Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bahar mide rahatsizliklarini artiriyor

Vücudun dengesini bozan, etkenlerden biri de bahar aylarinda etrafa yayilan polenler ve tozlar. Bunlar alerjileri aktif hale getiriyor. Iste Uzman gözüyle bu rahatsizliklar.

Baharin gelisi insan vücudunu da yakindan etkiliyor. Damarlari genisleyen kalp hastalari rahatlarken, gastrit gibi mide rahatsizliklari bulunanlarin bu dönemde sikayetleri artiyor.

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmanlarindan Doç. Dr. Mesut Basak, bahar mevsiminin insanlar üzerindeki etkilerini anlatti.

Insan vücudu bahara geçis döneminden nasil etkileniyor?

Insan vücudunun kendine özel bir yapisi var. Buradaki dengeler çok hassas. Iç ve dis etkenler vücudun biyolojik yapisini yakindan etkiliyor. Dis etkenlerden en önemlisi ise sicaklik ve sogukluk farkliliklari. Kis sartlarina uyum saglayan vücut havalarin isinmasiyla ve baharin gelmesiyle birlikte yeni bir uyum sürecine giriyor. Yaza hazirlanmaya basliyoruz. Bu dönemde vücudun saskinligi da basliyor.

Doç.Dr. Mesut Basak

Kalp ve damar hastalari bu süreci nasil geçiriyor?

Kisin vücudu kaplayan deri ve altindaki damarlarda büzüsüyor. Böylece vücut isi kaybetmemis oluyor. Bu toparlanma sirasinda damarlar daraldigi içinde tüm kan beyin, kalp, böbrekler ve diger organlarda yogunlasiyor. Havalarin isinmasiyla bu durum tersine dönüyor. Damarlar genisliyor. Organlardaki kan miktarlari organlardan azalarak damarlara gidiyor. Bu durum insanin biyolojik yapisinda bir takim degisiklikleri de beraberinde getiriyor.

Mesela damarlar genisledigi için tansiyon düsebiliyor, bu yüzden ilkbahar damar hastalarinin rahatladigi dönem olarakta biliniyor.

Organlarin hassasiyeti baharda kanin organlardan çekilmesinden kaynaklaniyor. Kalbin tasidigi yükte bu dönemde azaliyor. Ilkbahar döneminde kendimizi daha canli hissetmemizin nedeni de organlarin kanin yarattigi agirliktan kurtulmasi.

Bahar döneminde mide rahatsizliklari neden artiyor?

Bahar döneminde sik görülen rahatsizliklardan biri mide hastaliklari. Yeni yetisen meyve ve sebzelerin pisirilmeden tüketilmesi ülser ve gastriti artiriyor. Kanin iyice azaldigi mide, daha fazla asit üretmeye basliyor. Mide kanamalarini da bu dönemde daha sik görüyoruz.

Alerji ve sünizite dikkat!

Vücudun dengesini bozan, etkenlerden biri de bahar aylarinda etrafa yayilan polenler ve tozlar. Bunlar alerjileri aktif hale getiriyor. Alerjik astim, göz nezlesi, burun nezlesi, hapsirmalar, sicaga bagli vücuttaki kizarikliklar, kasintili kizarikliklarla siklikla karsilasiyoruz. Sinüzitinde bahar aylarinda görülme sikligi artiyor. Üsütmeye bagli olarak üst solunum yolu enfeksiyonlari, farenjit, bademcik iltihaplanmalari zatürre ve bronsite varan sonuçlar dogurabiliyor.

memorial.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası