Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizi iki bölgede daha yüksek

Türkiye'de kalp hastaligi ve bundan kaynaklanan ölüm riskinin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla. Sigara ve hatali beslenme hastaligi artiran nedenler.

Türk Kalp Vakfi Kardiyologu Prof. Dr. Muharrem Coskun, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Türkiye'de sigara kullanimi ve hatali beslenmenin yaygin, spor yapma aliskanliginin ise fazla olmamasinin kalp rahatsizliklari için verimli bir ortam olusturdugunu söyledi.

Kalp hastaliklarina bagli ölüm vakalarinin sayisinin giderek yükseldigine isaret eden Coskun, Türkiye'de ölüm nedenleri arasinda kalp hastaliklarinin ilk sirada yer aldigini kaydetti.

Prof. Dr. Coskun, Türkiye'de kalp hastaliginin Marmara ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla oldugu belirterek, söyle devam etti:

''Türkiye'de kalp-damar hastaliklarinin dagilimi bölgelere göre incelendiginde, yeme aliskanliginin ne derece önemli oldugu net bir sekilde anlasiliyor. Akdeniz Bölgesi'nde sebze ve zeytinyagi aliskanliginin yaygin olmasi, riski düsürüyor. Karadeniz Bölgesi'nde ise hem stres faktörü fazla hem de yemeklerde çok fazla hayvansal yag tüketilmesi kalp krizini tetikliyor.'' Karadeniz Bölgesi'ndeki insanlarin karakter özellikleri itibariyle sinirli oldugunu ifade eden Coskun, bunun da kalp hastaliklarinin görülme olasiligini yükselten nedenler arasinda oldugunu anlatti.

TÜRKIYE'DE KALP VE DAMAR HASTALIKLARININ DAGILIMI

Coskun, Türkiye genelinde koroner kalp hastaliginin görülme sikliginin erkeklerde yüzde 4.1, kadinlarda yüzde 3.5, hipertansif kalp hastaliginin erkeklerde yüzde 1.5, kadinlarda yüzde 2.8, romatizmal kalp hastaliginin da erkeklerde yüzde 0.4, kadinlarda yüzde 0.7 oldugunu kaydetti.

Kirkli yaslardan sonra kalp hastaligi sikliginin hizla yükseldigine isaret eden Coskun, kirk yasindan önce koroner kalp hastaligi görülme sikliginin yüzde 2 ve altinda seyrettigini, ancak 40-49 yaslarinda erkeklerde yüzde 3'e, 50-59 yaslarinda erkeklerde ve kadinlarda yüzde 8'e, 60'li yaslarda ise erkek ve kadinlarda yüzde 12'ye yükseldigini bildirdi.

Prof. Dr. Coskun, günümüzde küçük yas gruplarinda da kalp rahatsizliklarinin ortaya çiktigini dile getirerek, ''Kalp ve damar hastaliklarinin, gençlerde görülme oraninda artis vardir. Bunun baslica nedeni de obezite ve yanlis beslenmedir'' dedi.

KALP HASTALARINA UYARILAR

Kalp hastalarina diyete dikkat etmeleri, özellikle tansiyon ve kolesterol olusumunu etkileyen tuz, yag ve sekerden uzak durmalarini öneren Coskun, kalp hastalarina bitki stollerine, sebze ve meyveye agirlik vererek, doymus yaglardan kaçinmalari tavsiyesinde bulundu.

Coskun, sigara aliskanligi olan kalp hastalarina, bu aliskanliktan acilen vazgeçmeleri çagrisinda bulunurken, ilaçlarin zamaninda alinmasinin önemine degindi.

Kalp hastalari için tansiyonun kontrol altinda tutulmasinin da büyük önem tasidigini dile getiren Coskun, yürüyüs gibi fiziksel aktivitelerde bulunulmasinin da önemli oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Coskun, Türkiye'de bir hayli yüksek olan sismanliga, vakit kaybetmeden çare bulunarak, sagligi tehdit eden bu tehlikenin ortadan kaldirmasi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası