Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beden Dili Eleveriyor

Ege Üniversitesi Iletisim Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, insanlarin konusurken, 250 bin çesit mimik yaptiklarini bildirdi. Bu mimiklerden, “beden dili” uzmanlarinin bir kisinin yalan söyleyip söylemedigi, suç isleyip islemedigi gibi “ipuçlari”ni tespit ettigini belirten Dinçer, su bilgileri verdi:

“Fikirlerin dili sözel, duygularin dili sözsüzdür. Elinizle, dilinizle yalan söyleyebilirsiniz ama gözünüz hiçbir zaman yalan söylemez. Buna en güzel örneklerden biri de bilimsel çalisma yapilan Clinton-Lewinsky iliskisidir. Eski ABD Baskani Bill Clinton, Monica Lewinsky iliskisi konusunda açiklama yapmak için, gün süreyle beden dili uzmanlarindan el, kol ve agiz hareketlerini kontrol dersi aldi. Televizyonlarin karsisina çikti ve inandirici bir biçimde Lewinsky ile iliskisi olmadigini açikladi. Kamuoyunu da inandirdi. Ancak göz uzmanlari, Clinton’in o konusma sirasinda 39 kez kirpiklerini kirptigini tespit etti. Ayni uzmanlar, bu testi, Watergate skandali sirasinda Baskan Nixon’a da uygulamislar. Göz temasi burada çok önemli oluyor. Suçlu erkekler asagi, kadinlar yukari dogru göz kaçirir.”

Ögrenciler üzerinde yaptigi bir arastirmada da genellikle yalan söyleyen ögrencilerin burun deliklerinin genisledigine sahit oldugunu kaydeden Müjde Dinçer, “(Kopya çektin mi?) sorusunu yönelttigimiz ögrenciler, (Yok ögretmenim) diyorlar ama o esnada burun delikleri büyüyor, yüzlerinde kizarma oluyor” dedi.

Dinçer, aksesuarlarin da beden dilinde önem tasidigini anlatarak, çapkin erkeklerin kirmizi kravat takmayi tercih ettiklerinin saptandigini söyledi. Kahverengi kravat takan veya kahverengi giyinen kisilerin genellikle iletisime kapali kisiler olarak belirlendigi kaydeden Müjde Dinçer, sözlerini söyle sürdürdü:

“Kahverengi rengi tasiyanlar çok enteresandirlar. (Iletisime kapaliyim, beni böyle anlayin) diyenlerdir. Lacivert, otoritenin, sayginligin rengidir. Sari, iletisimi seven, hayatin rengidir. Budizm felsefesinde sarinin özel bir yeri vardir. Meryemana’nin özgün rengi mavi, Konfiçyus’un özgün rengi sari, Hz. Muhammet’in özgün rengi ise yesildir. Bu, dini motiflere de yansimistir. Mor, güçlü renklerden biridir. Mutluluk hormonu sergiler. Huzur saglayan bir renktir. Tasiyanin mangal gibi yüreginin olmasi lazim. Siyah incelik, tembelligin rengidir. Pembe disi renktir, koyulastikça insani hirçin ve kavgaci yapar.”

Renklerin yiyecekler üzerinde de etkileri bulundugunu savunan Dinçer, fast food zincirlerinin genellikle kirmizi, turuncu ve sari renkleri kullandigini, bunun bilinçli yapildigini söyledi. Sari renkli bir ortamin istah açtigini, turuncu renge herkesin ulasmak istedigini kaydeden Müjde Dinçer, “Kirmizi da (çabuk ve çok yiyin, gidin) anlamini veriyor” diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası