Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TULIPS (Turkish Lipid Study,Türk Lipid Çalismasi) sonuçlari açiklandi:

Türkiye’de lipid düsürücü tedavi ile yapilan çok merkezli yeni bir çalisma olan TULIPS’in (Turkish Lipid Study, Türk Lipid Çalismasi) sonuçlari 2. Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda açiklandi. 16 merkezde kardiyoloji polikliniklerine basvuran 154 hastaya, 12 hafta süresince lipid düsürücü tedavinin uygulandigi arastirmada, Fluvastatin XL’in etkinligi ve güvenliligi arastirildi.

Fluvastatin XL Türkiye çalismasinin ana sonuçlari geçtigimiz haftalarda Swissotel’de düzenlenen 2. Metabolik Sendrom Sempozyumu’nda açiklandi.

Novartis’in destekledigi TULIPS arastirmasinin sonuçlarini açiklayan Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali’ndan Prof. Dr. Baris Ilerigelen, 14 günlük ilaçsiz dönemden sonra Fluvastatin XL kullanimina baslayan hastalarda 2. haftada LDL kolesterol düzeylerinde yüzde 45’lere (baslangiç degeri 160-190 mg/dl olan hastalarda) varan oranlarda düsüs saglandigini açikladi. Ayni etkinin 12. hafta sonunda da devam ettigini belirten Ilerigelen, arastirmada Fluvastatin XL’in güvenliliginin de bir kez daha kanitlandigini vurguladi.

TULIPS sonuçlarini degerlendiren Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yagiz Üresin de Fluvastatin XL’in etki mekanizmasinin, lipid düsürücü tedavide kullanilan statin grubu diger ilaçlardan farkli oldugunu ve bu nedenle çalismaya katilan hastalarda Fluvastatin XL’in baslangiç kolesterol seviyelerinden bagimsiz olarak etkin düsüs sagladigini ifade etti.

Total kolesterolümüz batiya göre daha düsük

Türkiye’deki lipid profilini degerlendiren Istanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Vedat Sansoy da, TULIPS arastirmasinda Türklerin total kolesterol düzeylerinin batiya oranla düsük olduguna dikkat çekerek, “Ancak yine de risk yaratabiliyor. Türklerin total kolesterol ortalamasi 200, ABD’de bu oran 230-240. Kolesterol disindaki risk faktörlerinin basinda da sigara geliyor. Kalp damar hastaliklarinda toplam risk çok önemli; orta derecedeki kolesterol degeri bile, diger risk faktörleriyle birlesince önemli bir degere ulasiyor” dedi.

Arastirmanin Fluvastatin XL’in kisa süredeki etkinlik ve güvenliligini gösterdigini kaydeden Sansoy, sonuçlarin Türkiye için bir deneyim oldugunu da belirtti.

TULIPS çalismasi, Türk hasta popülasyonunda Fluvastatin XL tedavisinin sonuçlarini gösteren yeni ve önemli bir çalisma olarak kabul ediliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası