Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Babalar, dokuz doguruyor

Hamilelik süresince esleriyle birlikte baba adaylarinin da bazi fiziksel ve duygusal degisiklikler yasadigi belirtildi. Iste baba adaylarinda görülen hamilelik belirtileri:

Baba adaylarinin hamilelik belirtilerini anne adaylariyla birlikte gösterdigini söyleyen Memorial Hastanesi Uzman Psikologu Aslihan Tokgöz, "Couvade Sendromu" denilen bu durumun hamilelik sirasinda en sik 3. aya dogru ya da dogum yaklastiginda ortaya çiktigini söyledi. Tokgöz, "Baba adaylarinin yaklasik yüzde 10 ile yüzde 65'inde görülüyor. Duygusal degisimler, yorgunluk, bas agrisi, bel agrisi, bacaklarda kramplar, kilo almak, mide bulantisi, bas dönmesi ve asermek gibi sikayetlerle kendisini gösteriyor. Hamile anneyle özdeslesme istegi, kiskançlik, dünyaya yeni gelecek bebegin korkusu, hamile esin duygularinin degismesinden endise edilmesi, cinsel yasamdan zevk almamak gibi durumlardan dogan stres, baba adaylarinin da hamilelik belirtileri göstermesine yol açabiliyor" dedi.

Alinacak küçük önlemlerle durumun önlenebilecegini kaydeden Tozlu sunlari söyledi:

"Baba adayi, hamile esini disardan gözlemlemek ve onun mutlulugunu seyretmektense, esiyle birlikte hamileligi yasayarak, bu mutlulugu paylasarak sendroma girmekten kurtulabilir. Baba olma korkusu, duygusal, fiziksel, ve maddi sikintilar 'baba olmak' ya da 'ebeveyn olmak' gibi kitaplar okuyarak, diger babalarla konusarak ve ebeveyn kurslarina katilarak azaltilabilir. Ayrica, bebegin nasil yikandigi, karninin nasil doyuruldugu, altinin nasil degistirildigi konusunda bilgi edinilmesi de bu korkunun azalmasini saglayacaktir. Eger maddi sikintilar yasanacagi düsünülerek stres yasaniyorsa o zaman oturup her iki esin de yeni bir aile bütçesi çikartmasi, harcamalari ayarlamasi ve bu konuda planli olmasi stresi düsürecektir. Hamile kadinin cinsel isteksizlik duymasinin en büyük sebeplerinden birisi artik çekici olmadigini düsünmesidir. Eger hamile esin cinsel isteksizlikten dogan stres varsa, bu durumda baba adayi esine vücudunun görüntüsünün degismesine ragmen hala çekici oldugunu söyleyebilir. Romantik bir aksam yemegi hazirlayip esine hala seksi ve çekici oldugunu söyleyip, hala onu begendigini hissettirebilir. Böylelikle kadinin cinsel haz duymasi saglanir. Hamilelikle baslayip hamilelikle bitecegi gibi bazi durumlarda ilaç ve psikoterapi de gerekebilir."

KAYNAK: www.mynet.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası