Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilkbahar gribine dikkat

Ilkbahar aylarinda ani hava degisiklikleri grip virüsünü ortaya çikariyor. Uzmanlar gripten torunmak için önerilerde bulundu.

Ilkbahar aylarinda ani hava degisikliklerinin grip virüsünü ortaya çikardigini belirten Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Parlak, "Gripten korunmak için öpüsmeyin, tokalasmayin'' dedi.

Salginin ciddi boyutta isgücü kaybina neden oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için spor yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek gerektigine isaret etti. Prof. Dr. Parlak, "Grip sadece insanlari yataga baglamiyor, ekonomiyi de vuruyor. Gribe yakalananlar, 7- 10 gün arasi yatiyor, sürekli ilaç kullaniyor'' dedi.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Aziziye Arastirma Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, Dünya nüfusunun yaklasik yüzde 10- 20'sinin her yil gribe yakalandigini animsatti. `Influenza' denilen virüslerin, bronslar ve akcigerlere yerlesmesiyle olusan gribin önemli boyutta isgücü kaybina neden oldugunu anlatan Prof. Dr. Parlak, çocuklarla, 65 yas üstü kisilerin, seker, astim, akciger, kalp, böbrek hastalari, organ nakli yaptirilanlar ve kalabalik ortamda yasayanlarin risk gruplari olusturdugunu bildirdi. Prof. Dr. Parlak, "Türkiye'de bu gruplara giren yaklasik 30 milyon insan yasamaktadir. Bu gruptakiler veya bir yakinindan virüsü alanlar, 7- 10 gün boyunca yorgan- dösek yatiyor. Salgin dönemlerinde milyonlarca dolar ilaca yatiriliyor. Ayrica is gücü kaybi oluyor. Ülke ekonomisi bundan çok büyük zarar görüyor. Bunun önüne geçmek için gripten korunmak sart. Ekonomik sartlar nedeniyle vatandaslarin kendilerine çok iyi bakamadiklari bir gerçek. Ama gripten korunmak için çok büyük paralara ihtiyaç yok'' diye konustu.

SU IÇIN, SPOR YAPIN

Grip virüsünün ortalama 10 gün içinde iyilesmesine ragmen bazen kulak veya akciger enfeksiyonlarina yol açabildigini ifade eden Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, bu nedenle korunmanin çok önemli oldugunu vurguladi. Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için su önerilerde bulundu:

"Her gün 8- 10 bardak su için. Haftada üç gün düzenli spor yapin. Stresten uzak durun ve sigara içmeyin. Kalabalik yerlerden mümkün oldugu kadar kaçinin. Öpüsmeyin, tokalasmayin. Uyku düzeninizi sakin aksatmayin. Hava degisikliklerinden mutlaka korunun. Çiplak ayakla dolasmayin.

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası