Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alerjik nezlenin belirtileri

Alerjik nezle olup olmadiginizi nasil anlayabilirsiniz? Alerjik nezlenin insanlara bulasmasi genelde solunum yoluyla gerçeklesiyor. Alerjik nezle belirtileri sunlardir....

Hastalarin %70 kadarinda belirtiler sabahlari, uyanir uyanmaz daha fazladir, digerlerinde günün degisik saatlerinde ortaya çikar.

Bu belirtiler her hastada degisik derecelerdedir. Meselâ, bazi hastalar daha çok hapsirma ve burun akintisindan, bazilari ise burun tikanikligindan sikayetçidirler.

Hastalik belirtileri sadece duyarli alerjenle karsilasildigi zaman degil, sigara dumani, parfüm, deodorant, soguk hava ve her türlü keskin koku ile de ortaya çikar. Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim küçükusta, allerjik nezlenin belirtilerini Mynet okurlari için derledi.

HAPSUUUUUUU....

En tipik belirti hapsirmadir; bazen arka arkaya 10-20 kez olabilir. 'Sayilamayacak kadar çok hapsiriyorum' diyen hasta sayisi hiç de az degildir. Hapsirmalar sabah saatlerinde daha çoktur ve hastayi yorgun düsürebilir.

Hapsirma sirasinda refleks olarak gözler kapanacagi için araba sürenlerin çok dikkatli olmalari gerekir.

MENDILCILERIN EN SEVDIGI BELIRTI

Bu, burun akintisidir; çogu zaman su gibi ve berraktir. Bir hastam 'Sasal gibi' diye tarif etmisti burun akintisini da, uzun zaman Sasal içememistim. Sürekli ve fazla miktardaki burun akintisi, hastanin sinirlerini bozar. Düsünün, elinizde bir mendil devamli burnunuzu siliyorsunuz... Birçok hasta, cep mendili yerine artik kagit havlu kullanmaya baslar. Sürekli burnu akanlar ve bunu mendille silenlerin burun deliklerinin etrafi ve üst dudaklari kizarir, tahris olur...

Bu berrak akinti sariya, yesile dogru renk degistirirse, bilin ki, sinüslerinizde iltihap (sinüzit) olmustur.

BURUN TIKANIKLIGI

Bazen iki tarafli, bazen tek taraflidir. Tikaniklik sürekli olarak ayni tarafta ise, burun içinde darlik yapabilecek bir durum (polip, yabanci cisim, burun eti...) arastirilmalidir. Tikaniklik fazla ve devamli ise, burun etrafindaki bosluklarin (sinüsler) ve orta kulagin havalanmasi bozulur. Bu da, kulak agrisi, duymada azalma gibi sikayetlere neden olur.

Burun tikanikligi, çocuklardaki alerjik nezlenin tek ve en önemli belirtisi olabilir.

BURUN, GENIZ, DAMAK KASINTISI

Çok sik rastlanan ve bir çok hastayi huzursuz edebilecek olan bir belirtidir. Kasinti, çogu zaman sadece burunda degil, damakta, genizde, kulakta ve gözlerde de vardir.

Hastalar dilleri ile geniz ve damaklarini kasirken 'gurk' sesi çikarirlar. Disaridan rahatlikla duyulan bu ses, çevredekilerin sinirine dokunur.

Bazi hastalar kasintiyi yenmek için sürekli olarak burunlarini ovalayip dururlar. Özellikle de çocuklar el ayasi ile burunlarinin ucunu yukari dogru kaldirirlar veya burunlarini iki taraftan sikarak saga sola sallarlar.

Bazi hastalarin kulaklarini kasimak için kullandiklari tig, kalem... gibi sivri uçlu cisimler son derecede tehlikelidir. Hastalar, kulaklarini kasimak için kulak temizleme çöpleri dahil, hiçbir yabanci cismi kullanmama konusunda ciddi sekilde uyarilmalidirlar.

DUMANA HASSAS BURUNLAR

Alerjik nezleli hastalarin bazilarinin burnu sigara kokusuna karsi asiri derecede hassas oluyor. Bu hastalar, çok uzaklardaki sigara dumaninin kokusunu kolaylikla aldiklarini ve bundan rahatsiz olduklarini belirtirler. Bir hastam, 'alt kattaki komsusunun sigara dumanindan rahatsiz oldugunu' söylemisti; inanir misiniz?

Bazi hastalarda koku alma bozukluklarina rastlanir. Bu hastalar ne iyi, ne de kötü kokulari hissedebilirler... Bazilarinin burnu ise, aksine, radar gibi çok uzaklardaki kokulari bile duyabilir, hele de sigara kokusunu...

Bazi alerjik nezleli hastalar ise yiyip içtiklerinin tadina varamadiklarindan sikayetçidirler.

MYNET

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası