Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Polen zamani geldi, alerjiye dikkat!

Bazi kisilerde, alerjiye neden olan polenler, baharla birlikte yeniden harekete geçiyor.

Eve gelir gelmez saçin yikanmasi ve gün içinde giyilen kiyafetlerin yatak odasi disinda çikarilmasinin, polenin etkisini azaltan en önemli etkenlerden...

Konya Il Saglik Müdürü Dr. Fatih Kara, ilkbaharda atmosfere yayilmaya baslayan çiçek tozu miktarinin, özellikle Nisan ayinda en üst düzeye yükseldigini belirtti. Daha çok renkli bitkilerin polen alerjisine neden oldugu yönünde yanlis bir inanis oldugunu ifade eden Kara, “Bilinenin aksine renkli bitkiler degil, kavak, hus, mese, akçaagaç, karaagaç, kayin, disbudak,zeytin, findik gibi agaçlar ile ayrik otu, tilki kuyrugu, domuz ayrigi, yumak otu, delice otu gibi çayir ve hububat bitkileri daha çokpolen üretmektedir” dedi.

Çaplari yaklasik 100 mikrondan daha büyük olan polenlerin alerjiyeyol açma bakimindan önemli olmadigini dile getiren Kara, “Alerjiye neden olan polenler 20 ile 60 mikron arasi büyüklüge sahip olan, rüzgarla çok uzak mesafelere tasinabilen polenlerdir” dedi.

“SIZIN POLENINIZ HANGISI?”

Bu boyutlardaki polenlerin, rüzgar gibi faktörlerin etkisiyle birkaç mikronluk, çok daha küçük taneciklere ayrildigini anlatan Kara,sunlari ifade etti:

“Polenin zararli etkilerinden kurtulabilmek için ev ve arabalardapolen filtresi kullanilabilir. Polenler, kapi ve pencerelerden, hatta pencerelerdeki çok ince tellerden geçerek evlerimizin içine kadar girebilir. Her polen alerji yapmaz. Polenle mücadelenin en zor yani, soludugumuz havada bulunan polenleri kontrol edebilmenin güçlügüdür. Polenlerden korunmak çok kolay degildir ancak öncelikle, hangi bitkilerin polenlerine alerjik oldugunuzu bilmeli, polenine alerjik oldugunuz bitkilere fazla yaklasmamalisiniz. Evinizin kapi ve pencerelerini sikica kapatmalisiniz. Ev pencereleri için polen filtreleri, otomobiller için ise özel olarak hazirlanan polen filtreliklima kullanilmasi, polenin zararini en aza indirir.”

GÜNLÜK KIYAFETLERI, YATAK ODASINA SOKMAYIN

Polenlerin yogun oldugu zamanlarda disari çikmamaya özen gösterilmesi, zorunlu durumlarda agzin ve burnun koruyucu maskelerde kapatilmasinin yararli olacagini anlatan Kara, sözlerini söyle sürdürdü:

“Polene asiri duyarliligi olanlar, polen mevsiminde, açik havada spor ve egzersizden, agaçlik, çimenlik yerlerde oturmaktan kaçinmalidir. Eve gelir gelmez saçin yikanmasi, gün içinde giyilen kiyafetlerin yatak odasi disinda çikarilmasi, polenin etkisini azaltanen önemli etkenlerdir. Böylece, vücudun dinlenme posizyonuna geçtigi ve savunmasiz oldugu uyku saatlerinde, kisi polen riskiyle karsi karsiya kalmayacaktir. Gün boyu üzerine milyonlarca polen biriken giysilerin eve gelir gelmez çikarilmasi da önemlidir. Ayrica, polenlerin adeta yagmur gibi yukardan asagiya dogru hareket ettigi gözönünde bulundurularak, gün içinde sapka takilmasinin da büyük yarari vardir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası