Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Oksijen deniz kiyisinda daha çok

Oksijenin agaçlarin bol bulundugu yerlerde oldugu bilinir. Oysa bu görüsün yanlis oldugu ortaya çikti. Oksijen açisindan deniz kiyisbinda yasayanlar daha sansli.

Atmosferde bulunan oksijeninin yüzde 75'ini agaçlarin degil, denizlerdeki yosun türü bitkilerin ürettigi, bu nedenle tatilini deniz kiyisinda geçiren ya da buralarda yasayan kisilerin, oksijen açisindan diger yerlere göre daha sansli oldugu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, AA muhabirine yaptigi açiklamada, oksijenin, saglikli yasam için vazgeçilmez bir önem tasidigini söyledi.

Bol oksijenin metabolizmayi hizlandirdigini ve isleyisini düzenledigini anlatan Küçüködük, ''Saglikli yasam için her seyden önce bol oksijenli ortamda bulunulmalidir. Bu durumun önemi, vücudun daha fazla oksijene ihtiyaç duydugu sportif faaliyetlerde daha da artmaktadir'' dedi.

Dünyada oldugu gibi Türkiye'de de is hayatinin yorgunluk ve stresini atmak için ekonomik olanaga sahip birçok kisinin yaz aylarinda sahillere akin ettigini belirten Prof. Dr. Küçüködük, sunlari kaydetti:

''Deniz kiyisinda tatil yapan kisilerin büyük bölümü, tatil süresinde belirgin bir sekilde rahatladiginin ve stresten kurtuldugunun farkindadir. Ancak bunun gerçek nedeni pek bilinmez. Oysa atmosferde bulunan oksijenin yüzde 75'ini, yaygin olarak bilinenin aksine, agaçlar degil, denizlerdeki yosun türü bitkiler üretiyor.

Agaçlarin görevi ise agirlikli olarak kirlenen havayi temizlemektir. Denizlerde yasayan, çogu çiplak gözle görülemeyen, tek basina ya da koloniler halinde yasayan canli türü olan algler, özellikle gündüzleri su yüzeyine çikarak, yaptiklari fotosentez sayesinde bol miktarda oksijeni açiga çikarirlar.''

Mustafa Küçüködük, deniz ve okyanus kiyilarinin, oksijenin en çok bulundugu alanlar oldugunu belirterek, ''Bu nedenle yaz tatilini deniz kiyisinda geçiren kisiler, kentlerde yasayan ya da bol oksijen için ormana giden ve daglara çikan kisilere göre daha fazla oksijen aliyor.

Deniz kiyisindaki ormanlik alanlar ise oksijen ve temiz hava açisindan çok daha zengin'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası