmadigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası