Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En çok asi gelistirene kürsü

1984 yilinda MRL baskan yardimciligindan ve Merck Tedavi Arastirmalari Enstitüsü, Dr. Maurice Hilleman’i Kürsü ve Sempozyum ile Onurlandirdi.

Merck, Dr. Maurice Hilleman’i Kürsü ve Sempozyum ile Onurlandirdi. Kürsü için Merck Sirket Vakfi 1.5 milyon USD bagisladi.

1984 yilinda MRL baskan yardimciligindan ve Merck Tedavi Arastirmalari Enstitüsü, Virüs ve Hücre Biyolojisi Arastirmalari müdürlügünden emekli olan Dr. Maurice Hilleman, bilime, dünya sagligina ve Merck’e yaptigi büyük katkilardan dolayi takdir edildi.

Geçtigimiz haftanin basinda, Merck Company Vakfi, Philadelphia Çocuk Hastanesi (CHOP) ve Pennsylvania Üniversitesi (Penn) Tip Fakültesi, “Asi Bilimi Alaninda Maurice R. Hilleman Kürsüsü” olarak adlandirilan ortak bir arastirma kürsüsü kurduklarini açikladilar. Kürsü için Vakif 1,5 milyon USD ve CHOP ise 500.000 USD katkida bulundu.

Dr. Hilleman’in onuruna, Philadelphia’da Amerikan Felsefe Toplulugu’nda düzenlenen etkinlige, Alerji ve Bulasici Hastaliklar Ulusal Enstitüsü ve Saglik Enstitüleri Direktörü Dr. Anthony Fauci, Insan Virolojisi Enstitüsü Direktörü Dr. Robert Fallo ve Merck Asilari Baskani Dr. Adel Mahmoud dahil olmak üzere günümüzün önde gelen bilim adamlari katildi.

Dr. Mahmoud, gecede Dr. Hilleman’dan söyle söz etti “Neredeyse 50 yil önce Merck’e katildigindan bu yana, günümüzde çalisan herhangi bir bilim adamini gölgede birakan çok büyük basarilar kaydetti. Yaptigi çalismalarla gerçekten de milyonlarca kisinin yasamini kurtardi ve milyonlarcasini da hastaliklardan korudu.”

Dr. Hilleman’in Basarilari

Dr. Hilleman, en çok asi gelistiren kisi olarak taniniyor. Önemli bazi hastaliklari engelleme ve kontrol etme yöntemi sunarak dünyanin seklini degistiren kisi olarak da biliniyor. Kizamik, kabakulak, kizamikçik, suçiçegi, grip, hepatit A ve B olmak üzere sayisiz asinin gelistirilmesine öncülük etti.

Taninmis bir mikrobiyolog olan Dr. Hilleman’in diger bilimsel basarilarindan yalnizca birkaç örnek:

Adenovirüslerin ortaklasa kesfi

Grip virüsünde “drift” olarak bilinen degisikliklerin kesfi. Kamu saglik kurumlari, bu degisiklikleri izleyerek yeni grip virüslerini takip edebilir ve bunlari engelleyecek asilar yaratabilir.

1960 yilinda, bilim adamlarinin, nihayet insan kanserleriyle ilgisi bulunan en yaygin genetik mutasyonu bulmalarini saglayan bilinmeyen bir maymun virüsünün kesfi.

Kürsü ve Sempozyum, Hilleman’in Aldigi Ödüllerin En Sonuncusu

Bu yeni arastirma kürsüsü ve sempozyum, aslinda Dr. Hilleman’a verilen ödüllerin olusturdugu uzun bir listenin yalnizca en son maddeleri. A.B.D. Ulusal Bilim Akademisi, Ulusal Bilim Akademisi Tip Enstitüsü; Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ve Amerikan Felsefe Toplulugunun seçilmis üyesi Dr. Hilleman, kamu sagligina yaptigi katkilardan dolayi Baskan Ronald Reagan tarafindan Ulusal Bilim Madalyasi ve Tayland Krali tarafindan da Prens Mahidol Ödülü ile ödüllendirildi. Ayrica, Dünya Saglik Teskilatindan da özel bir yasam boyu basari ödülü aldi.

Merck Sirket Vakfi

Merck Sirket Vakfi, ABD’de kurulmus, hayir amaçli özel bir vakiftir. Arastirma agirlikli bir saglik ürünleri sirketi olan Merck & Co. Inc. tarafindan 1957 yilinda kurulan Vakif, tamamen Sirket tarafindan finanse edilmektedir ve Merck’in gerekli vasiflari karsilayan, kâr gütmeyen yardim kuruluslarina sagladigi finansman desteginin temel kaynagidir. Vakfin misyonu ilaç, asi ve kaliteli saglik hizmetlerinden faydalananlarin sayisini artiran, biyomedikal ve saglik bilimlerinin kapasitesini güçlendiren, yeniligi, ekonomik büyüme ve kalkinmayi adil ve etik bir baglamda tesvik eden ortamlari ve Merck’in temsil edildigi kurumlara katkida bulunan organizasyonlari ve yenilikçi programlari desteklemektir. Merck Sirket Vakfi, kuruldugu andan bu yana, toplumsal ihtiyaçlara karsilik veren ve Merck’in dünyadaki insanlarin saglik ve refahini artirma misyonuna uyan önemli girisimleri desteklemek için 382 milyon dolardan fazla katkida bulunmustur.

Merck Co. hakkinda

Merck & Co., Inc. önceligi hastalarina veren, arastirma agirlikli bir saglik ürünleri sirketidir. 1891 yilinda kurulan Merck, 20’den fazla tedavi alaninda asi ve ilaç kesfetmekte, gelistirmekte, üretmekte ve pazarlamaktadir. Sirket yalnizca Merck’in kesfettigi ve ürettigi ilaçlari bagislamakla kalmayan, ayni zamanda bu ilaçlarin ihtiyaci olanlara ulastirilmasina yardim eden programlar sayesinde, ilaçlardan faydalananlarin sayisini artirmak için büyük çaba göstermektedir. Merck ayrica, kâr gütmeyen bir hizmet olarak tarafsiz saglik bilgileri de yayinlamaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası