Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilkbahar gribine dikkat

Ilkbahar aylarinda ani hava degisiklikleri grip virüsünü ortaya çikariyor. Uzmanlar gripten torunmak için önerilerde bulundu.

Ilkbahar aylarinda ani hava degisikliklerinin grip virüsünü ortaya çikardigini belirten Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Parlak, "Gripten korunmak için öpüsmeyin, tokalasmayin'' dedi.

Salginin ciddi boyutta isgücü kaybina neden oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için spor yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek gerektigine isaret etti. Prof. Dr. Parlak, "Grip sadece insanlari yataga baglamiyor, ekonomiyi de vuruyor. Gribe yakalananlar, 7- 10 gün arasi yatiyor, sürekli ilaç kullaniyor'' dedi.

Atatürk Üniversitesi Tip Fakültesi Aziziye Arastirma Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, Dünya nüfusunun yaklasik yüzde 10- 20'sinin her yil gribe yakalandigini animsatti. `Influenza' denilen virüslerin, bronslar ve akcigerlere yerlesmesiyle olusan gribin önemli boyutta isgücü kaybina neden oldugunu anlatan Prof. Dr. Parlak, çocuklarla, 65 yas üstü kisilerin, seker, astim, akciger, kalp, böbrek hastalari, organ nakli yaptirilanlar ve kalabalik ortamda yasayanlarin risk gruplari olusturdugunu bildirdi. Prof. Dr. Parlak, "Türkiye'de bu gruplara giren yaklasik 30 milyon insan yasamaktadir. Bu gruptakiler veya bir yakinindan virüsü alanlar, 7- 10 gün boyunca yorgan- dösek yatiyor. Salgin dönemlerinde milyonlarca dolar ilaca yatiriliyor. Ayrica is gücü kaybi oluyor. Ülke ekonomisi bundan çok büyük zarar görüyor. Bunun önüne geçmek için gripten korunmak sart. Ekonomik sartlar nedeniyle vatandaslarin kendilerine çok iyi bakamadiklari bir gerçek. Ama gripten korunmak için çok büyük paralara ihtiyaç yok'' diye konustu.

SU IÇIN, SPOR YAPIN

Grip virüsünün ortalama 10 gün içinde iyilesmesine ragmen bazen kulak veya akciger enfeksiyonlarina yol açabildigini ifade eden Enfeksiyon Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, bu nedenle korunmanin çok önemli oldugunu vurguladi. Prof. Dr. Parlak, gribe yakalanmamak için su önerilerde bulundu:

"Her gün 8- 10 bardak su için. Haftada üç gün düzenli spor yapin. Stresten uzak durun ve sigara içmeyin. Kalabalik yerlerden mümkün oldugu kadar kaçinin. Öpüsmeyin, tokalasmayin. Uyku düzeninizi sakin aksatmayin. Hava degisikliklerinden mutlaka korunun. Çiplak ayakla dolasmayin.

DHA
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası