Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizini sessiz birakmayin!

Yeni dogan bebeklerde isitme kaybinin en geç 6 ayliga kadar tespit edilmesi ve isitme cihaziyla erken girisim, çocugun konusma ve lisan gelisimi açisindan çok önemli.

Yeni dogan bebeklerde isitme kaybinin en geç 6 ayliga kadar tespit edilmesi ve isitme cihaziyla erken girisim, çocugun konusma ve lisan gelisimi açisindan büyük önem tasiyor. Tedbir alinmayan isitme kayiplari ise, çocuklarin konusmalarinda gecikme dogurmanin yani sira sosyal ve duygusal problemlere yol açiyor. Isitme taramasi programlarinda kullanilan ve elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemi olan ABR testleri, odyolojik ve nörolojik teshiste yaygin sekilde kullanilan en güvenilir metotlardan birisi olarak biliniyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy ve Kadiköy Odyoloji Uzmani Bengi Fisek, konusma ve lisan gelisimi açisindan hayatin birinci yilinin çok önemli oldugunu vurgulayarak, "Tespit edilmedigi takdirde, hafif derecedeki isitme kaybi veya tek bir kulaktaki isitme kaybi bile çok ciddi sonuçlara yol açiyor. Arastirmalara göre, tek kulaginda isitme kaybi olan çocuklar, normal isiten yasitlarina göre, 10 misli daha fazla akademik basarisizlik gösteriyor ve okul hayatinda en az 1 sene geride kaliyor" dedi.

Isitme kaybinin erken dönemde tespit edilip, erken girisimle rehabilitasyonu sonucu, çocuklarin konusma, lisan ve anlama yetenekleriyle kisisel ve sosyal yeteneklerinin daha iyi gelistiginin arastirmalarla tespit edildigini belirten Fisek, isitme kaybinin erken belirlenmesi için tasarlanan isitme taramasi programlarinin bu açidan çok önemli oldugunun altini çizdi.

ISITMENIN ÇOCUGUN HAYATINDAKI ÖNEMI

Odyoloji Uzmani Fisek, tarama programlarinda kullanilan 'Otoakustik Emisyon ve ABR testleri' sayesinde, ailelerin fark etmekte zorlanabilecegi çok hafif, hafif ve orta derecedeki isitme kayiplarinin tespit edilebildigini anlatarak, "Tarama testlerinden geçmeyen hafif derecedeki isitme kayipli çocuklar, konusma çagina geldiginde, yasitlarinin konusma düzeyine erisemeyince, aileler farkina varmakta, bu da çocugun lisan ve konusma gelisiminde 3-4; hatta bazen 7-8 senelik bir kayip olusturmaktadir" diye konustu.

Tarama programlarinda 'Otoakustik Emisyon ve ABR' testlerinin kullanildigini kaydeden Fisek, "ABR (Auditory Brainstem Response: Isitsel Beyinsapi Davranimi) elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemidir. Odyolojik ve nörolojik tanida yaygin olarak kullanilan en güvenilir metotlardan birisidir" dedi. Fisek, ABR uygulamasi konusunda da sunlari söyledi:

"Bu yöntemde, isitme sinirinden beyin sapi yollarina kadar uzanan bölgede, kulakliklardan verilen isitsel uyarana karsi elde edilen elektriksel aktivitenin kaydi yapilir. Bu kaydin yapilabilmesi için, basa yapiskan bantlarla veya suda çözülebilen pastayla elektrotlar yapistirilir. Kulakliklar takilarak, hastaya isitsel uyaran gönderilir. Bu uyarana cevap olarak aldigimiz elektriksel dalga boylari ABR'dir. ABR'nin varligi, sesin algilanmasinin göstergesidir."

YETISKINLERDE DE KULLANILIYOR

ABR'nin, yeni doganlarin isitme taramasinda, isitme kaybi oldugu belirlenen bebeklerin veya çocuklarin isitme esiklerinin belirlenmesinde, 8. sinir (isitme siniri) ve isitsel beyin sapindaki problemin yerini belirlemede kullanildigini ifade eden Fisek, "Uygulamasi kolay ve hiçbir sekilde katilim gerektirmeyen bu test, riskli bebek grubunda en az 3 yasina kadar, her 3-6 ayda bir öneriliyor. Çocugun risk altinda olup olmadigi da hamilelik, dogum ve aile hikayelerinden belirleniyor. Istatistiklere göre, yeni doganlarin yüzde 5-10'u, ilerleyen veya geç dönemde ortaya çikabilecek isitme kaybi için risk faktörü tasiyor" diye konustu. Odyoloji Uzmani Bengi Fisek, ABR'nin sadece bebek ve çocuklarda degil yetiskinlerde de kullanildigini belirterek, ABR gereken durumlari söyle açikladi:

"- Metabolik bozukluklarda beyin sapi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde,

- Beyin sapina basi yapan bir lezyonun ameliyatla çikarilmasindan sonra, beyin sapi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde,

- Incelemede fark edilen; ancak CT veya MRI'da görülen lezyonlarla açiklanamayan nörolojik bozukluklarin tespitinde,

- Multiple skleroz gibi beyin sapini etkileyen dejeneratif hastaliklarin tandar, olasi bir isitme kaybini ve takibinde."

Isitme testi uygulamasinin özellikle bazi özel durumlarda kesinlikle gerektigini kaydeden Odyoloji Uzmani Fisek, risk faktörlerini de söyle siraladi:

"Bebegin 48 saat veya daha fazla yeni dogan yogun bakim ünitesinde kalmasi. Herhangi bir sendrom bulgusu veya tanisi. Isitme kaybinin aile yönünden hikayesi. Kulak kepçesi veya kulak kanalinin yapi bozukluklari. Hamilelik sirasinda anneden geçen bir takim enfeksiyonlar. Dogumdan sonra geçirilen bazi enfeksiyonlar. Yüksek billirubin degerleri (Yenidogan sarilik degerlerinin yüksek olmasi). Nörodejeneratif hastaliklar (Sinir sisteminin birtakim rahatsizliklari). Kafa travmasi."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası