Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan bagisi için çagri

Saglik Bakani Recep Akdag, Türkiye’de gönüllü kan bagisçisi oraninin gelismis ülkelere göre düsük oldugunu belirterek, saglikli tüm vatandaslari kan vermeye çagirdi.

Bagislanan kanlara, AIDS, hepatit B ve C, frengi ve kan grubu testleri yapildigini belirten Akdag, kan alim islemlerinin steril kosullarda gerçeklestirildigini bildirdi.

Saglik Bakani Recep Akdag, yaptigi yazili açiklamada, Türkiye’de “gönüllü kan bagisçisi” oraninin gelismis ülkelere göre düsük oldugunu, ortalama 10 bin kisiden sadece 15’inin düzenli kan verdigini kaydetti.

Kan nakillerinin basta ameliyatlar olmak üzere çesitli yaralanmalara bagli kan kayiplari, iç organlarin hastaliklara bagli kanamalari, dogumlarda görülen kanamalar, kan uyusmazligina bagli bebegin kaninin degistirilmesi gibi durumlarda yapildigini ifade eden Akdag, ayrica hastaliklarinin seyri geregince hayati boyunca kan nakline ihtiyaci olan talasemi, hemofili ve bazi kanser hastalari içinde kanin hayati önem tasidigini vurguladi.

NADIR GÖRÜLEN GRUP

Akdag, Türkiye’de “AB Rh negatif” kan grubunun nadir görüldügünü bildirdi. “Saglikli tüm vatandaslari gönüllü kan bagisçisi olmaya” davet eden Akdag, 18-65 yas arasi ve önemli bir saglik sorunu olmayan herkesin kan bagisinda bulunabilecegini dile getirdi.

Bakanliginin, “kan vericiligini” gelistirecek çalismalar yaptigini ifade eden Akdag, “Temel hedefimiz, kan bagisi oranini Türkiye nüfusunun en az yüzde 5’ine çikarmaktir. Vatandaslarimizin bu konuda çok duyarli olmasi gerekiyor. Kan bagisinin önemi ve ne anlama geldigini, bir yakini için kan arayan, binbir zorlukla bulan veya bulamayan kisiler çok daha iyi anlar” dedi.

BILGI FORMU IÇIN DOGRU BILGILER

Kan merkezlerine basvuranlarin, bagis yapmaya uygun olup olmadiklarinin kontrol edildigini vurgulayan Akdag, bu sirada doldurulacak “kan bagisçisi bilgi formu”nda yöneltilen sorulara dikkatli ve dogru yanitlar verilmesinin hastalarin sagligi açisindan önem tasidigina isaret etti.

Bagislanan kanlara, AIDS, hepatit B ve C, frengi ve kan grubu testleri yapildigini belirten Akdag, kan alim islemlerinin steril kosullarda gerçeklestirildigini bildirdi. Akdag, alinan kan miktarinin sagligi olumsuz yönde etkileyecek düzeyde olmadigini vurguladi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası