Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizini sessiz birakmayin!

Yeni dogan bebeklerde isitme kaybinin en geç 6 ayliga kadar tespit edilmesi ve isitme cihaziyla erken girisim, çocugun konusma ve lisan gelisimi açisindan çok önemli.

Yeni dogan bebeklerde isitme kaybinin en geç 6 ayliga kadar tespit edilmesi ve isitme cihaziyla erken girisim, çocugun konusma ve lisan gelisimi açisindan büyük önem tasiyor. Tedbir alinmayan isitme kayiplari ise, çocuklarin konusmalarinda gecikme dogurmanin yani sira sosyal ve duygusal problemlere yol açiyor. Isitme taramasi programlarinda kullanilan ve elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemi olan ABR testleri, odyolojik ve nörolojik teshiste yaygin sekilde kullanilan en güvenilir metotlardan birisi olarak biliniyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy ve Kadiköy Odyoloji Uzmani Bengi Fisek, konusma ve lisan gelisimi açisindan hayatin birinci yilinin çok önemli oldugunu vurgulayarak, "Tespit edilmedigi takdirde, hafif derecedeki isitme kaybi veya tek bir kulaktaki isitme kaybi bile çok ciddi sonuçlara yol açiyor. Arastirmalara göre, tek kulaginda isitme kaybi olan çocuklar, normal isiten yasitlarina göre, 10 misli daha fazla akademik basarisizlik gösteriyor ve okul hayatinda en az 1 sene geride kaliyor" dedi.

Isitme kaybinin erken dönemde tespit edilip, erken girisimle rehabilitasyonu sonucu, çocuklarin konusma, lisan ve anlama yetenekleriyle kisisel ve sosyal yeteneklerinin daha iyi gelistiginin arastirmalarla tespit edildigini belirten Fisek, isitme kaybinin erken belirlenmesi için tasarlanan isitme taramasi programlarinin bu açidan çok önemli oldugunun altini çizdi.

ISITMENIN ÇOCUGUN HAYATINDAKI ÖNEMI

Odyoloji Uzmani Fisek, tarama programlarinda kullanilan 'Otoakustik Emisyon ve ABR testleri' sayesinde, ailelerin fark etmekte zorlanabilecegi çok hafif, hafif ve orta derecedeki isitme kayiplarinin tespit edilebildigini anlatarak, "Tarama testlerinden geçmeyen hafif derecedeki isitme kayipli çocuklar, konusma çagina geldiginde, yasitlarinin konusma düzeyine erisemeyince, aileler farkina varmakta, bu da çocugun lisan ve konusma gelisiminde 3-4; hatta bazen 7-8 senelik bir kayip olusturmaktadir" diye konustu.

Tarama programlarinda 'Otoakustik Emisyon ve ABR' testlerinin kullanildigini kaydeden Fisek, "ABR (Auditory Brainstem Response: Isitsel Beyinsapi Davranimi) elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemidir. Odyolojik ve nörolojik tanida yaygin olarak kullanilan en güvenilir metotlardan birisidir" dedi. Fisek, ABR uygulamasi konusunda da sunlari söyledi:

"Bu yöntemde, isitme sinirinden beyin sapi yollarina kadar uzanan bölgede, kulakliklardan verilen isitsel uyarana karsi elde edilen elektriksel aktivitenin kaydi yapilir. Bu kaydin yapilabilmesi için, basa yapiskan bantlarla veya suda çözülebilen pastayla elektrotlar yapistirilir. Kulakliklar takilarak, hastaya isitsel uyaran gönderilir. Bu uyarana cevap olarak aldigimiz elektriksel dalga boylari ABR'dir. ABR'nin varligi, sesin algilanmasinin göstergesidir."

YETISKINLERDE DE KULLANILIYOR

ABR'nin, yeni doganlarin isitme taramasinda, isitme kaybi oldugu belirlenen bebeklerin veya çocuklarin isitme esiklerinin belirlenmesinde, 8. sinir (isitme siniri) ve isitsel beyin sapindaki problemin yerini belirlemede kullanildigini ifade eden Fisek, "Uygulamasi kolay ve hiçbir sekilde katilim gerektirmeyen bu test, riskli bebek grubunda en az 3 yasina kadar, her 3-6 ayda bir öneriliyor. Çocugun risk altinda olup olmadigi da hamilelik, dogum ve aile hikayelerinden belirleniyor. Istatistiklere göre, yeni doganlarin yüzde 5-10'u, ilerleyen veya geç dönemde ortaya çikabilecek isitme kaybi için risk faktörü tasiyor" diye konustu. Odyoloji Uzmani Bengi Fisek, ABR'nin sadece bebek ve çocuklarda degil yetiskinlerde de kullanildigini belirterek, ABR gereken durumlari söyle açikladi:

"- Metabolik bozukluklarda beyin sapi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde,

- Beyin sapina basi yapan bir lezyonun ameliyatla çikarilmasindan sonra, beyin sapi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde,

- Incelemede fark edilen; ancak CT veya MRI'da görülen lezyonlarla açiklanamayan nörolojik bozukluklarin tespitinde,

- Multiple skleroz gibi beyin sapini etkileyen dejeneratif hastaliklarin tandar, olasi bir isitme kaybini ve takibinde."

Isitme testi uygulamasinin özellikle bazi özel durumlarda kesinlikle gerektigini kaydeden Odyoloji Uzmani Fisek, risk faktörlerini de söyle siraladi:

"Bebegin 48 saat veya daha fazla yeni dogan yogun bakim ünitesinde kalmasi. Herhangi bir sendrom bulgusu veya tanisi. Isitme kaybinin aile yönünden hikayesi. Kulak kepçesi veya kulak kanalinin yapi bozukluklari. Hamilelik sirasinda anneden geçen bir takim enfeksiyonlar. Dogumdan sonra geçirilen bazi enfeksiyonlar. Yüksek billirubin degerleri (Yenidogan sarilik degerlerinin yüksek olmasi). Nörodejeneratif hastaliklar (Sinir sisteminin birtakim rahatsizliklari). Kafa travmasi."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası