Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye'nin parasi sigorta açigina gitti

Emekli Sandigi, Bag-Kur ve SSK’nin 10 yillik maliyeti 347 milyar dolar. Bu rakam Türkiye’nin 2004 yili milli gelirinden ve borç stokundan fazla.

Bütçenin kara deligi olarak nitelendirilen sosyal güvenlik açiklari her geçen gün artiyor. Basbakanlik tarafindan hazirlanan ‘Sosyal Güvenlik Reformu: Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ adli raporda problem tüm yönleriyle ortaya konuluyor. Basbakanlik uzmanlarinin yaptigi hesaplara göre 1994-2004 arasini içeren 10 yillik süre içinde devletin sosyal güvenlik kuruluslarina yaptigi bütçe transferleri, Hazine iç borçlanma faiz oranlari dikkate alinarak yeniden degerlemeye tabi tutuldugunda 475 milyar YTL’yi geçiyor. Yaklasik 347 milyar dolara denk gelen bu rakam Türkiye’nin 2004 yili milli gelirinden ve toplam iç ve dis borç stokundan daha fazla. Geçen yil milli gelir 293 milyar dolar, toplam borç stoku 236 milyar dolar olarak hesaplanmisti. Sosyal güvenlik konusundaki çalismalariyla taninan Ahmet Aldemir, açiklarin prim aflari, kötü yönetimler ve genç emeklilik yüzünden büyüdügünü belirtiyor. Prof. Dr. Fehim Üçisik’a göre aci tablo, yüksek prim oranlari sebebiyle kayitdisi istihdamin körüklenmesinin bir sonucu. Açiklarin kapatilmasi için, prim oranlarinin düsürülmesi ve sosyal güvenlik sistemine girmenin cazip hale getirilmesi gerekiyor. 2004 yilinda genel bütçeden Emekli Sandigi, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bag-Kur’a yapilan kaynak transferi 18 milyar Yeni Türk Lirasi. 2005’te bu rakamin 22,5 milyar yeni liraya çikacagi tahmin ediliyor. Bunun 9,9 milyari Emekli Sandigi’na, 6,6 milyari SSK’ya, 6 milyar YTL’si de Bag-Kur’a aktarilacak.

Basbakanlik’in raporunda sosyal güvenlik sisteminin yasadigi finansman sorununun, kamu bütçesini olumsuz etkiledigi ve basta enflasyon olmak üzere temel ekonomik göstergeleri bozdugu belirtiliyor. Sistemin, ülke ekonomisinde istikrarsizlik doguran ana sebeplerden biri haline geldigi vurgulaniyor. Açiklarin kamu borç stokunu artirdigi, bunun da faiz oranlarini yükselterek ekonominin gelecegini belirsizlestirdigi ifade ediliyor.

Raporda, SSK’da 19,4 yil çalisarak emekli olan bir kadinin ortalama 35 yil, bir erkegin ise 28 yil emekli ayligi aldigi anlatiliyor. Türkiye’nin, OECD ülkeleri arasinda en uzun süre emeklilik maasi ödeyen ülkeler arasinda yer aldigi kaydediliyor.

Sosyal güvenlik açiklarinin önlenemez yükselisi, hükümeti yeni arayislara itti. Uluslararasi Para Fonu’nun (IMF) da önerileriyle hazirlanan Sosyal Güvenlik Reform tasarilariyla, açiklarin kademeli olarak azaltilmasi hedefleniyor. Yapilan hesaplara göre reformla birlikte su anda gayrisafi yurtiçi hasilanin yüzde 3,6’sini bulan sosyal güvenlik açiklari 2020’de yüzde 3,1’e, 2055’te ise yüzde sifira indirilecek. Basbakanlik raporunda çesitli kesimlerce elestirilen reform çalismalarinin yapilmamasi halinde açiklarin yüzde 6’yi asacagi ileri sürülüyor. Bu durumda devletin finansman ihtiyacini karsilayamayacagi ve sistemin çökecegi iddia ediliyor. Sosyal güvenlik reformu kapsaminda hazirlanan ve Meclis’e gönderilen tasarilarla SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi, ‘Sosyal Güvenlik Kurumu’ adi altinda birlestirilecek. Böylece 3 farkli kurumca sunulan kamu sigortaciliginda standart birligi saglanacak. Devlet memuru, isçi ve bagimsiz çalisan ayirimi ortadan kalkacak. Emeklilik mevzuati bakimindan tüm çalisanlar esit haklara sahip olacak.

Daha önce SSK’da yönetim kurulu üyeligi yapan arastirmaci yazar Ahmet Aldemir sosyal güvenlik kurumlarinin 1950’li yillarda kuruldugu, ilk emeklilerini de 1975’ten itibaren vermeye basladigi bilgisini veriyor. Kurumlarin birikimleriyle 15 yil kadar kendi basina varligini sürdürebildigine dikkat çeken Aldemir, “Aradan geçen sürede Türk sosyal güvenlik sisteminin dogru kurgulanmadigi ortaya çikti.” diyor. Yillarca toplanan primlerin verimli biçimde degerlendirilemedigini vurgulayan Ahmet Aldemir, sosyal güvenik fonlarinin sorumsuz iktidarlarca bütçe açiklarinin finansmaninda kullanildigini aktariyor. Aldemir, sik sik prim affi çikarilmasinin sistemi olumsuz etkiledigini dile getiriyor. Aldemir, erken yasta emekliligin de kurumlarin aktueryal dengesini bozdugunu vurgulayarak, “50 yasinda emekli olmasi gereken kisiyi 40 yasinda emekli ederseniz 10 yillik prim kaybiniz dogar, 10 yil da daha fazla emekli ayligi ödersiniz.” diye konusuyor.

Sosyal Güvenlik Uzmani Prof. Dr. Fehim Üçisik ise sistemi genç emekliligin degil, prim tahsilatindaki yanlis uygulamalarin çökerttigi görüsünde. Çok kazananla asgari ücretli çalisanlardan alinan primlerde adaletsizlik yapildigini belirten Üçisik, “Yüksek ücretliden göreli olarak az prim alindi. Öte yandan asgari ücretliden ise kazanmadigi paranin bile primi istendi. Bu da istihdamin kayitdisina çikmasini körükledi.” ifadesini kullaniyor. Açiklarin, prim tahsilatinin artirilmasiyla kapatilabilecegini dile getiren Üçisik, bunu saglamak için prim oranlarinin düsürülmesi, sosyal güvenlik sistemine girmenin cazip hale getirilmesi gerektigini kaydediyor. Üçisik, çözüm önerisini, “Primler düsürülsün, emekli ayliklari artirilsin, standart birligi saglansin.” sözleriyle özetliyor. Üçisik, AK Parti hükümetinin hazirladigi sosyal güvenlik reformu tasarisinin genel anlamda problemleri giderebilecegini sözlerine ekliyor.


HABER: Necip Çakir
KAYNAK: www.zaman.com.tr

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası