Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Uluslararasi Ödüllü Sigarayi Birakma Kampanyasi”

“Uluslararasi Ödüllü Sigarayi Birakma Kampanyasi”nin tanitim toplantisi, Saglik Bakanligi toplanti salonunda yapildi.

Toplantida ilk olarak, Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Tahir Soydal, “Uluslararasi Ödüllü Sigarayi Birakma Kampanyasi”na iliskin bir sunum yapti. Soydal’in, sunumunda, doktor ve ögretmenlerin yani sira basin mensuplarinin da çok sigara içtiklerini söylemesi üzerine Saglik Bakani Osman Durmus, sigarayi birakma kampanyasina katilan basin mensuplarina, ilgili genel müdürlük tarafindan çesitli ödüller verilmesini istedi. Durmus, sigara içmeyen gazetecileri ise kendisinin ödüllendirecegini belirtti.

Sunumun ardindan konusan Bakan Durmus, sigara içmenin çok yaygin bir bagimlilik oldugunu belirterek, sigara dumaninda bulunan maddelerin insan sagligi üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle sigaranin dünyanin en önemli saglik sorunlarindan biri oldugunu belirtti. Durmus, sigara ve sigara dumaninda son derece zararli 4 binden fazla kimyasal madde bulundugunu, sigarada bulunan katran akcigerlere zarar verirken, karbonmonoksitin kan dolasimini engelleyerek, pihtilasmaya engel oldugunu anlatti. Sigaranin kadinlarda dogurganligi azalttiginin, erkeklerde de iktidarsizliga yol açtiginin ispatlandigini dile getiren Durmus, sigara içen ailelerin bebeklerinin ise düsük kiloda ve erken dogdugunun belirlendigini kaydetti.

Durmus, bu gerçekleri fark eden pek çok gelismis ülkede sigara tüketiminin azaldigini, ancak gelismekte olan ülkelerde hizla arttigini vurgulayarak, Türkiye’de 1984 sonrasi dönemde sigara tüketiminin yüzde 80 oraninda arttigini bildirdi. Tütün ve tütün mamullerinin kullaniminin azaltilmasi amaciyla yapilan çalismalara da deginen Durmus, 2010 yilina kadar sigara içmeyenlerin oranini 15 yas üzerinde yüzde 80’in üzerine, 15 yas altinda ise yüzde 100’e çikarmayi hedeflediklerini ifade etti.

Sigara konusunda 4207 sayili Kanun’un getirdigi yasaklarin, “bazi alanlarda uygulamadan kaldirilmasi yönünde çabalar sürdürüldügünü” dile getiren Durmus, sunlari söyledi: “Bu çabalarin basinda da Formula 1 araba yarislarinin düzenlenmesi için kanuni bir takim degisiklikler yapilmasi faaliyetleri gelmektedir. 1.5 saatlik araba yarisinda çocuklar ve gençler, en az 45 dakika, dolayli sigara reklamlarina maruz kalmaktadirlar ve sigara bagimlisi haline gelmektedir. Saglik Bakanligi olarak bunun karsisindayiz ve karsisinda olmaya devam edecegiz. Sigara ile mücadele tek basina Saglik Bakanligi’nin yürütecegi bir faaliyet degildir.”

Özellikle 18 yas alti çocuklarin sigara içme aliskanligi kazanmalarina engel olmanin, sigara ile mücadelede önemli unsurlardan biri oldugunu vurgulayan Durmus, bu konuda çocuklara örnek olabilecek, toplumda lider konumunda bulunan sanatçilara, ögretmenlere, saglik personeline ve din görevlilerine önemli görevler düstügünü söyledi. Durmus, film yapimcilarinin senaryolarinda sigara görünen sahneleri kullanmamalarini istedi.

Bakan Durmus, sigarayi biraktiktan 2 saat sonra nikotinin vücudu terk ettigini, 6 saat sonra kalp atis hizi ve kan basincinin normale döndügünü, 12 saat sonra da sigara dumanindan kaynaklanan zehirin kan dolasimindan temizlendigini anlatti. Sigarayi biraktiktan 5 yil sonra ise kalp krizi riskinin yari yariya azalacagini ifade eden Durmus, 10 yil sonra ise akciger kanseri riskinin yari yariya inecegini ifade etti.

Ödüllü sigarayi birakma kampanyalarinin, çok sayida sigara bagimlisinin sigarayi birakmasina yardimci oldugunun altini çizen Durmus, kampanyaya katilan binlerce kisinin ortalama yüzde 24’ünün, birinci yilin sonunda sigarayi tamamen biraktigini belirtti.

Uluslararasi sigarayi birakma kampanyasinin dünya çapinda 1 milyon sigara bagimlisinin sigarayi birakmasini hedefledigini kaydeden Durmus, Türkiye’den 260 bin kisinin kampanyaya katilacagini düsündüklerini ifade etti. Bir kisiye 4 milyar lira para ödüllü kampanyanin ilk haftasinda, 50 bin kisinin basvuruda bulundugunu söyleyen Durmus, 400 bin adet bastirilan katilim formlarinin tükendigini kaydetti.

Durmus, “Kisiler ödülü kazanamasalar bile, sagliklarinda büyük bir iyilesme kaydedeceklerdir ki bu daha önemli bir kazanimdir” diye konustu.

Gazetecilerin sorularini da yanitlayan Bakan Durmus, bir gazetecinin, “2. Turizm Surasi’nda, Formula 1 araba yarislarinin Türkiye’ye getirilmesi yönünde karar alindigini” hatirlatmasi üzerine, turizmcilerin turizmi gelistirme çabalarini saygiyla karsiladigini belirtti. Durmus, söyle devam etti: “Ancak, Formula 1 araba yarislarinin Türk turizmine yapacagi katkilar kadar, o propagandanin yeni nesillerin sagligini bozmasi dolayisiyla hem bir neslin mahvini hem de ekonomik yükleri karsilastirdigimizda çok daha büyük kayiplara yol açtigini biliyoruz. Bu, Türkiye Saglik Bakanligi’nin görüsü degil, Dünya Saglik Örgütü’nün görüsüdür. Birilerinin karlari veya günübirlik çikarlarini göz önüne alarak, Türkiye’nin sagligini ve gelecegini feda edemeyiz.”

Bir gazetecinin, “2 yilda bir düzenlenen kampanyaya 2000 yilinda neden Türkiye’nin katilmadigini” sormasi üzerine Durmus, bu soruyu ilgili genel müdürün yanitlamasini istedi. Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Ismail Toprak’in, 1999 yilinda yasanan iki büyük deprem nedeniyle sigara kampanyasi konusunda çalisma yapilamadigini belirtmesi üzerine Durmus, “Tamam, deprem saglik çalisanlarinin yükünü artirdi ama saglik çalisanlari sakiz çignerken, merdiven de inebilmelidir” dedi.

Saglik Bakani Durmus, bir gazetecinin, siyasi parti liderlerinin ve milletvekillerinin de çogunlukla sigara içtigini söylemesi üzerine de söyle konustu: “Liderlerin sigara içiyor olmasi, bu isin hos görünür tarafi oldugu anlamina gelmez. Onlar da madde bagimlisi olarak degerlendirilmeli. Onlar tabi ki büyüklerimiz, yöneticilerimiz, onlarin kisiliklerine yönelik bir elestiri söz konusu olamaz ama ben kameramanlardan rica ediyorum, onlari sigara içerken göstermeyin.”

Bakan Durmus, “Bakanlik yöneticilerinden kampanyaya katilan var mi?” sorusuna da “Yeniden Bakan olsaydim ve üst düzey yöneticileri seçme sansim olsaydi ‘sigara içmeyenler gelsin, digerleri nereye giderse gitsin’ derdim” yanitini verdi. Bir gazetecinin, “Su anda da bakansiniz efendim” sözleri üzerine, “Ben hazir buldum, nefes mi aldirdiniz bana insafsiz...” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası