Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayakta ve sancisiz dogum

Epidural analjezi uygulanan anne adaylari, dogum sürecini ayakta ve sancisiz geçirebiliyor. Bu yöntem dogum sonrasini da agrisiz geçirtiyor.

Epidural analjezi uygulanan anne adaylari, dogum sürecini ayakta ve sancisiz geçirebiliyor. Dogum sonrasi dönemin de agrisiz geçmesine olanak saglayan bu yöntem, bebeginin dünyaya gelisini uyanik ama agrisiz yasamak isteyen anne adaylarinin tercihi oldu

Tip teknigi ve modern dogum yöntemleri günden güne ilerliyor. Prof. Dr. Teksen Çamlibel ve Anestezi Uzmani Dr. Nihal Gümüs Çamlibel, en yeni dogum yöntemlerinden biri olan epidural anestezi ve ayakta epidural anestezi ile ilgili sorularimizi yanitladi...

* Yürüten epidural nedir? Epidural anestezi ve epidural analjezi iki ayri kavram. Epidural anestezide ve epidural analjezide teknik tamamen farkli. Hastanin sirtindan önce çok ince bir igne ile lokal anestezi uygulanir ve o bölge uyusturulur. Daha sonra epidural ignesi ile kontrollü bir sekilde epidural mesafeye ulasilir. Ignenin içinden katater geçirilerek bu araliga yerlestirilir. Iki yöntem arasinda fark bu asamadan sonra baslar. Kullanilan ilaçlarin cinsi, hacmi ve yogunlugu bu iki yöntem arasindaki ayrimi belirler. Epidural anestezide kas gevsemesi görülür, hasta ayaklarini hareket ettirmekte, ayakta durmakta zorlanir, hatta hareket edemeyebilir. Oysa, epidural analjezi uygulaniyorsa, motor blok yapmayan, yani kas güçsüzlügüne yol açmayan dozda ilaçlar tercih edildiginden, hasta hareket edebilir. Saatlerce yataga bagimli kalmaktan kurtulur. Bu, 'yürüten epidural'dir.

* Yürüten epidural kimlere uygulanabilir? Anestezi uzmani, katater takmadan önce hastayi degerlendirmeli. Fizik muayene yapilmali. Anne adayinin daha önceden geçirmis oldugu hastaliklari, ameliyatlari, alerji öyküsü ve kullandigi ilaçlar sorgulanmali. Kan degerleri kontrol edilmeli, kanama ve pihtilasma zamani istenmeli, normal oldugu mutlaka görülmeli. Bu degerlendirmeler sonucunda uygun olan herkese epidural uygulanabilir.

KISA SÜREDE ETKI EDER

* Spinal anestezi nasil yapiliyor? Spinal anestezide hastanin bel omurlari arasindan çok ince bir igne ile girilir. Bu sirada hastanin pozisyonunu ayarlamak çok önemlidir. Yan yatar pozisyonda veya oturur pozisyonda uygulanabilir. Ancak, bas mutlaka gögüs kafesine dogru egilmeli ve her iki diz karina dogru çekilmelidir. Spinal igne zarlari geçerek BOS sivisinin içine girince ilaç verilir ve hasta sirt üstü yatirilir. Yerçekimi etkisiyle ilaç dagilir ve çok kisa sürede etkisi baslar. Yaklasik 10-15 dakika içinde ameliyat baslayabilir.

* Epidural anestezi nasil yapiliyor? Epidural anestezide daha kalin çapta bir igne kullanilir. Uygulama hazirliklari ve pozisyon spinal ile aynidir. Igne ile omuriligi saran zarlarin arasina girmek gerekir. Bu aralikta (epidural aralik) olunduguna kesin kanaat getirildiginde ignenin içinden katater ilerletilir. Igne çikarilir ve kateter cilde yapistirilir. Bu kateter içinden spinale göre çok daha fazla volümde ilaç epidural mesafeye verilir. Dagilan ilaç, sinirlerin omurilikten çikip deliklerden geçtigi kadar mesafedeki dallarini sarar ve etkisini gösterir. 20-40 dakika içinde ameliyat baslayabilir. Ameliyat sonrasi kateterden agri tedavisi yapilabilir. Spinalde ise yapilamaz.

* Genel anestezi ile epidural anestezinin farki nedir? Genel anestezinin uygulamasi daha kolaydir. Epidural anestezi özel bir manuplasyon gerektirir. Genel anestezi bütün anestezistlerce çok basarili uygulanirken, epidural uyguluyor olmak arti bir özelliktir. Kadinlarin bir kisminda anestezi korkusu var. Bir kez uyudular mi bir daha uyanamayacaklari ya da bütün kaslarinin felç olacagi gibi korkulara kapiliyorlar. Epidural sirasinda ise, kadinin bilinci yerinde oldugundan bu korkulari yasamiyor.

sabah
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası