Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzmanlar uykuda ölüm için uyardi

Uykuda nefes kesilmesinin eslik ettigi horlama sorunu, yatakta ölüm, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon ve kalp krizi geçirme risklerini yükseltiyor.

Uyku sirasinda nefes kesilmesinin belirtileri; siddetli horlama, uykuda soluk tutmalari, hiç dinlenmemis gibi yataktan kalkma, gündüz uyuklamalari, asiri kilo alma ve tüm çabalara karsin kilo verememe...

Horlama ve uyku apnesinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Doç. Dr Erhun Serbetçi ile konustuk...

* Horlama ne kadar yaygin bir sorun? 35 yasini asmis erkeklerin yüzde 35'i aralikli ya da yatis pozisyonuna bagli olarak horlar. Her yüz kisiden 42'si horlar. Yasin artmasiyla, horlamanin görülme sikligi da artar. Bu oran 60 yasindaki erkeklerde yüzde 60'a, kadinlarda ise yüzde 40'lara ulasir.

* Horlama kimlerde daha sik görülüyor? Horlama erkeklerde ve sisman kisilerde daha sik görülmekle birlikte, herkeste ortaya çikabilir ve zamanla siddeti artar. Yogun bir günün ardindan, alkol kullanilmasindan sonra, sirt üstü yatarken horlamak son derece masum bir olay. Özellikle horlarken, nefes kesilmesinin olmamasi durumunda horlama, horlayandan çok yaninda yatanlar için sorun teskil ediyor. Bu durumlarda tedavi, horlayanlar için degil yatak partnerlerinin ya da oda arkadaslarinin karariyla ve onlarin uyku sagliklari için yapiliyor.

* Horlama neden kadinlarda daha seyrek görülür? Kadinlarda yaglanma kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karinda yogunlasir. Bu durum yatar pozisyonda yutak çevresinde daralmaya ve gögüs içi basinçta artisa yol açar, erkeklerin daha çok horlamasina neden olur. Kadinlarin kas yapisindaki farkliliklarin da horlamanin daha az görülmesinde önemi vardir. Menopoz dönemi sonrasi kadinlarin hormonal dengeleri degistigi, özellikle de kas yapilari erkeklerinkine benzedigi için onlar da erkekler gibi horlamaya baslar.

FAZLA KILO HORLAMA SEBEBI

* Horlama neden olur? Hastalarin çogunda yumusak damak, küçük dil ve bademcikler bölgesinde ya da yutak ve dil kökünde ve burun ya da geniz boslugundaki daralma ve tikanikliklar nedeniyle horlama olusuyor. Bazi yüz ve çene kemiklerinin yapisal sorunlari ve nörolojik sorunlarda da horlama olabiliyor.

* Alkol neden horlamaya sebep olur? Agir ve alkollü bir aksam yemeginden sonra horlama görülmesi alisilmis bir sey. Bu duruma midenin dolu olmasi ve kaslarin gevsemesi nedeniyle, özellikle üst solunum yollari sorunu olan hastalarda daha fazla olmak üzere yaygin olarak rastlaniyor.

* Kilonun horlama ile iliskisi var mi? Kilo fazlaliginda horlama daha sik görülüyor. Buna artmis olan karin içi yag kitlesinin asagidan akcigerleri sikistirmasi ve boyun dokularinin kalinlasmasi ile hava çikis yolunun daralmasi neden oluyor. Uyku apnesi hastaligi olan kisilerin siklikla asiri kilolu olduklari görülüyor.

* Uyku apnesi hastaligi nedir? Eger horlamakta olan hastalarda en az 10 saniye süren soluk kesilmeleri de görülmekte ise, bu durum basit bir horlama olmaktan çikiyor ve 'uyku apnesi' denilen ciddi bir hastalik olarak tanimlaniyor. Apneler sirasinda kan oksijen düzeyi azaliyor ve kalp, beyin gibi hayati organlar oksijen sikintisina düsüyor. Gece uykuda horlarken nefesi kesilen ve yasi 60 yasin üstünde olanlarin hayati tehlike tasidiklari ve birçok kalp ve solunum hastaliklarina yatkin olduklari biliniyor. Uyku apnesinin yatakta ölüm, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, kalp krizi geçirme risklerini yükselten bir durum olabilecegi unutulmamasi gerekiyor.

* Uyku apnesinin belirtileri nelerdir? Siddetli horlama, uykuda soluk tutmalari, hiç dinlenmemis gibi yataktan kalkma, gündüz uyuklamalari, asiri kilo alma ve tüm çabalara karsin kilo verememe.

* Uyku apnesi her zaman ciddi bir hastalik midir? Eger apne indeksi dedigimiz 'bir uyku saatinde saptanan apne orani' yüksekse, durum ciddi kabul ediliyor.

TESHIS LABORATUVARDA

* Bu durum nasil teshis ediliyor? Eslerinin apne tanimladigi hastalarin mutlaka kulak burun bogaz muayenesinden geçmeleri gerekiyor. Uzman, ciddi apne hastaligi yönünde bulgusu olan hastalari uyku laboratuvarlarina gönderiyor. Otel odasi gibi hazirlanmis bu laboratuvarda, hastanin gecelemesi isteniyor ve sabaha kadar olan uykusu incelenerek apne indeksi ve diger bazi önemli ölçüler belirleniyor. Tani bu arastirma sonucunda kesinlesiyor.

* Uyku apnesinin tedavisi farkli midir? Eger horlayan hastanin apne indeksi belirli bir oranin üzerinde ise, bu hastalar basit tekniklerden kesinlikle yarar göremiyor. Bu durumdaki hastalarin tedavisi uyku kliniklerinde yapiliyor. Hastalarin CPAP denilen maskeleri takarak uyumalari saglaniyor. Bu maskeler, uykuda hastaya daimi, pozitif basinçli oksijen veren araçlar. Baslangiçta çogu hasta bu araci kullanmak istemiyor ama zamanla yararini çok belirgin bir sekilde gördügü için bir süre sonra rahatlikla kullaniyor.

KAYNAK: www.sabah.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası