Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ayakta ve sancisiz dogum

Epidural analjezi uygulanan anne adaylari, dogum sürecini ayakta ve sancisiz geçirebiliyor. Bu yöntem dogum sonrasini da agrisiz geçirtiyor.

Epidural analjezi uygulanan anne adaylari, dogum sürecini ayakta ve sancisiz geçirebiliyor. Dogum sonrasi dönemin de agrisiz geçmesine olanak saglayan bu yöntem, bebeginin dünyaya gelisini uyanik ama agrisiz yasamak isteyen anne adaylarinin tercihi oldu

Tip teknigi ve modern dogum yöntemleri günden güne ilerliyor. Prof. Dr. Teksen Çamlibel ve Anestezi Uzmani Dr. Nihal Gümüs Çamlibel, en yeni dogum yöntemlerinden biri olan epidural anestezi ve ayakta epidural anestezi ile ilgili sorularimizi yanitladi...

* Yürüten epidural nedir? Epidural anestezi ve epidural analjezi iki ayri kavram. Epidural anestezide ve epidural analjezide teknik tamamen farkli. Hastanin sirtindan önce çok ince bir igne ile lokal anestezi uygulanir ve o bölge uyusturulur. Daha sonra epidural ignesi ile kontrollü bir sekilde epidural mesafeye ulasilir. Ignenin içinden katater geçirilerek bu araliga yerlestirilir. Iki yöntem arasinda fark bu asamadan sonra baslar. Kullanilan ilaçlarin cinsi, hacmi ve yogunlugu bu iki yöntem arasindaki ayrimi belirler. Epidural anestezide kas gevsemesi görülür, hasta ayaklarini hareket ettirmekte, ayakta durmakta zorlanir, hatta hareket edemeyebilir. Oysa, epidural analjezi uygulaniyorsa, motor blok yapmayan, yani kas güçsüzlügüne yol açmayan dozda ilaçlar tercih edildiginden, hasta hareket edebilir. Saatlerce yataga bagimli kalmaktan kurtulur. Bu, 'yürüten epidural'dir.

* Yürüten epidural kimlere uygulanabilir? Anestezi uzmani, katater takmadan önce hastayi degerlendirmeli. Fizik muayene yapilmali. Anne adayinin daha önceden geçirmis oldugu hastaliklari, ameliyatlari, alerji öyküsü ve kullandigi ilaçlar sorgulanmali. Kan degerleri kontrol edilmeli, kanama ve pihtilasma zamani istenmeli, normal oldugu mutlaka görülmeli. Bu degerlendirmeler sonucunda uygun olan herkese epidural uygulanabilir.

KISA SÜREDE ETKI EDER

* Spinal anestezi nasil yapiliyor? Spinal anestezide hastanin bel omurlari arasindan çok ince bir igne ile girilir. Bu sirada hastanin pozisyonunu ayarlamak çok önemlidir. Yan yatar pozisyonda veya oturur pozisyonda uygulanabilir. Ancak, bas mutlaka gögüs kafesine dogru egilmeli ve her iki diz karina dogru çekilmelidir. Spinal igne zarlari geçerek BOS sivisinin içine girince ilaç verilir ve hasta sirt üstü yatirilir. Yerçekimi etkisiyle ilaç dagilir ve çok kisa sürede etkisi baslar. Yaklasik 10-15 dakika içinde ameliyat baslayabilir.

* Epidural anestezi nasil yapiliyor? Epidural anestezide daha kalin çapta bir igne kullanilir. Uygulama hazirliklari ve pozisyon spinal ile aynidir. Igne ile omuriligi saran zarlarin arasina girmek gerekir. Bu aralikta (epidural aralik) olunduguna kesin kanaat getirildiginde ignenin içinden katater ilerletilir. Igne çikarilir ve kateter cilde yapistirilir. Bu kateter içinden spinale göre çok daha fazla volümde ilaç epidural mesafeye verilir. Dagilan ilaç, sinirlerin omurilikten çikip deliklerden geçtigi kadar mesafedeki dallarini sarar ve etkisini gösterir. 20-40 dakika içinde ameliyat baslayabilir. Ameliyat sonrasi kateterden agri tedavisi yapilabilir. Spinalde ise yapilamaz.

* Genel anestezi ile epidural anestezinin farki nedir? Genel anestezinin uygulamasi daha kolaydir. Epidural anestezi özel bir manuplasyon gerektirir. Genel anestezi bütün anestezistlerce çok basarili uygulanirken, epidural uyguluyor olmak arti bir özelliktir. Kadinlarin bir kisminda anestezi korkusu var. Bir kez uyudular mi bir daha uyanamayacaklari ya da bütün kaslarinin felç olacagi gibi korkulara kapiliyorlar. Epidural sirasinda ise, kadinin bilinci yerinde oldugundan bu korkulari yasamiyor.

sabah
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası