Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Oksijen deniz kiyisinda daha çok

Oksijenin agaçlarin bol bulundugu yerlerde oldugu bilinir. Oysa bu görüsün yanlis oldugu ortaya çikti. Oksijen açisindan deniz kiyisbinda yasayanlar daha sansli.

Atmosferde bulunan oksijeninin yüzde 75'ini agaçlarin degil, denizlerdeki yosun türü bitkilerin ürettigi, bu nedenle tatilini deniz kiyisinda geçiren ya da buralarda yasayan kisilerin, oksijen açisindan diger yerlere göre daha sansli oldugu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçüködük, AA muhabirine yaptigi açiklamada, oksijenin, saglikli yasam için vazgeçilmez bir önem tasidigini söyledi.

Bol oksijenin metabolizmayi hizlandirdigini ve isleyisini düzenledigini anlatan Küçüködük, ''Saglikli yasam için her seyden önce bol oksijenli ortamda bulunulmalidir. Bu durumun önemi, vücudun daha fazla oksijene ihtiyaç duydugu sportif faaliyetlerde daha da artmaktadir'' dedi.

Dünyada oldugu gibi Türkiye'de de is hayatinin yorgunluk ve stresini atmak için ekonomik olanaga sahip birçok kisinin yaz aylarinda sahillere akin ettigini belirten Prof. Dr. Küçüködük, sunlari kaydetti:

''Deniz kiyisinda tatil yapan kisilerin büyük bölümü, tatil süresinde belirgin bir sekilde rahatladiginin ve stresten kurtuldugunun farkindadir. Ancak bunun gerçek nedeni pek bilinmez. Oysa atmosferde bulunan oksijenin yüzde 75'ini, yaygin olarak bilinenin aksine, agaçlar degil, denizlerdeki yosun türü bitkiler üretiyor.

Agaçlarin görevi ise agirlikli olarak kirlenen havayi temizlemektir. Denizlerde yasayan, çogu çiplak gözle görülemeyen, tek basina ya da koloniler halinde yasayan canli türü olan algler, özellikle gündüzleri su yüzeyine çikarak, yaptiklari fotosentez sayesinde bol miktarda oksijeni açiga çikarirlar.''

Mustafa Küçüködük, deniz ve okyanus kiyilarinin, oksijenin en çok bulundugu alanlar oldugunu belirterek, ''Bu nedenle yaz tatilini deniz kiyisinda geçiren kisiler, kentlerde yasayan ya da bol oksijen için ormana giden ve daglara çikan kisilere göre daha fazla oksijen aliyor.

Deniz kiyisindaki ormanlik alanlar ise oksijen ve temiz hava açisindan çok daha zengin'' dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası