Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeginizini sessiz birakmayin!

Yeni dogan bebeklerde isitme kaybinin en geç 6 ayliga kadar tespit edilmesi ve isitme cihaziyla erken girisim, çocugun konusma ve lisan gelisimi açisindan çok önemli.

Yeni dogan bebeklerde isitme kaybinin en geç 6 ayliga kadar tespit edilmesi ve isitme cihaziyla erken girisim, çocugun konusma ve lisan gelisimi açisindan büyük önem tasiyor. Tedbir alinmayan isitme kayiplari ise, çocuklarin konusmalarinda gecikme dogurmanin yani sira sosyal ve duygusal problemlere yol açiyor. Isitme taramasi programlarinda kullanilan ve elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemi olan ABR testleri, odyolojik ve nörolojik teshiste yaygin sekilde kullanilan en güvenilir metotlardan birisi olarak biliniyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy ve Kadiköy Odyoloji Uzmani Bengi Fisek, konusma ve lisan gelisimi açisindan hayatin birinci yilinin çok önemli oldugunu vurgulayarak, "Tespit edilmedigi takdirde, hafif derecedeki isitme kaybi veya tek bir kulaktaki isitme kaybi bile çok ciddi sonuçlara yol açiyor. Arastirmalara göre, tek kulaginda isitme kaybi olan çocuklar, normal isiten yasitlarina göre, 10 misli daha fazla akademik basarisizlik gösteriyor ve okul hayatinda en az 1 sene geride kaliyor" dedi.

Isitme kaybinin erken dönemde tespit edilip, erken girisimle rehabilitasyonu sonucu, çocuklarin konusma, lisan ve anlama yetenekleriyle kisisel ve sosyal yeteneklerinin daha iyi gelistiginin arastirmalarla tespit edildigini belirten Fisek, isitme kaybinin erken belirlenmesi için tasarlanan isitme taramasi programlarinin bu açidan çok önemli oldugunun altini çizdi.

ISITMENIN ÇOCUGUN HAYATINDAKI ÖNEMI

Odyoloji Uzmani Fisek, tarama programlarinda kullanilan 'Otoakustik Emisyon ve ABR testleri' sayesinde, ailelerin fark etmekte zorlanabilecegi çok hafif, hafif ve orta derecedeki isitme kayiplarinin tespit edilebildigini anlatarak, "Tarama testlerinden geçmeyen hafif derecedeki isitme kayipli çocuklar, konusma çagina geldiginde, yasitlarinin konusma düzeyine erisemeyince, aileler farkina varmakta, bu da çocugun lisan ve konusma gelisiminde 3-4; hatta bazen 7-8 senelik bir kayip olusturmaktadir" diye konustu.

Tarama programlarinda 'Otoakustik Emisyon ve ABR' testlerinin kullanildigini kaydeden Fisek, "ABR (Auditory Brainstem Response: Isitsel Beyinsapi Davranimi) elektrofizyolojik bir ölçüm yöntemidir. Odyolojik ve nörolojik tanida yaygin olarak kullanilan en güvenilir metotlardan birisidir" dedi. Fisek, ABR uygulamasi konusunda da sunlari söyledi:

"Bu yöntemde, isitme sinirinden beyin sapi yollarina kadar uzanan bölgede, kulakliklardan verilen isitsel uyarana karsi elde edilen elektriksel aktivitenin kaydi yapilir. Bu kaydin yapilabilmesi için, basa yapiskan bantlarla veya suda çözülebilen pastayla elektrotlar yapistirilir. Kulakliklar takilarak, hastaya isitsel uyaran gönderilir. Bu uyarana cevap olarak aldigimiz elektriksel dalga boylari ABR'dir. ABR'nin varligi, sesin algilanmasinin göstergesidir."

YETISKINLERDE DE KULLANILIYOR

ABR'nin, yeni doganlarin isitme taramasinda, isitme kaybi oldugu belirlenen bebeklerin veya çocuklarin isitme esiklerinin belirlenmesinde, 8. sinir (isitme siniri) ve isitsel beyin sapindaki problemin yerini belirlemede kullanildigini ifade eden Fisek, "Uygulamasi kolay ve hiçbir sekilde katilim gerektirmeyen bu test, riskli bebek grubunda en az 3 yasina kadar, her 3-6 ayda bir öneriliyor. Çocugun risk altinda olup olmadigi da hamilelik, dogum ve aile hikayelerinden belirleniyor. Istatistiklere göre, yeni doganlarin yüzde 5-10'u, ilerleyen veya geç dönemde ortaya çikabilecek isitme kaybi için risk faktörü tasiyor" diye konustu. Odyoloji Uzmani Bengi Fisek, ABR'nin sadece bebek ve çocuklarda degil yetiskinlerde de kullanildigini belirterek, ABR gereken durumlari söyle açikladi:

"- Metabolik bozukluklarda beyin sapi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde,

- Beyin sapina basi yapan bir lezyonun ameliyatla çikarilmasindan sonra, beyin sapi fonksiyonlarinin degerlendirilmesinde,

- Incelemede fark edilen; ancak CT veya MRI'da görülen lezyonlarla açiklanamayan nörolojik bozukluklarin tespitinde,

- Multiple skleroz gibi beyin sapini etkileyen dejeneratif hastaliklarin tandar, olasi bir isitme kaybini ve takibinde."

Isitme testi uygulamasinin özellikle bazi özel durumlarda kesinlikle gerektigini kaydeden Odyoloji Uzmani Fisek, risk faktörlerini de söyle siraladi:

"Bebegin 48 saat veya daha fazla yeni dogan yogun bakim ünitesinde kalmasi. Herhangi bir sendrom bulgusu veya tanisi. Isitme kaybinin aile yönünden hikayesi. Kulak kepçesi veya kulak kanalinin yapi bozukluklari. Hamilelik sirasinda anneden geçen bir takim enfeksiyonlar. Dogumdan sonra geçirilen bazi enfeksiyonlar. Yüksek billirubin degerleri (Yenidogan sarilik degerlerinin yüksek olmasi). Nörodejeneratif hastaliklar (Sinir sisteminin birtakim rahatsizliklari). Kafa travmasi."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası