Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polen zamani geldi, alerjiye dikkat!

Bazi kisilerde, alerjiye neden olan polenler, baharla birlikte yeniden harekete geçiyor.

Eve gelir gelmez saçin yikanmasi ve gün içinde giyilen kiyafetlerin yatak odasi disinda çikarilmasinin, polenin etkisini azaltan en önemli etkenlerden...

Konya Il Saglik Müdürü Dr. Fatih Kara, ilkbaharda atmosfere yayilmaya baslayan çiçek tozu miktarinin, özellikle Nisan ayinda en üst düzeye yükseldigini belirtti. Daha çok renkli bitkilerin polen alerjisine neden oldugu yönünde yanlis bir inanis oldugunu ifade eden Kara, “Bilinenin aksine renkli bitkiler degil, kavak, hus, mese, akçaagaç, karaagaç, kayin, disbudak,zeytin, findik gibi agaçlar ile ayrik otu, tilki kuyrugu, domuz ayrigi, yumak otu, delice otu gibi çayir ve hububat bitkileri daha çokpolen üretmektedir” dedi.

Çaplari yaklasik 100 mikrondan daha büyük olan polenlerin alerjiyeyol açma bakimindan önemli olmadigini dile getiren Kara, “Alerjiye neden olan polenler 20 ile 60 mikron arasi büyüklüge sahip olan, rüzgarla çok uzak mesafelere tasinabilen polenlerdir” dedi.

“SIZIN POLENINIZ HANGISI?”

Bu boyutlardaki polenlerin, rüzgar gibi faktörlerin etkisiyle birkaç mikronluk, çok daha küçük taneciklere ayrildigini anlatan Kara,sunlari ifade etti:

“Polenin zararli etkilerinden kurtulabilmek için ev ve arabalardapolen filtresi kullanilabilir. Polenler, kapi ve pencerelerden, hatta pencerelerdeki çok ince tellerden geçerek evlerimizin içine kadar girebilir. Her polen alerji yapmaz. Polenle mücadelenin en zor yani, soludugumuz havada bulunan polenleri kontrol edebilmenin güçlügüdür. Polenlerden korunmak çok kolay degildir ancak öncelikle, hangi bitkilerin polenlerine alerjik oldugunuzu bilmeli, polenine alerjik oldugunuz bitkilere fazla yaklasmamalisiniz. Evinizin kapi ve pencerelerini sikica kapatmalisiniz. Ev pencereleri için polen filtreleri, otomobiller için ise özel olarak hazirlanan polen filtreliklima kullanilmasi, polenin zararini en aza indirir.”

GÜNLÜK KIYAFETLERI, YATAK ODASINA SOKMAYIN

Polenlerin yogun oldugu zamanlarda disari çikmamaya özen gösterilmesi, zorunlu durumlarda agzin ve burnun koruyucu maskelerde kapatilmasinin yararli olacagini anlatan Kara, sözlerini söyle sürdürdü:

“Polene asiri duyarliligi olanlar, polen mevsiminde, açik havada spor ve egzersizden, agaçlik, çimenlik yerlerde oturmaktan kaçinmalidir. Eve gelir gelmez saçin yikanmasi, gün içinde giyilen kiyafetlerin yatak odasi disinda çikarilmasi, polenin etkisini azaltanen önemli etkenlerdir. Böylece, vücudun dinlenme posizyonuna geçtigi ve savunmasiz oldugu uyku saatlerinde, kisi polen riskiyle karsi karsiya kalmayacaktir. Gün boyu üzerine milyonlarca polen biriken giysilerin eve gelir gelmez çikarilmasi da önemlidir. Ayrica, polenlerin adeta yagmur gibi yukardan asagiya dogru hareket ettigi gözönünde bulundurularak, gün içinde sapka takilmasinin da büyük yarari vardir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası