Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkek niçin kisir olur?

Çocuk sahibi olmak için ugrasanlarin bilmesi gereken en önemli seylerden biri de mikroenjeksiyonun ya da tüp bebek yöntemin uygulanmasinda jinekologla ürologun ortak çalismasi çok önemlidir. Çünkü ürolojik tedavi gören hastalarin daha sonra uygulanan tüp bebek yönteminde basari sanslarinin arttigi tespit edilmistir.

Erkek kisirliginin nedenleri

-Hormonal etkenler: Beyinden salgilanan bazi hormonlar sperm yapimina etki eder bu hormonlarin salgisi yeterli olamayabilir.

-Metabolik sebepler diyabet gibi

-Psikoseksül bozukluklar, cinsel iliski bozukluguna yol açtigi için.

-Derin bir prostat ve batin ameliyati nedeniyle spermin geçtigi yolarda olan tikanikliklar ve kesikler.

-Ilaca bagli sebepler: Bazi ilaçlar geriye bosalma yapar. Anti-depresan tarzi ilaçlarin bir çogu kisirliga neden olur. Tansiyon ilaçlarinin bazilari da ayni etkiyi gösterir.

-Genetik anomaliler ve bunlara bagli bozukluklarda kisirlik yapabilir. Klingelter sendromunda örnegin hastanin kadin gibi gögüsleri büyüktür, saçlari uzar penis ve testisleri vardir ama spermi yoktur. Bu durum sekil olarak da çiplak gözle anlasilabilir. Genetik yapisi arastirildiginda anomali anlasilir. Yine genetik nedenlerle testiste sperm üreten doku hücreler bulunmayabilir bu durum da önemli bir kisirlik sebebidir.

-Testisin karin içinde olmasi önemli kisirlik nedenlerinden biridir.

-Ergenlik sonrasi geçirilen kabakulak da kisirliga yol açar.

-Asiri sicaklik da spermi etkiler. Firincilar, cam isleyen, siddetli isiya bagli çalisanlarda, sürekli oturan soförlerin sperminde mutlaka düsüklük olur. Kisi bir süre sicak ortamdan uzaklastigi zaman spermleri normale döner.

-Kemoterapi geçirmis olmak: Bu nedenle kemoterapi öncesinde sperm dondurulur ki hastanin ileride tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma sansi dogsun. Kemoterapiden uzun bir süre sonra sperm normal haline gelebilir.

-Radyasyona maruz kalmak kalici kisirlik nedeni olabilir.

-Varikosel: Testisten çikan toplar damarlarin asiri ve anormal olarak büyük olusu genislemis olmasi reflü dedigimiz geri akimi olusturmalari, ayrica testiste isi etkisi ve beslenme bozuklugu sonucu testiste sperm üreten hücreleri toksik bazi maddelerle karsi karsiya birakir. Bu durum maddeler testis içinde etki yarattigi için sperm olusumunu kötü etkiler. Testislerin sonografik muayenesi ve damarsal arastirilmasi gerekir. Böyle bir durum cerrahi müdahale ile düzeltilir. Varikosel ameliyatinin basari sansi degisiktir. Eskiden varikosel ameliyatlari çiplak gözle yapilirdi. Simdi ise mikroskobik olarak yapiliyor. Mikroskobik yapilan ameliyatlarin basari sansi digerlerine oranla çok daha yüksek. Ameliyat olacak kisilerin bunu iyi bilmesi ve ameliyati yapacak doktordan da bu konuda bilgi almasi gerekiyor. Varikosel ameliyatindan sonra hücrelerin sayisinda yüzde 66 oraninda olumlu gelisme saglaniyor. Gebelik üzerindeki etkisi de yüzde 27 civarinda artiyor.

-Torsiyon: Testislerin ani bükülmesi. Bu durumda kisinin agrisi olur, bulantisi olur, kusmasi olur. Bu gibi bir durumda hasta hemen doktora gitmelidir. Gecikirse testiste beslenme bozuklugu meydana gelir ve alinmasi gerekebilir.

-Bagisiklik sistemine bagli sorunlar: Vücut spermi yabanci madde olarak kabul edebilir. Bu durumda spermde yapisikliklar meydana gelebilir. Spermin hareket kabiliyeti bozulur.

-Testiste meydana gelen sperm epididimde birikir olgunlasir sonra da tasinir. Epdidime bagli bir sebepten. Yani epididimin olmayisi veya tikali olusu veya iltihaplanmis olmasi ve enfeksiyon sonrasi kanallarin tikanmasi.

-Isteyerek çocugum olmasin diye spermin geçtigi kanallarin baglanmasi da bir nedendir. Bu bir ameliyatla yapilir gerektiginde yine bir ameliyatla açilip kisinin tekrar çocugu olabilmesi saglanir.

Kisirlik tedavisine önce kim baslamali?

Dogru olan ilk olarak erkegin sperm kontrolü yaptirmasidir. Çünkü bu çok kolay bir islemdir. Erkek 4 gün cinsel perhiz yapar yani cinsel iliskide bulunmaz, ardindan güvenilir bir laboratuara gider ve sperm verir. Laboratuar kosullarinda bu spermin yapisi ve morfolojisi incelenir. Bu asamadan sonra eger bir problem varsa erkegin tedavisine yönelik çalismalar yapilir. Eger sorun yoksa kadinin kisirligi arastirilmaya baslanir. Bazi durumlarda her ikisinde de problem olmayabilir. Her iki tarafin fonksiyonlari normal oldugu halde çiftlerin çocugu olmayabilir. Buna da sik rastlanir.

Bir erkek kisirlik süphesi ile basvurdugunda ne gibi testler yapiliyor?

Erkegin doktora anlattiklari çok önemlidir. Doktor hastaya yönelttigi sorularla birçok hastaligin ipucunu yakalayabilir. Su konular arastirilir:

- Ne kadar zamandir evli oldugu doktor açisindan belirleyici bir durumdur. Çünkü kisirlik süphesi için çiftlerin 1 yillik düzenli iliskileri oldugu halde hamilelik durumunun ortaya çikmamasidir. Bu bir yil içinde en az haftada 2 kez iliskiye girilip girilmedigi de sorulmalidir.

- Ailede baska bir erkekte testislerin yukarida olmasi durumu varsa veya erkek testisle ilgili bir problem geçirdiyse direkt olarak bir sebep buldugumuzu düsünülür.

- Erkegin ergenlikten sonra kabakulak geçirmis olup olmadigi da sorulur. Bu hastalik süreci içinde erkegin yumurtaliklarinda sisme de olduysa bölgede spermin olusumuna neden olan hücreleri yok etmis anlamina gelir.

- Evli çiftin yaslari da önemlidir. Kadin 35 yasin üzerinde ise, adetleri düzenli degilse önemli risk faktörü sayilir.

- Aileden genetik olarak gelen diyabet hastaligi olup olmadigi sorulur. Bu durumda diyabetle ilgili testler yapilir ve sperm sayisina bakarak spermle ilgili testler de istenebilir.

- Ailede çocugu olmayan ve sakat çocugu olan kisilerin bulunmasi da arastirma asamasinda yön gösterici olabilir.

- Testislerin yukarida olmasi da etkilidir. Eskiden testisleri yukarida olan çocuklarda testisin indirilme islemi ergenlik döneminde yapilirdi. Ama aslinda bunun fark edildigi dönemde erken yaslarda yapilmasi gerekir yoksa kisirliga neden olabilir.

- Erkekte organik anlamda spermin akiskanligini önleyen rahatsizliklarin olup olmadigi testlerle incelenir.

Sperm Testi:

Öncelikle sperm testi istiyoruz. Spermin içinde normalde 1 santimetreküpte 20 milyon veya üzeri olmasi gereken sperm düsük seviyelerine göre türlere ayriliyor.

- Oligosperm: Azalmis sperm sayisi,

- Normo sperm: Normal sperm sayisi,

- Azospermi: Hiç sperm hücresi olmayisi:gibi 3 durum ortaya çikiyor.

Kisi spermle ilgili bir sorunu olup olmadigini kendisi anlayabilir mi?

Ancak spermin koyu, az olup olmadigini anlayabilir. Spermin de içinde bulundugu sivinin klasik bir rengi ve kivami vardir. Bunlarin olmayisi, çok sivi olusu veya çok az ve koyu olusu akla bazi sorunlari getirebilir. Bunu doktor ve laboratuar degerlendirebilir. Kültürlü, bu konularda bilgili bir insan spermin az geldigi veya bosalirken agri oldugu sikayetleriyle doktora basvurabilir.

Sperm Hiç Yoksa Ne Yapilir: Testis biyopsileri

Testis biyopsileri sperm elde edilemeyen hastalarda uygulaniyor. Testis biyopsileri artik mikroskobik olarak yapiliyor. bu sayede doktor testisin içini çok rahat bir sekilde görebiliyor. Mikroskop altinda bakildiginda saç kilindan daha ince olan tubuluslar çok net gözüküyor. Böylece doktor sadece içinde sperm olan belirgin dolgun olan dokuyu aliyor ve emrbiyolog hemen o anda dokuda sperm mevcutsa tesbit ediyor. Biz buna micro-tese diyoruz. Bütün bunlardan sonra spermin canlilik testleri degerlendirilebilir. Morfolojik yapisi degerlendirilir ve içlerinden en uygun olanlari microenjeksiyon için kullanilir.

Sismanlik kisirlik nedeni mi?

Erkekte ve kadinda asiri sismanlik cinsel iliskiyi önleyebilecegi için kisirliga yol açabilir. Hormonal bozukluklardan kaynaklanan sismanlik fizyolojik olarak kisirligi ortaya çikarabilir.

Kadinla erkegin birlikte yaptirdigi testler var mi?

Tabii ki var, bunlardan önemli bir tanesi post koital testtir. Cinsel iliskiden sonraki birkaç saat içinde yapiliyor. Sabah evde iliskiye giriyor aile, doktora gidiyor iliskiden sonra uterusun agzindan bir materyal aliniyor ve buradaki spermin canli olup olmadigina bakiliyor. Eger canli ise erkekte bir sorun olmadigi düsünülüyor ve kadina ait faktörlerin arastirilmasina geçiliyor.

Sigara kisirlik nedeni mi?

Erkekte spermin yapisini etkiler kadinda da yumurtlamayi etkiler. Sigaranin zararlari bazen vücutta kalici etkilere yol açar ama sigara birakildiktan sonra spermin yapisinda düzelmeler görülmektedir.

Alkol kullaniminin etkisi var mi?

Öncelikle alkol kullanimi sinir sistemi üzerinde etkili olur. Erkekte sertlesme sorunu yapar. Ayrica spermin hareketliligini etkiler.

Yazi: hhattat@hattathospital.com
Kaynak: mynet.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası