Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerjik hastaliklara dikkat

Ilkbaharla birlikte mevsimsel alerjik hastaliklarda artma görülmeye baslaniyor. Ondokuz Mayis Üniversitesi'nden Sevgi Canbaz çesitli uyarilarda bulundu.

Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sagligi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Canbaz, bu aylarda polen, gida ve böcek alerjilerinin sik görüldügünü belirterek, alerjiden tamamen kurtulmak mümkün olmasa bile alerjiye neden olan etkenlerden uzak durulmasi gerektigini söyledi.

Ilkbaharla birlikte mevsimsel alerjik hastaliklarda artma görülmeye baslandigini hatirlatan Yrd. Doç. Dr. Canbaz, "Çiçeklerin açmasi, iklimin degismesi, sicaklarin yavas yavas yükselmesi, rüzgar ve yagmur, alinan gidalarin farklilasmasi belli basli alerji etkenleridir" dedi.

Ilkbaharda en fazla alerjik hastalik olarak mevsimsel alerjik nezlenin ortaya çiktigini, sabahlari yorgun kalkma, yataktan kalkmanin isteksiz olmasi, uykusuzluk çekme, aksirik ve burun akintisi, burunda kasinti ve burun tikanikliginin belli basli sikayetleri olusturdugunu, hastalarin çogunda göz yakinmalari bulundugunu kaydeden Canbaz,

"Gözlerde kasinma ve batma, kizariklik ve sulanma, isiktan rahatsiz olma gibi sikayetler olusur. Ayrica hastalarda geniz akintisi ve bogazda kasinma hissi mevcuttur. Zaman zaman bogazindan kisa sesler çikarir. Bazen öksürük de olabilir" diye konustu.

Yrd. Doç. Dr. Canbaz, ilkbaharda gida alerjileri ve böcek alerjilerinin de görüldügünü, bunlarin genellikle kasinti, kabarti ve sisme seklinde ortaya çiktigini, dudaklarin ve göz kapaklarinin sismesi, bazen de bogazda kuruluk ve sisme olmasinin tehlikeli olabilecegini vurguladi.

Alerjinin, sahsin disardan aldigi bir maddeye karsi degisik bir reaksiyon vermesi oldugunu ifade eden Canbaz, bu maddelere alerjen dendigini, alerjenlerin çayir, ot ve agaç polenleri, gidalar, küf mantarlari, boyali ve kimyasal katki maddeleri, kozmetikler, ev tozunda bulunan "mite"lar oldugunu açikladi. Canbaz, "Ayrica hayvansal alerjenler (yün, kil, tüy, deri döküntüleri v.s.) de çok etkili antijenlerdir. Bu antijenler solunum yoluyla, agiz yoluyla ve deriden alinarak vücuda girerler. Genetik olarak yatkin ve alerjik kisilerde hastalik olustururlar. Anne veya baba alerjik ise çocukta alerjik hastalik olusma orani yüzde 30, hem anne, hem baba alerjik ise bu oran yüzde 50'dir" seklinde konustu.

"ALERJIYE NEDEN OLAN ETKENLER VE TEDAVISI"

Alerjik hastaliklarin tedavisinden çok bu hastaliklarin önlenmesi ve koruyucu tedavinin daha önemli olduguna isaret eden Yrd. Doç. Dr. Sevgi Canbaz, "Alerjik hastalik ortaya çikma riski olan çocuklara katki maddeli yiyecekler verilmemelidir" dedi. Meyve sulari, kola, boyali seker, boyali süt ve yogurt, sakiz, dondurma gibi gidalarin katki maddeli gidalardan bazilari oldugunu söyleyen Canbaz, yün yastik, yün yorgan, yün battaniye, kus tüyü yastik kullanilmamasi gerektigini kaydetti. Canbaz,

"Ayrica, evde kedi, köpek ve kus bulundurulmamalidir. Bodrum kat, günes görmeyen evler, küf mantari yönünden önemlidir. Deodorant, parfüm, sigara dumani, oda kokulari kullanilmamalidir. Memleketimiz için en önemli konu sigara dumanidir. Ev içinde kesinlikle sigara içilmemeli ve sigara kokusu sinmis elbiseyle eve girilmemelidir" tavsiyesinde bulundu.

Polen alerjisi olanlarin, polenlerin yogun oldugu piknik, yazlik gibi yerlere gitmemesi gerektigini de dile getiren Canbaz, söyle devam etti:

"Rüzgarli havalarda disari çikmamali, böyle havalarda pencereleri açarak havalandirma yapmamalidir. Gerekirse hastalar maske takmalidir. Alerjik nezleli hastalarin yaklasik dörtte birinde ilerde astim ortaya çikmaktadir. Sayet astimli kisilerde polen alerjisi daha baskin ise bu kisiler bu aylarda daha da çok hastalanirlar. Alerjik hastaliklarin tedavisinde 3 ana konu önemlidir. Bunlar koruyucu tedavi, ilaçla tedavi ve asi tedavisidir.

Koruyucu tedavi bilmek ve önlem almakla mümkündür. Ilaç tedavisi olarak alerjik nezle ve alerjik göz nezlesinde antialerjik ilaçlar, astimda nefes açici ve brons yollarini tedavi edici ilaçlar, kurdesen ve ilaç alerjilerinde antialerjik ilaçlar verilmektedir. Asi tedavisi laboratuvar ve deri testiyle alerjik oldugu tespit edilen, koruyucu ve ilaç tedavisinden yeteri kadar fayda görmeyen, genç, genç eriskin ve çocuklarda uygulanmakta olup ilaç kullanimi azaltilmaktadir. Seçilmis hastalarda iyi sonuçlar alinmaktadir".
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası