Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilkbahar gribine dikkat

Ilkbahar aylarinda ani hava degisiklikleri grip virüsünü ortaya çikariyor. Uzmanlar gripten torunmak için önerilerde bulundu.

Ilkbahar aylarinda ani hava degisikliklerinin grip virüsünü ortaya çikardigini belirten Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Parlak, "Gripten korunmak için öpüsmeyin, tokalasmayin'' dedi.

Salginin ciddi boyutta isgücü kaybina neden oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için spor yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek gerektigine isaret etti. Prof. Dr. Parlak, "Grip sadece insanlari yataga baglamiyor, ekonomiyi de vuruyor. Gribe yakalananlar, 7- 10 gün arasi yatiyor, sürekli ilaç kullaniyor'' dedi.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Aziziye Arastirma Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, Dünya nüfusunun yaklasik yüzde 10- 20'sinin her yil gribe yakalandigini animsatti. `Influenza' denilen virüslerin, bronslar ve akcigerlere yerlesmesiyle olusan gribin önemli boyutta isgücü kaybina neden oldugunu anlatan Prof. Dr. Parlak, çocuklarla, 65 yas üstü kisilerin, seker, astim, akciger, kalp, böbrek hastalari, organ nakli yaptirilanlar ve kalabalik ortamda yasayanlarin risk gruplari olusturdugunu bildirdi. Prof. Dr. Parlak, "Türkiye'de bu gruplara giren yaklasik 30 milyon insan yasamaktadir. Bu gruptakiler veya bir yakinindan virüsü alanlar, 7- 10 gün boyunca yorgan- dösek yatiyor. Salgin dönemlerinde milyonlarca dolar ilaca yatiriliyor. Ayrica is gücü kaybi oluyor. Ülke ekonomisi bundan çok büyük zarar görüyor. Bunun önüne geçmek için gripten korunmak sart. Ekonomik sartlar nedeniyle vatandaslarin kendilerine çok iyi bakamadiklari bir gerçek. Ama gripten korunmak için çok büyük paralara ihtiyaç yok'' diye konustu.

SU IÇIN, SPOR YAPIN

Grip virüsünün ortalama 10 gün içinde iyilesmesine ragmen bazen kulak veya akciger enfeksiyonlarina yol açabildigini ifade eden Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, bu nedenle korunmanin çok önemli oldugunu vurguladi. Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için su önerilerde bulundu:

"Her gün 8- 10 bardak su için. Haftada üç gün düzenli spor yapin. Stresten uzak durun ve sigara içmeyin. Kalabalik yerlerden mümkün oldugu kadar kaçinin. Öpüsmeyin, tokalasmayin. Uyku düzeninizi sakin aksatmayin. Hava degisikliklerinden mutlaka korunun. Çiplak ayakla dolasmayin.

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası