Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzman diyetisyenden öneriler

Dünya Saglik Örgütü 2000 yili saglik raporunda sismanligin tedavi edilmesi gereken bir hastalik olarak tanimladi. Uzman diyetisyen Turgay Köse'nin bazi önerileri var.

Dünya Saglik Örgütü’nün 2000 yili saglik raporunda sismanlik, “vücutta fazla miktarda yag birikmesi sonucu ortaya çikan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir saglik sorunu” olarak tanimlanmaktadir.

Asiri besin alimi, yetersiz fiziksel aktivite, kalitim, nöroendokrin etmenler, psikolojik sorunlar, cinsiyet, egitim düzeyi, evlilik, dogum sayisi, sigarayi birakma, alkol kullanimi gibi faktörlere bagli olarak gelisen sismanlik tek basina oldugu gibi komplikasyonlari ile de yasam süresini kisaltan ve yasam kalitesini düsüren ciddi bir hastaliktir.

Komplikasyonlari arasinda ilk akla gelenler: Kalp-damar hastaliklari, hipertansiyon, seker hastaligi, bazi kanser türleri, solunum rahatsizliklari, karaciger yaglanmasi, safra kesesi hastaliklari, eklem hastaliklari, adet düzensizlikleri, kisirlik... seklinde siralanabilir.

Çagimizin bu önemli saglik sorununu çözmek için ne yapmaliyiz? Her gün gazete, dergi, televizyon, internet gibi kitle iletisim araçlarinda onlarca “sok diyetler” ile karsilasmaktayiz. Genel ilkeleri benzer olmakla birlikte diyet mutlaka “kisiye özel” olarak hazirlanmalidir. Çünkü herkesin metabolizmasi farkliliklar göstermektedir, tipki parmak izi gibi. Öte yandan kilo fazlasi olanlar genelde aç kalarak, ögün atlayarak, hiçbir sey yemeyerek sonuç almaya çalisiyorlar. Böylesi bir davranis, vücudu açliktan ölme panigine sürükler ve “kitlik” moduna geçen metabolizma yavaslar, yag yakmak yerine tüketilen her besini yag seklinde depolama yoluna gider. Buna karsilik sik sik, azar azar beslenmek metabolizmayi hizlandirdigi gibi, yavas yemeyi de saglar. Aç kalmak ve ögün atlamak, bir sonraki ögünde hem hizli hem de fazla yemek yenilmesine neden olmaktadir. O nedenle basta kahvalti olmak üzere asla ögün atlanmamali, 2.5 – 3 saatlik araliklarla beslenilmelidir.

Kati margarin, tereyagi, kaymak, krema, mayonez, cipsler, soslar, kuruyemisler gibi enerji degeri yüksek, öte yandan hiçbir besleyici degeri olmayan yagli yiyeceklerden, kizartma ve kavurma islemlerinden olabildigince kaçinmakta yarar vardir. Seker ve seker içeren besinler (bal, reçel, pekmez, hazir meyve sulari, gazli içecekler, tatlilar vs) kana tamamen ve hizla karisirlar. Pankreastan salinan insülin hormonu ile kan sekeri düser ve tekrar tatli yeme istegi dogar. Dolayisiyla seker ve seker içeren besinler kan sekerinde ani dalgalanmalara yol açarlar. Halbuki seker tadindan vazgeçemeyenler için üretilen, seker yerine kullanilabilen, ayni tadi verebilen, saglik açisindan sakincasi bulunmayan, düsük kalorili veya kalori içermeyen yapay tatlandiricilar ile kan sekerindeki dalgalanmalari ve tatli istegini ortadan kaldirmak mümkün olabilmektedir.

Suyun; alinan besinlerin sindiriminden, metabolik atiklarin disari atilmasina kadar her asamada çok önemli görevleri vardir. Bu nedenle günlük sivi tüketimi arttirilmalidir. Katkisiz, en iyi çözücü su oldugu için günde 8-10 bardak su içilmelidir. Diyet yaparken çay, kahve, bitki ve meyve çaylarina seker yerine yapay tatlandiricilardan katilabilecegi gibi gazli içeceklerde de light olanlarin tercih edilmesi daha uygun görülmektedir. Ayni zamanda bu tatlandiricilarin bazilarinin toz formlari da mevcuttur. Dolayisiyla tatli yapiminda bu ürünlerin kullanimi ile düsük kalori içeren farkli lezzetler yakalamak mümkündür.

Ayrica posali yani lifli besinlerin tüketimi arttirilmalidir. Posali besinler kan sekerini, kan basincini (tansiyonu) ve kan kolesterolünü istenilen seviyede tutmaya yardimci olurlar. Midede, su ile birlikte hacimlerinin 20 kati kadar siserler; tokluk, doygunluk hissi saglarlar.

Ayrica diskilama sayisini ve sikligini arttirirlar. Kabizlik sikayeti varsa ortadan kalkar, böylelikle kilo vermeye de yardimci olurlar. Kalin bagirsak kanserinden koruyucu etkileri de mevcuttur. Bu yüzden haftada 2-3 kere kurubaklagil yemegi yenilmelidir.

Ayrica bugday ekmegi yerine kepek, çavdar, yulaf ekmegini; pirinç yerine bulguru tercih etmekte yarar vardir. Hatta pirinç, makarna, eriste ve unun da kepekli olanlarini kullanmak daha saglikli olacaktir. Sebze ve meyveler de posa içermektedir. Ancak posalari kabuk ve kabuga yakin yerlerde bulundugu için, soyulmadan yenilebilenleri iyi bir sekilde yikadiktan sonra kabuklari ile tüketmek her zaman için daha yararli olacaktir.

Diyete ilave olarak mutlaka spor da yapilmalidir. Dünya Saglik Örgütü en çok tempolu yürümeyi önermektedir. Bunun disinda; çok hafif tempoda kosma, bisiklete binme, yüzme, tenis, aerobik ve jimnastik tarzi kalbi çalistiran sporlar yapilmasi da uygun görülmektedir. Sporu asla ödev olarak görmeyiniz.

Bu da tedavinin bir parçasidir. Amaç; metabolizma hizini düsürmemek, kilo verirken bir noktada agirligin sabit kalmasini önlemek, verilen kilolarin kalici olmasini saglamak ve en önemlisi saglikli yasama adim atmaktir. Sonuçta “1 saat” dedigimiz günün sadece %4’üdür. Kisi kendine egzersiz için zaman ayirmali ve mutlaka bu hakkini kullanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası