Saglik Bakanligi, ilginç bir uygul">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik dünyasini karistiran tazminat

Ameliyat masasinda ölüm, "Saglik Dünyasi"ni karistirdi. Mahmenin bakanliga kestigi 300 milyarlik tazminat, en yüksek kurumdan en alttaki kisiye indirgendi.

Saglik Bakanligi, ilginç bir uygula- maya imza atti. Ameliyat sirasinda ölen bir hasta için mahkemenin verdigi 300 milyar liralik tazminati Istanbul Saglik Müdürlügü’ne havale etti, müdürlük de dönemin bürokrat- larina. Hepsinin gerekçesi ayni...

Anayasa’nin 40. maddesinin son fikrasina göre, herhangi bir devlet kurumunda olusan hatadan dolayi meydana gelebilecek cezalar ilgili memura rücu edilebiliyor. Yillardir var olan ancak uygulanmayan bu düzenlemeyi, Saglik Bakanligi hayata geçirdi. Özel bir hastanede guatr ameliyati sirasinda ölen kadinla ilgili 300 milyar liralik tazminatin faturasini olayin direkt sorumlularina kesti. “Saglik Bakanligi özel hastaneleri denetlemekle yükümlüdür. Olayda denetim ihmali vardir.” seklindeki gerekçenin davanin tazminatla sonuçlanmasina yol açtiginin altini çizen bakanlik, bundan Istanbul Il Saglik Müdürlügü’nü sorumlu tuttu. Tazminati Anayasa’nin 40. maddesi uyarinca müdürlüge ‘rücu’ (sorumlulara geri dönme) etti. Müdürlük de ayni yöntemi kullandi. Söz konusu özel hastanenin kuruldugu günden ölümle sonuçlanan ameliyatin gerçeklestigi tarihler arasindaki saglik müdürleri, müdür yardimcilari ve tedavi hizmetlerinden sorumlu sube müdürlerinden olusan bir liste hazirladi. 300 milyar liralik tazminatin bu listedeki isimlerce ödenmesini kararlastirdi. Simdi bürokratlar tazminattan nasil kurtulacaklarini veya nasil ödeyeceklerini düsünüyor. Alinan bilgilere göre müdürlügün listesi Saglik Bakanligi’na ulasti. Tazminatin bürokratlardan ne sekilde tahsil edilecegine bakanlik karar verecek.

Olay Istanbul’daki Özel Doganer Hastanesi’nde 8 Ekim 2000 tarihinde yapilan bir guatr ameliyatiyla basladi. 32 yasindaki Hatice Esiyok, ameliyat sirasinda drenaj borusunun kisa olmasi yüzünden kendi kaniyla bogularak hayatini kaybetti. Esiyok’un ailesi ameliyati gerçeklestiren doktor, hastane ve Saglik Bakanligi aleyhine dava açti. Istanbul 3. Idare Mahkemesi’nde görülen davada ilginç bir karar çikti. “Hizmetin kötü, geç veya hiç yapilmamasi durumunda idarenin kusurlu olacagi’ belirtildi. Kararda hastanenin 1981, 1991 ve 1996 yillarinda denetlendigi ve noksanlik tespit edilmedigi halde, ameliyat tarihinde birçok eksigin bulunduguna dikkat çekildi. Sonuç olarak, 23 Haziran 2004’te çikan karar- da idarenin gerekli denetimleri yapmama- si sebebiyle Saglik Bakanligi, 300 milyar lira tazminata mahkum edildi.

Bu miktari agir bulan bakanlik, tazminati olayin gerçeklestigi Istanbul Saglik Müdürlügü’nün ödemesi gerektigine karar verdi. Cezayi il müdürlügüne rücu eden bakanlik 81 ilin saglik müdürlüklerine de bir uyari yazisi gönderdi, denetimlerin düzenli bir sekilde yapilmasini istedi.

Istanbul Saglik Müdürlügü yetkilileri ise 300 milyar liralik tazminatin kurum bütçesinden ödenmesine karsi çikti. Cezanin, denetimden sorumlu olan, ancak yeterli denetimi yapmayan görevliler tarafindan karsilanmasi fikri benimsendi. Özel Doganer Hastanesi’nin kuruldugu tarihten olayin yasandigi tarihe kadar geçen süre içinde Istanbul Il Saglik Müdürlügü, özel hastanelerin denetiminden sorumlu Müdür Yardimciligi ile Tedavi Hizmetleri Sube Müdürlügü görevini yürütenlerin listesini çikardi. Saglik Müdürlügü simdi 300 milyarlik tazminati bu isimlerden tahsil etmenin formülünü ariyor. Müdürlük yetkilileri, vatandaslarin eskiden olaylarin üstüne gitmedigini belirtirken, artik en küçük bir sorunda bile tazminat davasi açildigina dikkat çekiyor. Tazminatin ilgili personel tarafindan karsilanmasinin olumlu ve olumsuz yönleri olduguna isaret edilirken, “Büyük miktardaki tazminat bir devlet memurunun mali durumunu çok asar. Ancak denetim görevini tam olarak yapma konusunda uygulama etkili olur.” deniliyor.

Saglik Bakanligi Müstesari Necdet Ünüvar imzasiyla 18.01.2005 tarihinde yayinlanan “hizmet kusuru” konulu genelgede de saglik hizmetlerinin kalitisenin iyilestirilmesi yönünde olumlu sonuçlar alindigi belirtiliyor. Genelgede bakanlik aleyhine açilan davalarla ilgili su bilgilere yer veriliyor: “Alinan olumlu neticelerle birlikte sagligin hata kabul etmeyen hizmetlerin basinda gelmesi ve hizmet alan kesimin beklentilerinin giderek artmasi nedeniyle yatakli tedavi kurumlarimizda islenen kusurlara bagli bakanligimiz aleyhine açilan davalarda son zamanlarda artis yasanmaktadir. bakanligimiz, bu davalar sebebiyle büyük miktarlarda tazminat ödenmesi durumuyla karsi karsiya kalabilmektedir. Bakanlikça ödenen ve Hazine zarari niteliginde olan bu tazminatlarin Anayasa’nin 40 ve 129. maddeleri uyarinca müsebbip ve mesul kamu görevlisinden rücuan tahsili cihetine gidilmektedir.”

Tip hukuku açisindan gelismis ülkelerde hekim hatalarindan kaynaklanan tazminatlari sorumlu hekim ödüyor. Malpraktis Yasasi (Hastanin hekim ya da yardimci saglik personeli tarafindan zarar görecek sekilde yanlis tedavi edilmesi; hatali tedavi) olarak bilinen düzenleme, Türkiye’de uzun yillardir tartisilmasina ragmen henüz hayata geçmedi. Bu yasa geregince birçok ülkede hekimler meslekî hatalara karsi sigortali hale geliyor. Tedavi sirasinda olusan sakatlanma ya da ölüm durumlarinda tazminati sigorta sirketi karsiliyor.

En çok davalik olan tibbi hatalar

Saglik Bakanligi Basin ve Halkla Iliskiler Müsavirligi’nin verdigi bilgilere göre, açilan tazminat davalarindaki hizmet kusuru ve tibbi hatalar söyle: Ameliyat sirasinda vücutta alet ve kompres unutma sebebiyle ikinci bir ameliyat geçirme. Dogumda anne-bebek ölümü. Dogumda bebek sakatlanmasi. Intra Müsküler Enjeksiyon sonrasi sakatlanma. Ortopedi, cerrahi ya da jinekolojik ameliyatlar sonrasi sakatlanma.

Devlet yetkiyi Anayasa’dan aliyor

Temel hak ve hürriyetlerin korunmasi ile ilgili hükümler - Madde 40: Anayasa ile taninmis hak ve hürriyetleri ihlâl edilen herkes, yetkili makama geciktirilmeden basvurma imkaninin saglanmasini isteme hakkina sahiptir. Kisinin resmi görevliler tarafindan vâki haksiz islemler sonucu ugradigi zarar da, kanuna göre, devletçe tazmin edilir. Devletin sorumlu olan ilgili görevliye rücu hakki saklidir.

Anayasa’da kamu hizmeti görevlileriyle ilgili hükümler - Madde 129: Memurlar ve diger kamu görevlilerinin yetkilerini kullanirken isledikleri kusurlardan dogan tazminat davalari, kendilerine rücu edilmek kaydiyla ve kanunun gösterdigi sekil ve sartlara uygun olarak, ancak idare aleyhine açilabilir.

Haber : Abdullah Dirican
Kaynak : www.zaman.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası