Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beden Dili Eleveriyor

Ege Üniversitesi Iletisim Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, insanlarin konusurken, 250 bin çesit mimik yaptiklarini bildirdi. Bu mimiklerden, “beden dili” uzmanlarinin bir kisinin yalan söyleyip söylemedigi, suç isleyip islemedigi gibi “ipuçlari”ni tespit ettigini belirten Dinçer, su bilgileri verdi:

“Fikirlerin dili sözel, duygularin dili sözsüzdür. Elinizle, dilinizle yalan söyleyebilirsiniz ama gözünüz hiçbir zaman yalan söylemez. Buna en güzel örneklerden biri de bilimsel çalisma yapilan Clinton-Lewinsky iliskisidir. Eski ABD Baskani Bill Clinton, Monica Lewinsky iliskisi konusunda açiklama yapmak için, gün süreyle beden dili uzmanlarindan el, kol ve agiz hareketlerini kontrol dersi aldi. Televizyonlarin karsisina çikti ve inandirici bir biçimde Lewinsky ile iliskisi olmadigini açikladi. Kamuoyunu da inandirdi. Ancak göz uzmanlari, Clinton’in o konusma sirasinda 39 kez kirpiklerini kirptigini tespit etti. Ayni uzmanlar, bu testi, Watergate skandali sirasinda Baskan Nixon’a da uygulamislar. Göz temasi burada çok önemli oluyor. Suçlu erkekler asagi, kadinlar yukari dogru göz kaçirir.”

Ögrenciler üzerinde yaptigi bir arastirmada da genellikle yalan söyleyen ögrencilerin burun deliklerinin genisledigine sahit oldugunu kaydeden Müjde Dinçer, “(Kopya çektin mi?) sorusunu yönelttigimiz ögrenciler, (Yok ögretmenim) diyorlar ama o esnada burun delikleri büyüyor, yüzlerinde kizarma oluyor” dedi.

Dinçer, aksesuarlarin da beden dilinde önem tasidigini anlatarak, çapkin erkeklerin kirmizi kravat takmayi tercih ettiklerinin saptandigini söyledi. Kahverengi kravat takan veya kahverengi giyinen kisilerin genellikle iletisime kapali kisiler olarak belirlendigi kaydeden Müjde Dinçer, sözlerini söyle sürdürdü:

“Kahverengi rengi tasiyanlar çok enteresandirlar. (Iletisime kapaliyim, beni böyle anlayin) diyenlerdir. Lacivert, otoritenin, sayginligin rengidir. Sari, iletisimi seven, hayatin rengidir. Budizm felsefesinde sarinin özel bir yeri vardir. Meryemana’nin özgün rengi mavi, Konfiçyus’un özgün rengi sari, Hz. Muhammet’in özgün rengi ise yesildir. Bu, dini motiflere de yansimistir. Mor, güçlü renklerden biridir. Mutluluk hormonu sergiler. Huzur saglayan bir renktir. Tasiyanin mangal gibi yüreginin olmasi lazim. Siyah incelik, tembelligin rengidir. Pembe disi renktir, koyulastikça insani hirçin ve kavgaci yapar.”

Renklerin yiyecekler üzerinde de etkileri bulundugunu savunan Dinçer, fast food zincirlerinin genellikle kirmizi, turuncu ve sari renkleri kullandigini, bunun bilinçli yapildigini söyledi. Sari renkli bir ortamin istah açtigini, turuncu renge herkesin ulasmak istedigini kaydeden Müjde Dinçer, “Kirmizi da (çabuk ve çok yiyin, gidin) anlamini veriyor” diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası