Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Modern Yasamin Tetikledigi Hastalik “Damar Sertligi”

Halk arasinda damar sertligi olarak bilinen `ateroskleroz', Türkiye'de yaklasik 4 - 5 milyon eriskini etkiliyor. Çok küçük yaslarda baslayabilen bu sorun ilerledikçe kalp krizine ve felce yol açiyor.

Son yillarda Amerikan tarzi yasamin benimsenmesi ile fast- food aliskanligi uzun saatler çalisanlarin tercihi oluyor. Yogun is temposu nedeniyle sinirli zamani olanlar, saglikli bir ögünle beslenmek yerine ayak üstü bol kalorili yiyecekleri tüketiyor. Özellikle de genç nüfustaki hizli tüketim besinlerine olan ilgi kalp hastaliklarina yeni jenerasyonda da rastlanmasina neden oluyor. Sigara içen, asiri alkol kullanan ve fazla kilolu kisilerde de damar sertligine yatkinlik bulundugunu belirten Doç.Dr.Deniz Kumbasar stres, hipertansiyon ve diyabetin de bu hastalikta bir risk faktörü olduguna dikkat çekti...

Türkiye’de yaklasik 4-5 milyon kisinin kalp damar hastaligindan etkilendigini belirten Doç.Dr.Deniz Kumbasar , çok küçük yaslarda baslayabilen bu sorunun ilerledikçe kalp kirizine ve felce yol açabilecegini söyledi. Kalbi besleyen damar duvarlarinda yag ve kireç birikimi ile olusan damar sertliginin, seker hastaligi, yüksek tansiyon, yüksek kollestrol, asiri kilo, sigara ve kötü beslenme aliskanliklari gibi faktörlerce tetiklendigini belirten Kumbasar, “Son yillarda kollestrolden zengin ‘fast food’ adi verilen beslenme seklinin artisi, genç yasta asiri sigara içimi, obezite, egzersize zaman ayrilamamasi gibi nedenlerle koroner kalp hastaligi artmakta ve daha erken yaslarda görülmektedir.”dedi.

Doç.Dr. Deniz Kumbasar, gögüs bölgesinde baski hissi olan, özellikle egzersiz sirasinda yanma, sikisma hisseden kisileri hiç vakit geçirmeden doktora gitmeleri gerektigi konusunda uyarirken, yapilan incelemeler sonucunda herhangi bir tikanikliga rastlanirsa, kalpteki tikali veya daralmis bölgelere stent, balon veya pihtili tikanikliklarda pihtiyi emen veya dagitan cihazlarla açma gibi yöntemlerin uygulandiginin söyledi.

Son yillarda balon uygulamalari giderek yerini stent tedavisine birakmaya basladigini ifade eden Doç.DR. Kumbasar,” Damarlar açildiktan sonra tekrar daralmasini önlemede stentler çok etkilidir, ancak ilaçsiz olan (diger adi çiplak stent) stentlerin açilan damarin durumu ve hastanin yandas hastaliklarina bagli olarak ilk 6 ayda %30-50 oraninda tekrar daralma riski mevcuttur ki bu da günümüze kadar stentlerin baypas cerrahisine kiyasla zayif noktasi idi. Günümüzde çikan ilaçli stentler ise %5-10 oraninda daralmaktadir, bu oranlar bypass cerrahisi uygulanan hastalardaki daralma oranindan daha da düsük oldugundan bypass’a karsi da bir üstünlük elde etme söz konusudur.”dedi. Stent uygulanmasi sonrasinda tekrarlamaya yol açan en önemli faktörün damar duvari yapisinda bulunan kas hücrelerinin normalden fazla çogalmasi oldugunu belirten Doç.Dr.. Kumbasar, “Ilaç salinimli stentlerin üzerinde hücre üremesini önleyen ilaçlar bulunmaktadir. Bu ilaçin etkisi 2-3 ay sürmekte ve hücre çogalmasi en belirgin olan dönemde fayda saglamaktadir. Ilaç salinimli stent normal stent uygulanan tüm hastalar uygulanabilir. Ilaç salinimli stent tek seferde uzun süreli çözüm sagladigi ve tekrar tekrar operasyona gerek duyulmasinin önüne geçtigi için diger tüm avantajlarinin yani sira daha yararli bir tedavi yöntemi olarak da dikkat çekiyor”. diye konustu.

Stent restenozu yani tekrar daralmasi ihtimalinin birçok faktöre bagli oldugunu belirten Doç.Dr Deniz Kumbasar, bunlardan en önemlilerini ; hastada seker hastaligi olmasi, darlik bölgesinin uzun olmasi, damar çapinin dar olmasi, islemi yapan operatörün stent seçimini dogru yaparak, stenti dogru yere dogru basinçla yerlestirmemesi olarak siraladi. Diger faktörlerin ise hastanin kan sekerinin kontrolsüz olmasi, kolesterol ve homosistein degerlerinin kontrolsüz olmasi, hastanin ilaçlarini düzenli kullanmamasi olarak sayilabilecegini ifade etti.

Doç.Dr. Deniz Kumbasar, Ilaç salinimli stentlerin normal stentlerden farkli bir yöntemle takilmadigini söyledi ve sözlerine söyle devam etti “operasyon yaklasik 30 dk ile 1 saat arasinda sürer. ilaç salinimli stentler diger stentler gibi lokal anestezi ile takilir ve , hasta1 1,5 gün sonra hastaneden taburcu olabilir.”7-10 gün istirahat evresinden sonra hastalar asiri fizik zorlama yapmadan günlük islerine dönebilirler, 4-6 hafta sonra hastanin kalp fonksiyonlari da göz önüne alinarak tam fizik güçlerine kavusurlar.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası