Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Depresyon ilaci ile kansere çare

Ingiliz bilim adamlari, Prozac benzeri anti - depresif ilaçlarin, bazi kanser türlerinin tedavisinde kullanilabilecegini ortaya çikardi.

Prozac ve Ecstasy gibi ilaçlarin yaptigi, temelde insanin ruh halini degistirmek. Bunu da, beyine, insanin kendini iyi hissetmesini saglayan serotonin gibi kimyasallari salgilama komutu vererek gerçeklestiriyorlar. Yani bu ilaçlar, serotonin tasiyici olarak adlandirilan molekülleri hedef aliyor.

Birmingham Üniversitesi’nden bilim adamlari, bazi kanser hücrelerinde de iste bu tasiyici moleküllere rastlamislar. Bu bulguyu takip eden testler, çok çarpici sonuçlar çikarmis ortaya. Birmingham Üniversitesi’nden Profesör John Gordon, ulastiklari sonucu söyle anlatiyor:

“Lemfoma adiyla bilinen bir kanser hücresi grubunu inceledik ve gördük ki, anti-depresif ilaçlar ve bazi amfetaminler, bu kanser hücrelerinin büyümesini durdurabiliyor, hatta bazilarini tamamen yok ediyor.”

Anti-depresif ilaçlarin, özellikle Afrika’daki çocuklarda sik rastlanan ve Burkitt Lemfomasi olarak bilinen kanser türü karsisinda etkili oldugu biliniyor. Ancak elde edilen yeni bulgularla, dünyada her yil yüz binlerce insanin ölümüne neden olan diger kanser türlerinin tedavisine de kapi aralanabilecegi belirtiliyor.

ECSTASY’NIN TEDAVI EDICI DOZU ÖLÜMCÜL OLABILIR

Aslinda kanser tedavisinde ecstasy kullanilmasini savunan yok gibi. Zira bu ilacin tedavi edici özelligini ortaya çikaracak dozun ölümcül olacagi biliniyor.

ANTI-DEPRESIF ILAÇLAR KONUSUNDA ISE UMUTLU

Ancak uzmanlar anti-depresif ilaçlar konusunda umutlu. Bu ilaçlarin hastaya, su anda uygulanan tedavilerden daha az istirap verecegi tahmin ediliyor. Arastirmacilar, bu konudaki klinik deneylere de yakin da baslamayi hedefliyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası