Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar mide rahatsizliklarini artiriyor

Vücudun dengesini bozan, etkenlerden biri de bahar aylarinda etrafa yayilan polenler ve tozlar. Bunlar alerjileri aktif hale getiriyor. Iste Uzman gözüyle bu rahatsizliklar.

Baharin gelisi insan vücudunu da yakindan etkiliyor. Damarlari genisleyen kalp hastalari rahatlarken, gastrit gibi mide rahatsizliklari bulunanlarin bu dönemde sikayetleri artiyor.

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmanlarindan Doç. Dr. Mesut Basak, bahar mevsiminin insanlar üzerindeki etkilerini anlatti.

Insan vücudu bahara geçis döneminden nasil etkileniyor?

Insan vücudunun kendine özel bir yapisi var. Buradaki dengeler çok hassas. Iç ve dis etkenler vücudun biyolojik yapisini yakindan etkiliyor. Dis etkenlerden en önemlisi ise sicaklik ve sogukluk farkliliklari. Kis sartlarina uyum saglayan vücut havalarin isinmasiyla ve baharin gelmesiyle birlikte yeni bir uyum sürecine giriyor. Yaza hazirlanmaya basliyoruz. Bu dönemde vücudun saskinligi da basliyor.

Doç.Dr. Mesut Basak

Kalp ve damar hastalari bu süreci nasil geçiriyor?

Kisin vücudu kaplayan deri ve altindaki damarlarda büzüsüyor. Böylece vücut isi kaybetmemis oluyor. Bu toparlanma sirasinda damarlar daraldigi içinde tüm kan beyin, kalp, böbrekler ve diger organlarda yogunlasiyor. Havalarin isinmasiyla bu durum tersine dönüyor. Damarlar genisliyor. Organlardaki kan miktarlari organlardan azalarak damarlara gidiyor. Bu durum insanin biyolojik yapisinda bir takim degisiklikleri de beraberinde getiriyor.

Mesela damarlar genisledigi için tansiyon düsebiliyor, bu yüzden ilkbahar damar hastalarinin rahatladigi dönem olarakta biliniyor.

Organlarin hassasiyeti baharda kanin organlardan çekilmesinden kaynaklaniyor. Kalbin tasidigi yükte bu dönemde azaliyor. Ilkbahar döneminde kendimizi daha canli hissetmemizin nedeni de organlarin kanin yarattigi agirliktan kurtulmasi.

Bahar döneminde mide rahatsizliklari neden artiyor?

Bahar döneminde sik görülen rahatsizliklardan biri mide hastaliklari. Yeni yetisen meyve ve sebzelerin pisirilmeden tüketilmesi ülser ve gastriti artiriyor. Kanin iyice azaldigi mide, daha fazla asit üretmeye basliyor. Mide kanamalarini da bu dönemde daha sik görüyoruz.

Alerji ve sünizite dikkat!

Vücudun dengesini bozan, etkenlerden biri de bahar aylarinda etrafa yayilan polenler ve tozlar. Bunlar alerjileri aktif hale getiriyor. Alerjik astim, göz nezlesi, burun nezlesi, hapsirmalar, sicaga bagli vücuttaki kizarikliklar, kasintili kizarikliklarla siklikla karsilasiyoruz. Sinüzitinde bahar aylarinda görülme sikligi artiyor. Üsütmeye bagli olarak üst solunum yolu enfeksiyonlari, farenjit, bademcik iltihaplanmalari zatürre ve bronsite varan sonuçlar dogurabiliyor.

memorial.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası