Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Modern Yasamin Tetikledigi Hastalik “Damar Sertligi”

Halk arasinda damar sertligi olarak bilinen `ateroskleroz', Türkiye'de yaklasik 4 - 5 milyon eriskini etkiliyor. Çok küçük yaslarda baslayabilen bu sorun ilerledikçe kalp krizine ve felce yol açiyor.

Son yillarda Amerikan tarzi yasamin benimsenmesi ile fast- food aliskanligi uzun saatler çalisanlarin tercihi oluyor. Yogun is temposu nedeniyle sinirli zamani olanlar, saglikli bir ögünle beslenmek yerine ayak üstü bol kalorili yiyecekleri tüketiyor. Özellikle de genç nüfustaki hizli tüketim besinlerine olan ilgi kalp hastaliklarina yeni jenerasyonda da rastlanmasina neden oluyor. Sigara içen, asiri alkol kullanan ve fazla kilolu kisilerde de damar sertligine yatkinlik bulundugunu belirten Doç.Dr.Deniz Kumbasar stres, hipertansiyon ve diyabetin de bu hastalikta bir risk faktörü olduguna dikkat çekti...

Türkiye’de yaklasik 4-5 milyon kisinin kalp damar hastaligindan etkilendigini belirten Doç.Dr.Deniz Kumbasar , çok küçük yaslarda baslayabilen bu sorunun ilerledikçe kalp kirizine ve felce yol açabilecegini söyledi. Kalbi besleyen damar duvarlarinda yag ve kireç birikimi ile olusan damar sertliginin, seker hastaligi, yüksek tansiyon, yüksek kollestrol, asiri kilo, sigara ve kötü beslenme aliskanliklari gibi faktörlerce tetiklendigini belirten Kumbasar, “Son yillarda kollestrolden zengin ‘fast food’ adi verilen beslenme seklinin artisi, genç yasta asiri sigara içimi, obezite, egzersize zaman ayrilamamasi gibi nedenlerle koroner kalp hastaligi artmakta ve daha erken yaslarda görülmektedir.”dedi.

Doç.Dr. Deniz Kumbasar, gögüs bölgesinde baski hissi olan, özellikle egzersiz sirasinda yanma, sikisma hisseden kisileri hiç vakit geçirmeden doktora gitmeleri gerektigi konusunda uyarirken, yapilan incelemeler sonucunda herhangi bir tikanikliga rastlanirsa, kalpteki tikali veya daralmis bölgelere stent, balon veya pihtili tikanikliklarda pihtiyi emen veya dagitan cihazlarla açma gibi yöntemlerin uygulandiginin söyledi.

Son yillarda balon uygulamalari giderek yerini stent tedavisine birakmaya basladigini ifade eden Doç.DR. Kumbasar,” Damarlar açildiktan sonra tekrar daralmasini önlemede stentler çok etkilidir, ancak ilaçsiz olan (diger adi çiplak stent) stentlerin açilan damarin durumu ve hastanin yandas hastaliklarina bagli olarak ilk 6 ayda %30-50 oraninda tekrar daralma riski mevcuttur ki bu da günümüze kadar stentlerin baypas cerrahisine kiyasla zayif noktasi idi. Günümüzde çikan ilaçli stentler ise %5-10 oraninda daralmaktadir, bu oranlar bypass cerrahisi uygulanan hastalardaki daralma oranindan daha da düsük oldugundan bypass’a karsi da bir üstünlük elde etme söz konusudur.”dedi. Stent uygulanmasi sonrasinda tekrarlamaya yol açan en önemli faktörün damar duvari yapisinda bulunan kas hücrelerinin normalden fazla çogalmasi oldugunu belirten Doç.Dr.. Kumbasar, “Ilaç salinimli stentlerin üzerinde hücre üremesini önleyen ilaçlar bulunmaktadir. Bu ilaçin etkisi 2-3 ay sürmekte ve hücre çogalmasi en belirgin olan dönemde fayda saglamaktadir. Ilaç salinimli stent normal stent uygulanan tüm hastalar uygulanabilir. Ilaç salinimli stent tek seferde uzun süreli çözüm sagladigi ve tekrar tekrar operasyona gerek duyulmasinin önüne geçtigi için diger tüm avantajlarinin yani sira daha yararli bir tedavi yöntemi olarak da dikkat çekiyor”. diye konustu.

Stent restenozu yani tekrar daralmasi ihtimalinin birçok faktöre bagli oldugunu belirten Doç.Dr Deniz Kumbasar, bunlardan en önemlilerini ; hastada seker hastaligi olmasi, darlik bölgesinin uzun olmasi, damar çapinin dar olmasi, islemi yapan operatörün stent seçimini dogru yaparak, stenti dogru yere dogru basinçla yerlestirmemesi olarak siraladi. Diger faktörlerin ise hastanin kan sekerinin kontrolsüz olmasi, kolesterol ve homosistein degerlerinin kontrolsüz olmasi, hastanin ilaçlarini düzenli kullanmamasi olarak sayilabilecegini ifade etti.

Doç.Dr. Deniz Kumbasar, Ilaç salinimli stentlerin normal stentlerden farkli bir yöntemle takilmadigini söyledi ve sözlerine söyle devam etti “operasyon yaklasik 30 dk ile 1 saat arasinda sürer. ilaç salinimli stentler diger stentler gibi lokal anestezi ile takilir ve , hasta1 1,5 gün sonra hastaneden taburcu olabilir.”7-10 gün istirahat evresinden sonra hastalar asiri fizik zorlama yapmadan günlük islerine dönebilirler, 4-6 hafta sonra hastanin kalp fonksiyonlari da göz önüne alinarak tam fizik güçlerine kavusurlar.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası