Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Adet dönemi ile ilgili bilgiler

Adet dönemlerinde neden uyku problemi yasadigimiz ya da neden kendimizi daha sis hissetigimiz hakkinda bir fikriniz var mi?

Bir çok kadin için can sikici olarak tanimlanan bu dönemde fiziksel ve ruhsal degisimler yasanir. Ama bunlarin hepsini kötü olarak tanimlamamam gerekir. Mesela adet dönemlerinde beynimizin duygusal bölümü zirveye ulasir, içgüdüleriniz çok daha güçlü olur. Iste size adet dönemi ile ilgili bir kaç bilgi...

Dogdugunuzda yaklasik yarim milyon yumurtaniz vardir; ama yasaminiz boyunca ortalama 375 kez yumurtlarsiniz. Yaklasik 38 yilda ise ortalama dört yüz altmis bes kez âdet görürsünüz; âdetlerin her biri üç ile yedi gün arasinda sürer ve miktari 25 ml ile 85 ml arasinda degisir.

Adet döneminizin hemen öncesinde ve sonrasinda beden isiniz hafifçe yükselir. Bu da aslinda hem uykunuzu etkiler hem de uyurken yataginizda normalden daha fazla kipirdanmaniza neden olur.

Adet döneminizde bedeninizin geçirdigi degisim, özellikle baskalarina yakin durdugunuzda bedeninizi daha fazla dinlemenize ve bedeninizin daha fazla farkinda olmaniza neden olur. Bu durumda, kendinizi temiz ve iyi hissetmeniz sizin için her zamankinden daha önemli hale gelir.

Adet döneminizin baslamasindan hemen önce hormon düzeyinizde düsüs baslar. Bu düsüs, ruh halinizi etkileyebilir. Birkaç gün sonra ise keyfiniz yeniden geri gelecektir.

Adet döneminiz baslamadan önce bedeniniz daha fazla tuz tutar; bu nedenle bedeninizin normalden üç kilo kadar fazla su biriktirmesi mümkündür. Isin tuhafi, daha fazla su içerek ve daha az tuz yiyerek bu fazlaligi bedeninizden atabilirsiniz.

Yaklasik 12 yasindan 50’li yaslara kadar, muhtemelen 21 gün ile 35 gün arasinda bir siklikla ve 3 ile 7 gün süreyle âdet görürsünüz.

Inanilmaz gibi gelebilir ama küçük cimnastik hareketleri yaparak âdet döneminiz nedeniyle hormonlarinizda olusan degisimlerden kaynaklanan gerginligin üstesinden kolaylikla gelebilirsiniz.

Adet dönemleri harikadir. Yok, gerçekten harikadir! Adet dönemleriniz, beyninizin duygusal bölümünün zirveye ulastigi, içgüdülerinizin ise çok daha güçlü oldugu dönemlerdir.

KAYNAK: Orkid.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası