Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beden Dili Eleveriyor

Ege Üniversitesi Iletisim Fakültesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Müjde Ker Dinçer, insanlarin konusurken, 250 bin çesit mimik yaptiklarini bildirdi. Bu mimiklerden, “beden dili” uzmanlarinin bir kisinin yalan söyleyip söylemedigi, suç isleyip islemedigi gibi “ipuçlari”ni tespit ettigini belirten Dinçer, su bilgileri verdi:

“Fikirlerin dili sözel, duygularin dili sözsüzdür. Elinizle, dilinizle yalan söyleyebilirsiniz ama gözünüz hiçbir zaman yalan söylemez. Buna en güzel örneklerden biri de bilimsel çalisma yapilan Clinton-Lewinsky iliskisidir. Eski ABD Baskani Bill Clinton, Monica Lewinsky iliskisi konusunda açiklama yapmak için, gün süreyle beden dili uzmanlarindan el, kol ve agiz hareketlerini kontrol dersi aldi. Televizyonlarin karsisina çikti ve inandirici bir biçimde Lewinsky ile iliskisi olmadigini açikladi. Kamuoyunu da inandirdi. Ancak göz uzmanlari, Clinton’in o konusma sirasinda 39 kez kirpiklerini kirptigini tespit etti. Ayni uzmanlar, bu testi, Watergate skandali sirasinda Baskan Nixon’a da uygulamislar. Göz temasi burada çok önemli oluyor. Suçlu erkekler asagi, kadinlar yukari dogru göz kaçirir.”

Ögrenciler üzerinde yaptigi bir arastirmada da genellikle yalan söyleyen ögrencilerin burun deliklerinin genisledigine sahit oldugunu kaydeden Müjde Dinçer, “(Kopya çektin mi?) sorusunu yönelttigimiz ögrenciler, (Yok ögretmenim) diyorlar ama o esnada burun delikleri büyüyor, yüzlerinde kizarma oluyor” dedi.

Dinçer, aksesuarlarin da beden dilinde önem tasidigini anlatarak, çapkin erkeklerin kirmizi kravat takmayi tercih ettiklerinin saptandigini söyledi. Kahverengi kravat takan veya kahverengi giyinen kisilerin genellikle iletisime kapali kisiler olarak belirlendigi kaydeden Müjde Dinçer, sözlerini söyle sürdürdü:

“Kahverengi rengi tasiyanlar çok enteresandirlar. (Iletisime kapaliyim, beni böyle anlayin) diyenlerdir. Lacivert, otoritenin, sayginligin rengidir. Sari, iletisimi seven, hayatin rengidir. Budizm felsefesinde sarinin özel bir yeri vardir. Meryemana’nin özgün rengi mavi, Konfiçyus’un özgün rengi sari, Hz. Muhammet’in özgün rengi ise yesildir. Bu, dini motiflere de yansimistir. Mor, güçlü renklerden biridir. Mutluluk hormonu sergiler. Huzur saglayan bir renktir. Tasiyanin mangal gibi yüreginin olmasi lazim. Siyah incelik, tembelligin rengidir. Pembe disi renktir, koyulastikça insani hirçin ve kavgaci yapar.”

Renklerin yiyecekler üzerinde de etkileri bulundugunu savunan Dinçer, fast food zincirlerinin genellikle kirmizi, turuncu ve sari renkleri kullandigini, bunun bilinçli yapildigini söyledi. Sari renkli bir ortamin istah açtigini, turuncu renge herkesin ulasmak istedigini kaydeden Müjde Dinçer, “Kirmizi da (çabuk ve çok yiyin, gidin) anlamini veriyor” diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası