Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizi iki bölgede daha yüksek

Türkiye'de kalp hastaligi ve bundan kaynaklanan ölüm riskinin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla. Sigara ve hatali beslenme hastaligi artiran nedenler.

Türk Kalp Vakfi Kardiyologu Prof. Dr. Muharrem Coskun, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de sigara kullanimi ve hatali beslenmenin yaygin, spor yapma aliskanliginin ise fazla olmamasinin kalp rahatsizliklari için verimli bir ortam olusturdugunu söyledi.

Kalp hastaliklarina bagli ölüm vakalarinin sayisinin giderek yükseldigine isaret eden Coskun, Türkiye'de ölüm nedenleri arasinda kalp hastaliklarinin ilk sirada yer aldigini kaydetti.

Prof. Dr. Coskun, Türkiye'de kalp hastaliginin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla oldugu belirterek, söyle devam etti:

''Türkiye'de kalp-damar hastaliklarinin dagilimi bölgelere göre incelendiginde, yeme aliskanliginin ne derece önemli oldugu net bir sekilde anlasiliyor. Akdeniz Bölgesi'nde sebze ve zeytinyagi aliskanliginin yaygin olmasi, riski düsürüyor. Karadeniz Bölgesi'nde ise hem stres faktörü fazla hem de yemeklerde çok fazla hayvansal yag tüketilmesi kalp krizini tetikliyor.'' Karadeniz Bölgesi'ndeki insanlarin karakter özellikleri itibariyle sinirli oldugunu ifade eden Coskun, bunun da kalp hastaliklarinin görülme olasiligini yükselten nedenler arasinda oldugunu anlatti.

TÜRKIYE'DE KALP VE DAMAR HASTALIKLARININ DAGILIMI

Coskun, Türkiye genelinde koroner kalp hastaliginin görülme sikliginin erkeklerde yüzde 4.1, kadinlarda yüzde 3.5, hipertansif kalp hastaliginin erkeklerde yüzde 1.5, kadinlarda yüzde 2.8, romatizmal kalp hastaliginin da erkeklerde yüzde 0.4, kadinlarda yüzde 0.7 oldugunu kaydetti.

Kirkli yaslardan sonra kalp hastaligi sikliginin hizla yükseldigine isaret eden Coskun, kirk yasindan önce koroner kalp hastaligi görülme sikliginin yüzde 2 ve altinda seyrettigini, ancak 40-49 yaslarinda erkeklerde yüzde 3'e, 50-59 yaslarinda erkeklerde ve kadinlarda yüzde 8'e, 60'li yaslarda ise erkek ve kadinlarda yüzde 12'ye yükseldigini bildirdi.

Prof. Dr. Coskun, günümüzde küçük yas gruplarinda da kalp rahatsizliklarinin ortaya çiktigini dile getirerek, ''Kalp ve damar hastaliklarinin, gençlerde görülme oraninda artis vardir. Bunun baslica nedeni de obezite ve yanlis beslenmedir'' dedi.

KALP HASTALARINA UYARILAR

Kalp hastalarina diyete dikkat etmeleri, özellikle tansiyon ve kolesterol olusumunu etkileyen tuz, yag ve sekerden uzak durmalarini öneren Coskun, kalp hastalarina bitki stollerine, sebze ve meyveye agirlik vererek, doymus yaglardan kaçinmalari tavsiyesinde bulundu.

Coskun, sigara aliskanligi olan kalp hastalarina, bu aliskanliktan acilen vazgeçmeleri çagrisinda bulunurken, ilaçlarin zamaninda alinmasinin önemine degindi.

Kalp hastalari için tansiyonun kontrol altinda tutulmasinin da büyük önem tasidigini dile getiren Coskun, yürüyüs gibi fiziksel aktivitelerde bulunulmasinin da önemli oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Coskun, Türkiye'de bir hayli yüksek olan sismanliga, vakit kaybetmeden çare bulunarak, sagligi tehdit eden bu tehlikenin ortadan kaldirmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası