Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerjik nezlenin belirtileri

Alerjik nezle olup olmadiginizi nasil anlayabilirsiniz? Alerjik nezlenin insanlara bulasmasi genelde solunum yoluyla gerçeklesiyor. Alerjik nezle belirtileri sunlardir....

Hastalarin %70 kadarinda belirtiler sabahlari, uyanir uyanmaz daha fazladir, digerlerinde günün degisik saatlerinde ortaya çikar.

Bu belirtiler her hastada degisik derecelerdedir. Meselâ, bazi hastalar daha çok hapsirma ve burun akintisindan, bazilari ise burun tikanikligindan sikayetçidirler.

Hastalik belirtileri sadece duyarli alerjenle karsilasildigi zaman degil, sigara dumani, parfüm, deodorant, soguk hava ve her türlü keskin koku ile de ortaya çikar. Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim küçükusta, allerjik nezlenin belirtilerini Mynet okurlari için derledi.

HAPSUUUUUUU....

En tipik belirti hapsirmadir; bazen arka arkaya 10-20 kez olabilir. 'Sayilamayacak kadar çok hapsiriyorum' diyen hasta sayisi hiç de az degildir. Hapsirmalar sabah saatlerinde daha çoktur ve hastayi yorgun düsürebilir.

Hapsirma sirasinda refleks olarak gözler kapanacagi için araba sürenlerin çok dikkatli olmalari gerekir.

MENDILCILERIN EN SEVDIGI BELIRTI

Bu, burun akintisidir; çogu zaman su gibi ve berraktir. Bir hastam 'Sasal gibi' diye tarif etmisti burun akintisini da, uzun zaman Sasal içememistim. Sürekli ve fazla miktardaki burun akintisi, hastanin sinirlerini bozar. Düsünün, elinizde bir mendil devamli burnunuzu siliyorsunuz... Birçok hasta, cep mendili yerine artik kagit havlu kullanmaya baslar. Sürekli burnu akanlar ve bunu mendille silenlerin burun deliklerinin etrafi ve üst dudaklari kizarir, tahris olur...

Bu berrak akinti sariya, yesile dogru renk degistirirse, bilin ki, sinüslerinizde iltihap (sinüzit) olmustur.

BURUN TIKANIKLIGI

Bazen iki tarafli, bazen tek taraflidir. Tikaniklik sürekli olarak ayni tarafta ise, burun içinde darlik yapabilecek bir durum (polip, yabanci cisim, burun eti...) arastirilmalidir. Tikaniklik fazla ve devamli ise, burun etrafindaki bosluklarin (sinüsler) ve orta kulagin havalanmasi bozulur. Bu da, kulak agrisi, duymada azalma gibi sikayetlere neden olur.

Burun tikanikligi, çocuklardaki alerjik nezlenin tek ve en önemli belirtisi olabilir.

BURUN, GENIZ, DAMAK KASINTISI

Çok sik rastlanan ve bir çok hastayi huzursuz edebilecek olan bir belirtidir. Kasinti, çogu zaman sadece burunda degil, damakta, genizde, kulakta ve gözlerde de vardir.

Hastalar dilleri ile geniz ve damaklarini kasirken 'gurk' sesi çikarirlar. Disaridan rahatlikla duyulan bu ses, çevredekilerin sinirine dokunur.

Bazi hastalar kasintiyi yenmek için sürekli olarak burunlarini ovalayip dururlar. Özellikle de çocuklar el ayasi ile burunlarinin ucunu yukari dogru kaldirirlar veya burunlarini iki taraftan sikarak saga sola sallarlar.

Bazi hastalarin kulaklarini kasimak için kullandiklari tig, kalem... gibi sivri uçlu cisimler son derecede tehlikelidir. Hastalar, kulaklarini kasimak için kulak temizleme çöpleri dahil, hiçbir yabanci cismi kullanmama konusunda ciddi sekilde uyarilmalidirlar.

DUMANA HASSAS BURUNLAR

Alerjik nezleli hastalarin bazilarinin burnu sigara kokusuna karsi asiri derecede hassas oluyor. Bu hastalar, çok uzaklardaki sigara dumaninin kokusunu kolaylikla aldiklarini ve bundan rahatsiz olduklarini belirtirler. Bir hastam, 'alt kattaki komsusunun sigara dumanindan rahatsiz oldugunu' söylemisti; inanir misiniz?

Bazi hastalarda koku alma bozukluklarina rastlanir. Bu hastalar ne iyi, ne de kötü kokulari hissedebilirler... Bazilarinin burnu ise, aksine, radar gibi çok uzaklardaki kokulari bile duyabilir, hele de sigara kokusunu...

Bazi alerjik nezleli hastalar ise yiyip içtiklerinin tadina varamadiklarindan sikayetçidirler.

MYNET

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası