Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Babalar, dokuz doguruyor

Hamilelik süresince esleriyle birlikte baba adaylarinin da bazi fiziksel ve duygusal degisiklikler yasadigi belirtildi. Iste baba adaylarinda görülen hamilelik belirtileri:

Baba adaylarinin hamilelik belirtilerini anne adaylariyla birlikte gösterdigini söyleyen Memorial Hastanesi Uzman Psikologu Aslihan Tokgöz, "Couvade Sendromu" denilen bu durumun hamilelik sirasinda en sik 3. aya dogru ya da dogum yaklastiginda ortaya çiktigini söyledi. Tokgöz, "Baba adaylarinin yaklasik yüzde 10 ile yüzde 65'inde görülüyor. Duygusal degisimler, yorgunluk, bas agrisi, bel agrisi, bacaklarda kramplar, kilo almak, mide bulantisi, bas dönmesi ve asermek gibi sikayetlerle kendisini gösteriyor. Hamile anneyle özdeslesme istegi, kiskançlik, dünyaya yeni gelecek bebegin korkusu, hamile esin duygularinin degismesinden endise edilmesi, cinsel yasamdan zevk almamak gibi durumlardan dogan stres, baba adaylarinin da hamilelik belirtileri göstermesine yol açabiliyor" dedi.

Alinacak küçük önlemlerle durumun önlenebilecegini kaydeden Tozlu sunlari söyledi:

"Baba adayi, hamile esini disardan gözlemlemek ve onun mutlulugunu seyretmektense, esiyle birlikte hamileligi yasayarak, bu mutlulugu paylasarak sendroma girmekten kurtulabilir. Baba olma korkusu, duygusal, fiziksel, ve maddi sikintilar 'baba olmak' ya da 'ebeveyn olmak' gibi kitaplar okuyarak, diger babalarla konusarak ve ebeveyn kurslarina katilarak azaltilabilir. Ayrica, bebegin nasil yikandigi, karninin nasil doyuruldugu, altinin nasil degistirildigi konusunda bilgi edinilmesi de bu korkunun azalmasini saglayacaktir. Eger maddi sikintilar yasanacagi düsünülerek stres yasaniyorsa o zaman oturup her iki esin de yeni bir aile bütçesi çikartmasi, harcamalari ayarlamasi ve bu konuda planli olmasi stresi düsürecektir. Hamile kadinin cinsel isteksizlik duymasinin en büyük sebeplerinden birisi artik çekici olmadigini düsünmesidir. Eger hamile esin cinsel isteksizlikten dogan stres varsa, bu durumda baba adayi esine vücudunun görüntüsünün degismesine ragmen hala çekici oldugunu söyleyebilir. Romantik bir aksam yemegi hazirlayip esine hala seksi ve çekici oldugunu söyleyip, hala onu begendigini hissettirebilir. Böylelikle kadinin cinsel haz duymasi saglanir. Hamilelikle baslayip hamilelikle bitecegi gibi bazi durumlarda ilaç ve psikoterapi de gerekebilir."

KAYNAK: www.mynet.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası