Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sezer, kozmetik kanununu onayladi

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer, AB'ye uyum çerçevesinde hazirlanan ve bildirimi yeterli kilan 24 sayili 'Kozmetik Kanunu'nu onayladi. Kanun, sunlari öngörüyor.

Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer, AB'ye uyum çerçevesinde hazirlanan ve kozmetik ürünlerin piyasaya arzindan önce izin alma zorunlulugunu kaldirarak, bildirimi yeterli kilan 24 sayili ''Kozmetik Kanunu''nu onayladi.

Cumhurbaskanligi Basin Merkezi'nden yapilan açiklamaya göre, kanun, yayimlanmak üzere Basbakanliga gönderildi.

Kanun, kozmetik ürünlerin topluma güvenli, etkili ve kaliteli sekilde ulasmasini saglamak üzere, ürünlerin piyasaya sunulmasindan önce bildirimde bulunulmasi, piyasa gözetim ve denetiminin yapilmasi ile bu ürünlerin üretim yerlerinin denetimi konularindaki esaslari belirliyor.

Kanuna göre, kozmetik ürünün piyasaya ilk kez sunumundan önce Saglik Bakanligi'na bildirimde bulunulmasi zorunlu olacak. Bildirimden sonra üründe veya üreticide meydana gelen degisiklikler de bildirilecek.

Kanun hükümlerine göre, eksik bilgi ve belge içeren bildirim, yapilmamis sayilacak.

Piyasaya arz edilen kozmetik ürünlerin üretim yerlerinin denetimi ile piyasa gözetim ve denetimi, Saglik Bakanligi tarafindan yapilacak.

Bir kozmetik ürünü üreten, islah eden veya ürüne adini, ticari markasini veya ayirt edici isaretini koymak suretiyle kendini üretici olarak tanitan gerçek veya tüzel kisi; üreticinin Türkiye disinda olmasi halinde, üretici tarafindan yetkilendirilen temsilci veya ithalatçi; ayrica ürünün tedarik zincirinde yer alan veya faaliyetleri ürünün güvenligine iliskin özelliklerini etkileyen gerçek veya tüzel kisi, bu kanunun uygulanmasi bakimindan üretici sayilacak.

Kanuna aykiri eylem ve islemlerde bulunan üreticilere, Saglik Bakanligi'nca bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar degisen miktarlarda idari para cezasi verilecek.

Bu cezalara karsi, teblig tarihinden itibaren en geç 7 gün içinde yetkili idare mahkemesine itiraz edilebilecek. Itiraz, verilen cezanin yerine getirilmesini durduramayacak. Itiraz, zorunlu görülmeyen hallerde, evrak üzerinden inceleme yapilarak en kisa sürede sonuçlandirilacak. Itiraz üzerine verilen kararlara karsi Bölge Idare Mahkemesi'ne basvurulabilecek. Bölge Idare Mahkemesi'nin verdigi kararlar ise kesin olacak.

Idari para cezasini gerektiren fiilin tekrari halinde idari para cezalari 2 kat olarak uygulanacak.

GENEL SAGLIK YÖNÜNDEN GÜVENLI OLMAYANLAR

Kanun hükümleri ile kanuna göre yürürlüge konulacak yönetmelik ve diger düzenlemelerde belirlenen esaslara uygun olmadigi tespit edilen kozmetik ürünler ile ilgili uyari, piyasadan toplatma ve imha için gereken islemler ile kozmetik ürün üretim yerinin islahi ve gerektiginde kapatilmasi ile ilgili bütün tedbirleri almaya ve uygulamaya, Saglik Bakanligi yetkili olacak.

Kanunla, çikarilan mevzuata uygunlugu belgelenmis olsa dahi, bir ürünün genel saglik yönünden güvenli olmadigina dair kesin belirtilerin bulunmasi halinde, bu ürünün piyasaya arzi, kontrol yapilincaya kadar Saglik Bakanligi'nca geçici olarak durdurulacak.

Kontrol sonucunda ürünün genel saglik yönünden güvenli olmadiginin tespit edilmesi halinde, masraflari üretici tarafindan karsilanmak üzere Saglik Bakanligi ürünün piyasaya arzini yasaklayabilecek, piyasaya arz edilmis ürünleri piyasadan toplatabilecek; ürünlerin kismen veya tamamen imha edilmesini saglayabilecek; buna iliskin gerekli bilgiler yine masraflari üretici tarafindan karsilanmak üzere ülke genelinde dagitim yapilan iki gazete ile ülke genelinde yayin yapan iki televizyon kanalinda ilan edilecek.

Duyuru, gerekli görüldügü hallerde yerel basin ve yayin organlari yoluyla, risk altindaki kisilerin tespit edilebildigi durumlarda ise bu kisilerin dogrudan bilgilendirilmesi yoluyla yapilacak.

Kozmetik ürünlerin teknik niteliklerine, ambalaj bilgilerine dair sartlara, bildirimlerine, piyasaya arz edilmelerine, piyasa gözetim ve denetimlerine, üretim yeri denetimlerine, analiz yöntemlerine, tedbirlere ve ilgili diger hususlara iliskin usul ve esaslar, bu kanunun yayimi tarihten itibaren 1 ay içinde Saglik Bakanligi tarafindan hazirlanarak yürürlüge konulacak bir yönetmelikle düzenlenecek.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası