Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizi iki bölgede daha yüksek

Türkiye'de kalp hastaligi ve bundan kaynaklanan ölüm riskinin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla. Sigara ve hatali beslenme hastaligi artiran nedenler.

Türk Kalp Vakfi Kardiyologu Prof. Dr. Muharrem Coskun, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de sigara kullanimi ve hatali beslenmenin yaygin, spor yapma aliskanliginin ise fazla olmamasinin kalp rahatsizliklari için verimli bir ortam olusturdugunu söyledi.

Kalp hastaliklarina bagli ölüm vakalarinin sayisinin giderek yükseldigine isaret eden Coskun, Türkiye'de ölüm nedenleri arasinda kalp hastaliklarinin ilk sirada yer aldigini kaydetti.

Prof. Dr. Coskun, Türkiye'de kalp hastaliginin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla oldugu belirterek, söyle devam etti:

''Türkiye'de kalp-damar hastaliklarinin dagilimi bölgelere göre incelendiginde, yeme aliskanliginin ne derece önemli oldugu net bir sekilde anlasiliyor. Akdeniz Bölgesi'nde sebze ve zeytinyagi aliskanliginin yaygin olmasi, riski düsürüyor. Karadeniz Bölgesi'nde ise hem stres faktörü fazla hem de yemeklerde çok fazla hayvansal yag tüketilmesi kalp krizini tetikliyor.'' Karadeniz Bölgesi'ndeki insanlarin karakter özellikleri itibariyle sinirli oldugunu ifade eden Coskun, bunun da kalp hastaliklarinin görülme olasiligini yükselten nedenler arasinda oldugunu anlatti.

TÜRKIYE'DE KALP VE DAMAR HASTALIKLARININ DAGILIMI

Coskun, Türkiye genelinde koroner kalp hastaliginin görülme sikliginin erkeklerde yüzde 4.1, kadinlarda yüzde 3.5, hipertansif kalp hastaliginin erkeklerde yüzde 1.5, kadinlarda yüzde 2.8, romatizmal kalp hastaliginin da erkeklerde yüzde 0.4, kadinlarda yüzde 0.7 oldugunu kaydetti.

Kirkli yaslardan sonra kalp hastaligi sikliginin hizla yükseldigine isaret eden Coskun, kirk yasindan önce koroner kalp hastaligi görülme sikliginin yüzde 2 ve altinda seyrettigini, ancak 40-49 yaslarinda erkeklerde yüzde 3'e, 50-59 yaslarinda erkeklerde ve kadinlarda yüzde 8'e, 60'li yaslarda ise erkek ve kadinlarda yüzde 12'ye yükseldigini bildirdi.

Prof. Dr. Coskun, günümüzde küçük yas gruplarinda da kalp rahatsizliklarinin ortaya çiktigini dile getirerek, ''Kalp ve damar hastaliklarinin, gençlerde görülme oraninda artis vardir. Bunun baslica nedeni de obezite ve yanlis beslenmedir'' dedi.

KALP HASTALARINA UYARILAR

Kalp hastalarina diyete dikkat etmeleri, özellikle tansiyon ve kolesterol olusumunu etkileyen tuz, yag ve sekerden uzak durmalarini öneren Coskun, kalp hastalarina bitki stollerine, sebze ve meyveye agirlik vererek, doymus yaglardan kaçinmalari tavsiyesinde bulundu.

Coskun, sigara aliskanligi olan kalp hastalarina, bu aliskanliktan acilen vazgeçmeleri çagrisinda bulunurken, ilaçlarin zamaninda alinmasinin önemine degindi.

Kalp hastalari için tansiyonun kontrol altinda tutulmasinin da büyük önem tasidigini dile getiren Coskun, yürüyüs gibi fiziksel aktivitelerde bulunulmasinin da önemli oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Coskun, Türkiye'de bir hayli yüksek olan sismanliga, vakit kaybetmeden çare bulunarak, sagligi tehdit eden bu tehlikenin ortadan kaldirmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası