Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilkbahar gribine dikkat

Ilkbahar aylarinda ani hava degisiklikleri grip virüsünü ortaya çikariyor. Uzmanlar gripten torunmak için önerilerde bulundu.

Ilkbahar aylarinda ani hava degisikliklerinin grip virüsünü ortaya çikardigini belirten Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Parlak, "Gripten korunmak için öpüsmeyin, tokalasmayin'' dedi.

Salginin ciddi boyutta isgücü kaybina neden oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için spor yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek gerektigine isaret etti. Prof. Dr. Parlak, "Grip sadece insanlari yataga baglamiyor, ekonomiyi de vuruyor. Gribe yakalananlar, 7- 10 gün arasi yatiyor, sürekli ilaç kullaniyor'' dedi.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Aziziye Arastirma Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, Dünya nüfusunun yaklasik yüzde 10- 20'sinin her yil gribe yakalandigini animsatti. `Influenza' denilen virüslerin, bronslar ve akcigerlere yerlesmesiyle olusan gribin önemli boyutta isgücü kaybina neden oldugunu anlatan Prof. Dr. Parlak, çocuklarla, 65 yas üstü kisilerin, seker, astim, akciger, kalp, böbrek hastalari, organ nakli yaptirilanlar ve kalabalik ortamda yasayanlarin risk gruplari olusturdugunu bildirdi. Prof. Dr. Parlak, "Türkiye'de bu gruplara giren yaklasik 30 milyon insan yasamaktadir. Bu gruptakiler veya bir yakinindan virüsü alanlar, 7- 10 gün boyunca yorgan- dösek yatiyor. Salgin dönemlerinde milyonlarca dolar ilaca yatiriliyor. Ayrica is gücü kaybi oluyor. Ülke ekonomisi bundan çok büyük zarar görüyor. Bunun önüne geçmek için gripten korunmak sart. Ekonomik sartlar nedeniyle vatandaslarin kendilerine çok iyi bakamadiklari bir gerçek. Ama gripten korunmak için çok büyük paralara ihtiyaç yok'' diye konustu.

SU IÇIN, SPOR YAPIN

Grip virüsünün ortalama 10 gün içinde iyilesmesine ragmen bazen kulak veya akciger enfeksiyonlarina yol açabildigini ifade eden Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, bu nedenle korunmanin çok önemli oldugunu vurguladi. Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için su önerilerde bulundu:

"Her gün 8- 10 bardak su için. Haftada üç gün düzenli spor yapin. Stresten uzak durun ve sigara içmeyin. Kalabalik yerlerden mümkün oldugu kadar kaçinin. Öpüsmeyin, tokalasmayin. Uyku düzeninizi sakin aksatmayin. Hava degisikliklerinden mutlaka korunun. Çiplak ayakla dolasmayin.

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası