Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerjik hastaliklara dikkat

Ilkbaharla birlikte mevsimsel alerjik hastaliklarda artma görülmeye baslaniyor. Ondokuz Mayis Üniversitesi'nden Sevgi Canbaz çesitli uyarilarda bulundu.

Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sagligi Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sevgi Canbaz, bu aylarda polen, gida ve böcek alerjilerinin sik görüldügünü belirterek, alerjiden tamamen kurtulmak mümkün olmasa bile alerjiye neden olan etkenlerden uzak durulmasi gerektigini söyledi.

Ilkbaharla birlikte mevsimsel alerjik hastaliklarda artma görülmeye baslandigini hatirlatan Yrd. Doç. Dr. Canbaz, "Çiçeklerin açmasi, iklimin degismesi, sicaklarin yavas yavas yükselmesi, rüzgar ve yagmur, alinan gidalarin farklilasmasi belli basli alerji etkenleridir" dedi.

Ilkbaharda en fazla alerjik hastalik olarak mevsimsel alerjik nezlenin ortaya çiktigini, sabahlari yorgun kalkma, yataktan kalkmanin isteksiz olmasi, uykusuzluk çekme, aksirik ve burun akintisi, burunda kasinti ve burun tikanikliginin belli basli sikayetleri olusturdugunu, hastalarin çogunda göz yakinmalari bulundugunu kaydeden Canbaz,

"Gözlerde kasinma ve batma, kizariklik ve sulanma, isiktan rahatsiz olma gibi sikayetler olusur. Ayrica hastalarda geniz akintisi ve bogazda kasinma hissi mevcuttur. Zaman zaman bogazindan kisa sesler çikarir. Bazen öksürük de olabilir" diye konustu.

Yrd. Doç. Dr. Canbaz, ilkbaharda gida alerjileri ve böcek alerjilerinin de görüldügünü, bunlarin genellikle kasinti, kabarti ve sisme seklinde ortaya çiktigini, dudaklarin ve göz kapaklarinin sismesi, bazen de bogazda kuruluk ve sisme olmasinin tehlikeli olabilecegini vurguladi.

Alerjinin, sahsin disardan aldigi bir maddeye karsi degisik bir reaksiyon vermesi oldugunu ifade eden Canbaz, bu maddelere alerjen dendigini, alerjenlerin çayir, ot ve agaç polenleri, gidalar, küf mantarlari, boyali ve kimyasal katki maddeleri, kozmetikler, ev tozunda bulunan "mite"lar oldugunu açikladi. Canbaz, "Ayrica hayvansal alerjenler (yün, kil, tüy, deri döküntüleri v.s.) de çok etkili antijenlerdir. Bu antijenler solunum yoluyla, agiz yoluyla ve deriden alinarak vücuda girerler. Genetik olarak yatkin ve alerjik kisilerde hastalik olustururlar. Anne veya baba alerjik ise çocukta alerjik hastalik olusma orani yüzde 30, hem anne, hem baba alerjik ise bu oran yüzde 50'dir" seklinde konustu.

"ALERJIYE NEDEN OLAN ETKENLER VE TEDAVISI"

Alerjik hastaliklarin tedavisinden çok bu hastaliklarin önlenmesi ve koruyucu tedavinin daha önemli olduguna isaret eden Yrd. Doç. Dr. Sevgi Canbaz, "Alerjik hastalik ortaya çikma riski olan çocuklara katki maddeli yiyecekler verilmemelidir" dedi. Meyve sulari, kola, boyali seker, boyali süt ve yogurt, sakiz, dondurma gibi gidalarin katki maddeli gidalardan bazilari oldugunu söyleyen Canbaz, yün yastik, yün yorgan, yün battaniye, kus tüyü yastik kullanilmamasi gerektigini kaydetti. Canbaz,

"Ayrica, evde kedi, köpek ve kus bulundurulmamalidir. Bodrum kat, günes görmeyen evler, küf mantari yönünden önemlidir. Deodorant, parfüm, sigara dumani, oda kokulari kullanilmamalidir. Memleketimiz için en önemli konu sigara dumanidir. Ev içinde kesinlikle sigara içilmemeli ve sigara kokusu sinmis elbiseyle eve girilmemelidir" tavsiyesinde bulundu.

Polen alerjisi olanlarin, polenlerin yogun oldugu piknik, yazlik gibi yerlere gitmemesi gerektigini de dile getiren Canbaz, söyle devam etti:

"Rüzgarli havalarda disari çikmamali, böyle havalarda pencereleri açarak havalandirma yapmamalidir. Gerekirse hastalar maske takmalidir. Alerjik nezleli hastalarin yaklasik dörtte birinde ilerde astim ortaya çikmaktadir. Sayet astimli kisilerde polen alerjisi daha baskin ise bu kisiler bu aylarda daha da çok hastalanirlar. Alerjik hastaliklarin tedavisinde 3 ana konu önemlidir. Bunlar koruyucu tedavi, ilaçla tedavi ve asi tedavisidir.

Koruyucu tedavi bilmek ve önlem almakla mümkündür. Ilaç tedavisi olarak alerjik nezle ve alerjik göz nezlesinde antialerjik ilaçlar, astimda nefes açici ve brons yollarini tedavi edici ilaçlar, kurdesen ve ilaç alerjilerinde antialerjik ilaçlar verilmektedir. Asi tedavisi laboratuvar ve deri testiyle alerjik oldugu tespit edilen, koruyucu ve ilaç tedavisinden yeteri kadar fayda görmeyen, genç, genç eriskin ve çocuklarda uygulanmakta olup ilaç kullanimi azaltilmaktadir. Seçilmis hastalarda iyi sonuçlar alinmaktadir".
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası